• neyi kimden koruduklarını bilmedikleri paket.
  • 30.06.2019 tarihinde diyarbakır ceylan avm'de bu malum mağazaya gittik ve eşime o dönem fiyatı 5.000 tl değerinde olan iphone 7 plus 32 gb gold modelinden bir adet cep telefonu almaya karar verdik. neyse baktık beğendik tam kasaya ödeme için geçeceğimiz esnada bize yardımcı olan arkadaşın aldığım telefona "koruma paketi" yaptırmam için inanılmaz bir baskısı başladı. eğer 500 tl karşılığında 1 yıllığına koruma paketini yaptırırsam telefon kullanılamaz hale gelse bile belli bir miktarını koruma paketinin karşıladığını, kamera kırılması,ekran kırılması, yani düzeltilebilecek arızalarında yetkili servis aracılığıyla bu koruma paketinden yaptırabileceğim bilgisini verdi.tabi ben kabul etmedim ama sürekli bir baskı devam ediyordu. abi ekran pahalı bir kamerası şu kadar bak yaptır dua edersin gibi vs vs...

neyse kabul etmedim ve kasaya geçtim..ödeme yapacağımız esna da bu sefer kasa da bulunan ş... b... isimli ödemeyi alacak arkadaş tarafından bu koruma paketi baskısı yine başladı. şöyle olur böyle olur şöyle parçalanır böyle arızalanır felâket tellallığı devam ederken artık bende pes ettim ve tamam dedim.insanin aklına olmayanı aklına sokuyorlar.

neyse 4 ay sonra yani geçtiğimiz haftalarda telefonun ekranı maalesef kırıldı.kirildi ama bu yüzeysel bir kırık ve ne ekranda bir takılma renk atması yada görüntüde bir bozukluk var ne de dokunmatiğinde bir problem var.yuzeydeki ekran çatladı anlayacağınız.zamanimiz olmadığı için telefonu hemen bunlara teslim edemedik. yani bu süreçte eşim belli bir süre kullandı telefonu ve ekranın üstündeki çatlak dışında hiçbir rahatsızlık vermedi bize.icinde bir problem olsa eminim bu süreçte zaten kendini belli ederdi.

ben bu arada nasıl olsa koruma paketi var ne olacak ki oradan hallederler diye düşünüyorum. arada iyi ki ısrar da etmişler diye düşünmüyor değilim hani. ben götürdüm bunlara telefonu verdim istanbul a gönderdiler. bu arada tamir edilemeyen veya arızanın giderilemediği ürünleri bunlar perte çıkarıyorlar ve ürünü aldığınız tarih aralığına göre ürününüzün belli bir kısmını karşılıyorlar.ama arızası giderilebilir bir arıza ise yetkili servis aracılığıyla halledip teslim ediyorlar, yani en azından oradaki satış görevlilerinin söylediği bu. beni istanbul dan aradılar ve telefonun arızasının giderilemeyen arıza olduğunu! ve ürünü istersek perte çıkarabileceklerini bana 3.500 tl değerinde media markt hediye çeki verebileceklerini iletiler. veya diğer seçenek olarak biz telefonu media markt olarak muadil bir parça ile tamir edelim ama apple garantisinde telefonunuz çıkar bizim garantimizde devam eder dediler. telefondaki arkadaşa bana ürünü satan satış temsilcisinin söylediklerini birebir söylememe rağmen sadece ekranı yüzeysel olarak kırık olan 7 plus i perte çıkarmaya çalıştılar. tabi ki apple garantisinden çıkmasını göze almadım ve hakkımı başka yollarla arayacağımı söyledim ve telefonu tekrardan geri göndermelerini istedim. bunlar bana yapmadan tekrardan telefonumu gönderdiler.

3.500 tl yi kabul etsem 5.000 tl ye aldığım telefondan 1.500 tl zarar edeceğim ve buna 500 tl lik işe yaramaz koruma paketinide dahil edersek toplamda 2.000 tl ediyor!!

tamir edilemeyen arıza neydi? bilgi yok. perte çıkarma sebebleri neydi? bilgi yok. yani iki dudağının arasındasınız. perte çıktı dese bittiniz. telefonu çalıdırırım gerekirse yada suya düşürürüm yine de bunlara 3.500 tl hediye çeki karşılığında vermem. ekranı yaptırıp sonra satıp eminim ondan bile gelir sağlayabilirler.

en son o mağaza da süleyman bey diye bir yönetici ile görüştüm. kaskodan yapılan üründe telefonlar kendi garantisinden çıkıp onların garantisine giriyormuş. apple garantisinden çıkıp beni 1.139 tl tutarında ki ekran için mağdur eden bu malum firmalarin garanti kapsamına tabi ki girmek istemedim ve gerekirse kendim gidip yaptıracağım. çıkışta apple servisinden fiyat aldım 1.139 tl dedi.

sonuç olarak burda yaptırdığım koruma paketinin içeriğini okumayarak en büyük hata sahibi ben olsam da eminim aracına sigorta yaptıran kasko yaptıran kişilerin çoğu bu tür prosedürleri inceleyip bakmıyorlardır bile.zamanim yoktu inceleyemedim. benim gibi bu yalana sizde inanmayın ve kesinlikle yaptırmayın. birdaha önünden bile geçmem.media markt'in

daha sonra öğrendim ki aynı olayı çocukluk arkadaşım başka media markt'ta başka telefon markasında da yaşamış ve dışarıda kendi yaptırmış

son olarak koruma paketini yapan şirket bnp paribas cardif sigorta imiş. yöneticisinden öğrendim.

ve satış temsilcileri koruma paketi başına şahsi olarak prim alıyorlarmış. demekki yaptır yaptır yaptır diye ısrar sebepleri buymuş..
  • köküne kadar yalan paket...almayin.
  • mahkemelik bir durum. ne imzaladığınıza bakmak lazım. sigorta giderilebilecek bir arızayı telefonda % kaç hasar durumunda perte çıkarabiliyor. çok gıcık olduysanız kanunen inceleyin. belki bir şeyler çıkar.
  • kimi neyi koruduğu belli olmayan pakettir, para tuzağıdir, test edilmiştir.
  • şartları okumadan onaylamanız yanlış olmuş. geçmiş olsun öncelikle. ne yazikki ülkede satış danışmanları genelde bu şekilde yalan söylüyorlar. net olarak bilgi almadan ve yazılı olarak görmeden yapılmaması gerekiyor.
  • anneme telefon alırken bana da sattırmaya çalıştılar, tek cevabım "hayır istemiyorum" 10 kere söledim. bir kaç tanesi çullanıyorlar. işin komiği bir tanesi birini çağırdı bu kızkardeşim bakın telefonun ekranı kırıldı diye bana gösteriyor elinde kırık bir ekran çekiçle kırmış gibi. mizansen de ayarlamışlar. onlardan kurtuldum kasada da ısrar yine "hayır istemiyorum". bir daha bir şey almam yani tam komedi.
hesabın var mı? giriş yap