• bayılıyorum bu kurama. bir o kadar da nefret ediyorum. öylesine doğru ki çünkü. yaklaşık 5 aydır yalnızım. ve bir türlü piramidin o kilit noktasını tırmanamıyorum. hayat amacım artık orayı aşmak oldu ancak bu konuyu o kadar takıntı haline getirdim ki son zamanlarda eskiden kolayca yaptığım bir şey olmasına rağmen inanılmaz zor geliyor.

o noktaya kilit dememin de bir sebebi var ayrıca. bence piramidin sevme-sevilme kısmı insanların ne kadar yükselebileceğini belirleyen yegane nokta. çünkü çoğu insan sevildiğinde, çok mutlu olduğunda piramitte ilerleme ihtiyacı duymayabiliyor. bu da zaten oranın ulaşılması çok zor olmasının sebeplerinden biri.
  • maslow'a gore gore ihtiyaclar asagidan yukariya dogru

1. fiziksel (nefes, su, besin, cinsellik, uyku, bosaltim vs.)
    2. guvenlik (kendini guven icinde hissetme; ailene, esine, arkadaslarina guven duyma ihtiyaci; is hayatinda ve toplumda guven duygusu; emniyet icinde tehlikeden uzak gorme; is, mulkiyet guvenligi; saglik vs.)
    3. sosyal (arkadaslik, kabul gorme, bir yere ait olma, sevgi vs.)
    4. deger verilme, sayginlik ( kendine ve baskalarina saygi, basari, statu, prestij, itibar vs.)
    5. kendini gerceklestirme ihtiyaci (kisisel tatmin, kisisel basari, kisinin potansiyelini aciga cikarmasi, bir isi basariyla tamamlama, problem cozme, adalet, evrensel ahlak, erdem, yaraticilik vs.)

duruma gore bu ihtiyaclarin %100'u karsilamasi gerekmez. kisiyi tatmin ediyorsa ornegin %90, %50 hatta %10 bile olabilir. kisinin ihtiyaci karsilamasi tamamen beklentisi ve tutumu ile ilgilidir. kendini gerceklestirme ihtiyacinin karsilanmasi icin diger alt basamaktaki ihtiyaclarin yeterince karsilanmis olmasi gerekmektedir.

bu tabloya gore yasamdaki en onemli duygu hangi basamakta iseniz bir ust basamaktaki duygular sizin en onemli duygulariniz olacaktir. onceki basamaktaki elde ettiginiz icin ve onlar zaten cepte olacagi icin en onemli duygulariniz olmayacaktir. son basamakta iseniz sahip olmadiginiz farkli duygular sizin icin en onemli duygulariniz olacaktir. bir de bu tablodan cikan ilginc sonuc su: en onemli ihtiyac sevgi degil. once fiziksel ihtiyaclar sonra guvenlik daha sonra sevgi(sosyal) ihtiyaci geliyor. dolayisiyla en temel ihtiyac sevgi degil. ondan daha onemlisi guven. ailede guven, cevrede guven, is yerinde guven, esine guven. tabi burda fiziksel ihtiyaclarin yeterince karsilandigini varsaydik.

son olarak, bu piramit insanin doyumsuz olmasini guzel bir sekilde acikliyor.
  • insan doğasını ve kişilik gelişimini içermektedir. basit gibi görünse bile kapsamı oldukça geniştir. sivil hayatta veya iş hayatında uygulamalarını görürüz.
    ilk basamakta fizyolojik ihtiyaçlar yer almaktadır. önce karnın doyacak.
    ikinci basamak güvendir. karnın doyduysa orada sürekli kalman için güven ortamının olması gereklidir.
    üçüncü basamak ait olmadır. karnın doydu güven içinde yaşıyorsun. kendine aile kurarsın, arkadaş edinirsin, sosyal hayatın olur.
    dördüncü basamak saygınlık gereksinimidir. paran var, sosyal hayatın var bu sosyal hayatta önemli bir yere gelmek istersin. baba olursun, müdür olursun vs.
    son basamak ise kendini gerçekleştirmedir. her şeyin var artık erdemli, yaratıcı, önyargısız bir insan olursun.
  • (bkz: maslow teorisi)
    yrd. doç. volkan unutmaz'ın, ege üniversitesi spor yöneticiliği bölümü serbest zaman ve rekreasyon yönetimi vizesinde rekreasyonel etkinliklerle ilişkini sorduğu teoridir.
    teoriye göre oluşan tabloda 5 temel basamak yer alıyor. ilk iki basamakta fiziksel ihtiyaçlar ve güvenlik ihtiyaçları yer alıyor. kabaca tabirle rekreasyonel etkinliklerin temel ihtiyaçlar için harcadığımız zamandan geriye kalan serbest zamanda yapılabildiğini bildiğimize göre, tablonun kalan 3 basamağında rekreasyonel etkinlikler yapılış amaçlarına göre yer alır.
  • türk insanının, bahsedilen piramidin üst basamaklarına çıkması zor olan teori. rehberlikte tanımlanan kişinin kendini gerçekleştirmesi hedefine biz maslow ile piramidin en üst basamağında ulaşırız. estetik zevkler ve estetik zevkleri psikomotor becerilerle üretmekten ya da üretilmişinden faydalanmaktan bahseder. kendini ancak böyle gerçekleştirirsin.
    bizim için sağlık, barınma, geçinme başlı başlına "sorun" olarak kaldığı için de o üst ihtiyacın giderilmesi hayli zordur.
  • (bkz: çay)

