• bu film hakkindaki entry sayisinin bu kadar az olmasi cidden sasirticidir. de niro yine dokturmustur ve cuba gooding jr da ona ayak uydurmustur.
    hastasi olunacak bircok repligi vardir.

"bir subay asla icmez, icse bile sarhos olmaz! eger sarhos olursa, sendelemez! ve eger sendelerse asla dusmez! eger duserse oyle bir duser ki gorenler onun subay oldugunu anlar!"
  • underrated film.
  • gerçek bir hayat hikayesinin üzerine yapılmış bir filmdir.amerikan donamasına giren ilk zenci dalgıç olan carl brashear'ın başından geçenleri anlatmaktadır.
  • hayatımın kutbu olmuş filmdir.

"gerçek bir asker; karşısındakinden nefret ettiği için değil, geride bıraktıklarını sevdiği için savaşır." - g.b.chesterton

bir şeyler arıyordum, belki de aradığım şey, onurdu. onun çoktan, çok kez kırıldığını, hatta paramparça olduğunu düşünüyordum hayatımda yaşadığım berbat durumlardan dolayı. ama onlar bir egoymuş, "gurur"muş. onur bir olgudur, gurur ise insanın kendine biçtiğidir.

hayır.sen, vazgeçmiyorsan, savaşmaya devam ediyorsan onurun falan kırılmamıştır. birçok darbe yiyeceksin evet, bazıları çok ağır olacak. ama onlar için devam ediyor musun? hala ayakta mısın? düştüğün yerden sağlam bir adam kalkıyor mu tekrar? kaybettiğin an, o yerde kaldığın andır. kendini topla değil, sen kendini toplamak zorundasın. bir asker gibi, mızmızlanmadan, şikayet etmeden, bir kahraman gibi, devam edeceksin, etmek zorundasın. bu bir onur meselesidir. senin için somut ve soyut olan budur.

bir asker gibi. vazgeçme; ezil, büzül, acı çek, canın yansın, dayak ye, gururunla oynansın, laflar ye, küfür ye, yüzüne tükürüğü ye. dön, yine devam et. onurlu olmak bunu gerektirir çünkü. her şeye rağmen devam edebilmektir onur, sana düşeni yapmak, hedeflediklerini gerçekleştirmektir. savaşanındır onur, mızmızlananın değil. bir görev gibi, vazgeçmeyene aittir onur. onur, devamlı bir yürüyüştür; bütün engellere rağmen. ama en çok da, insanın kendi kendine yarattığı engellere karşı!
  • neden 7.2/10 imdb puanı aldığını anlamadığım, kesinlikle izlenmesini tavsiye ettiğim bir film.
  • tamamı gerçek olan hikayedir.. hatta yanılmıyorsam discovery'de bu amca ile ilgili bir belgesel de verilmişti..
  • kişilerin sabah aynaya bakarkan hissettiği muhteremlik, kişisel değer, hiçbir kötülük yapmamış olmanın verdiği huzur, nefsi temiz tutmuşluk ve başkalarının bunlara bakarak gösterdiği nicelik, nitelik bakımından değerin azalması sonucu günümüzde sıkça işlenenerek canlandırılmaya çalışılan benliği, nefsi ortadan kaldırarak, gönül, yürek, ruhun varlığını güzelleştirip yüceltme duygusunu harekete geçirmek veya canlandırmak için oluşturulmaya çalışılan karakter...machiavelli günümüz insanlarını izleme şansına sahip olsaydı prensi yazmaktan vazgeçebilirdi ya da talleyrand işlerin buraya varacağını bilseydi "dilin görevi hakikati saklamaktır" ifadesini öğütlemek yerine, hakikati saklamayın zira rezil bir karanlığa doğru koşabiliyorsunuz temasını işleyebilirdi.

günümüzde bu durumdan şikayetçi olmayan sadece seçimleri bekleyen siyasetçiler, belki siyasal olarak milletler gerçekten örgütlenebilmiş olsa, bugün bu durumları yaşamayacağız. zira hangi hükümetin hükümranlığı altında yaşayan insanlara bakarsak bakalım, avam arasında diğer kişiler veya sınırlar içinde yaşayan insanlar ile bir problem yaşamadıklarını görebiliyoruz. hükümetler insanları yozlaştırıp kendi içlerinde kin tohumları ekerek, ülkeler arasında gerçekleştirmeyi düşündükleri fingirdeşmeler için zemin oluşturduklarından, onurlu bir toplum arayışlarına da engel oluyor.
  • daha once izledigim ama suan show tv'de yayinlanan ve dayanamayip tekrar izledigim muhtesem film,ayrica tv'de ilkmis piyasada yayinlanacak bukadar cok kaliteli yapim varken neden kalitesizlerde israr ederler onuda anlamiyorum.(bkz: george tillman jr.)
  • zamaninda butun takim* toplanip kulup evinde izlemis oldugumuz film. once boyle bir seye anlam veremeyip sasirmistim, tabi filmi izledikten sonra neden izledigimizi anladim. diger benzer holywood yapimlari kadar yapmacik gaz sahneler icerdigini de dusunmuyorum.
hesabın var mı? giriş yap