en azından türkiye'de.
  • genelgeçerliğini göremediğim maslow'un ihtiyaçlar şeysi.
  • yaş faktörü işin içine katılmadığı için çok geçerli olmayan hiyerarşi.
  • 5 kademesiyle ihtiyaçlarımızı hiyerarşik bir düzende açıklayan piramit.
    pek bilinmeyen 6. bir kademesi olması muhtemel. şaşırdınız mı?
    maslow’un ve wiki’nin yalancısıyım.

sayesinde sezen aksu’ya ait genetik materyalin,
    5 çocuklu bir ev hanımı olarak hayatını devam ettirdiği dünyada,
    kendisini ne kadar huzursuz edeceğini kıyısından köşesinden anlar gibi olduğumuzdur ayrıca.

ihtiyaçlarını fizyolojik olandan,
    daha karmaşık olan sosyal ve psikolojik olanlara doğru adım adım karşılayan
    sezen aksu, eğer kendini var edecek şarkıları yapıp söyleyemeyeydi,
    self esteem denen sanslı makamdan sonra
    tüm yaratıcılığını ortaya koyacağı son makama ulaşamaz, ve şöyle derdi;

“sızım sızım sızlar içim, gözümde akmayan yaşlar
    içimde yıllardan kalma birikim, bilmem ne zaman patlar
    bilirim sonu var bunun, bilirim sonu gelir her sorunun
    bilirim sonu var bunun, çaresi bulunur bilirim her sorunun
    hiç aç susuz yaşamadım ki, hiç parasız pulsuz kalmadım ki
    hiç aşksız sevgisiz olmadım ki, neden neye kime bu özlem.”

derdi evet. hala mı diyor?
    o kadarını bilmem. lakin eğer bu şarkıları yapamasaydı, diyemezdi
    evet ama, çok daha derin ve hiçbir şekilde ifade edemediği bir dertle
    doğup, büyüyüp, yaşlanıp, ölür giderdi.

piramit bize diyor ki, sezen aksu bu kainatta yaptığı şarkılarla vardır.
    onlar olmasa sezen aksu olmaz, sahip olduğu genetik materyalin içini yakıp kavurduğu,
    hikayesini kimsenin bilmediği ve umursamadığı, biri olurdu.
    bir garip ölmüş der, soğuk su ile yuğar üç günden sonra duyardık. neyse.

bunu beklediğinizi biliyorum, gelelim 6. kademeye.
    belli ki mesleki alanda kazandığı başarı,
    ve en önemlisi kendine “ne iş yaparsın sen abraham? neye yararsın” diye sorduğunda,
    verebildiği cevap demek kendini kesmemiş ki,
    abraham maslow efendim,
    ömrünün sonuna doğru yaptığı çalışmalarla şöyle bir kanıya varmış;

kendini tamamlama, gerçekleştirme kademesi olan 5. kademeden sonra dahi,
    insanın ihtiyaçları bitmez ve son olarak insanda
    kendinden daha büyük bir topluluğa, bir gayeye kendini adamak,
    kendini orada adeta yok etmek isteği doğar.
    bu düşünceler maslow'a kendini gerçekleştirme teorisi hakkında bir de
    critique of self-actualization theory yazdırmış.

evet böyle demiş abraham. dediğim gibi wiki’nin
    self-transcendence dediği şeyin yalancısıyım
    fakat sanki doğuda bir yerlerden bu pervaneleri biliyorum ben.
    ve fakat verebileğim örnek yine sezen aksu ile ilişkili. garip.

geceye açar akşam sefaları, ölüme benzer güne vedaları
    deli dolu bir macera bir şölen bir düğün, kadere kısmet narin hayatları
    ışığa uçar bütün pervaneler, ateşe giderken ne şahaneler
    dönerek acıyla aşkla şu alemi, yana yana rakseder divaneler
    bir varmış, bir yokmuş. dünya masalmış……

edit : imla
  • en alttaki ilk üç basamağı (physiological needs, safety needs, social needs) kendimce bir şekilde halletmiş olmama rağmen, üst iki basamağa (esteem needs, self-actualization needs) çıkma durumumun bayağı zaman alacağını bana gösteren hiyerarşi.
hesabın var mı? giriş yap