• teknik işlerle uğraşan bir yönetici türü... manager kelimesinin türkçe karşılığı; başkasının sırtından para kazananlara da denirse, beni rahatsız etmez.
  • sanat dünyasıyla iştigal edenlerin iş ilişkilerini düzenleme mesleği
  • (bkz: stelyo pipis)
  • (bkz: tur menajeri)
  • herkesin "ben menajerim abi" diye ortaya atlayabilmesiyle daha çok organizatör kıvamında olan bir meslek. mühendisliği fakultesi yoktur.

yok demişken

yok böyle bi kelime
    lakin şöyle bir kelime var: idareci*
  • bence her insanın bir menajeri olmalı. mesela ikili iliskilerimizi düzenlese bizim icin uygun karsı cinslerin menajerleriyle temasa gecse. ya da is görüsmeleri yapsa, disciden randevu alsa, ''bugün anneni araman lazım'' gibi uyarılarda bulunsa. ne güzel olurdu!! bir nevi insan kaynakları+cöpcatan+sekreter.
  • menıc ettiği sanatçıdan daha fazla para kazanan kişi (yersen). antalya'da kurban bayramı boyunca sanatçılar ile menajerlerinin aldığı ücretler şöyle imiş:

"candan erçetin: 32 bin 150 ytl,
    kenan doğulu: 69 bin 750 ytl,
    özdemir erdoğan 9 bin ytl (menajeri 11 bin ytl),
    ebru gündeş: 55 bin 650 ytl (menajeri 37 bin 250 ytl),
    muazzez abacı: 8 bin ytl,
    coşkun sabah: 6 bin 500 ytl (menajeri 66 bin 650 ytl),
    hülya avşar: 60 bin ytl (menajeri 2 bin ytl),
    petek dinçöz: 25 bin ytl (menajeri 2 bin 500 ytl),
    mehmet ali erbil: 10 bin ytl,
    seda sayan: 25 bin ytl,
    özcan deniz: 25 bin ytl,
    hande yener: 15 bin ytl (menajeri 500 ytl),
    zara: 28 bin ytl,
    sibel tüzün: 70 bin ytl,
    deniz seki: 41 bin 892 ytl (menajeri 960 ytl),
    mahsun kırmızıgül: 10 bin 500 ytl (menajeri 26 bin 550 ytl),
    grup laçin: 3 bin ytl (menajeri 56 bin 500 ytl),
    özlem tekin: 5 bin ytl (menajeri 26 bin 550 ytl),
    suzanna ve-ga: 54 bin 600 ytl (menajeri 84 bin 250 ytl),
    izel: 5 bin ytl (menajeri 8 bin 850 ytl),
    ferhat göçer: 6 bin ytl,
    funda arar: 20 bin ytl,
    gülşen: 15 bin ytl (menajeri 19 bin ytl),
    sezen aksu: 70 bin ytl (menajeri 110 bin ytl),
    ajda pekkan: 40 bin ytl (menajeri 51 bin 250 ytl),
    müşerref akay: 2 bin ytl (menajeri 56 bin 500 ytl),
    altay: 17 bin 750 ytl,
    muazzez ersoy: 15 bin ytl (menajeri 750 ytl),
    şebnem ferah: 30 bin ytl (menajeri 49 bin 600 ytl),
    fahir atakoğlu: 19 bin 500 ytl (menajeri 82 bin 900 ytl),
    sertab erener: 21 bin 600 ytl (menajeri 82 bin 900 ytl),
    gülben ergen: 20 bin ytl,
    ibrahim tatlıses: 10 bin ytl,
    metin arolat: 6 bin 400 ytl (menajeri 5 bin ytl),
    nalan: 12 bin 800 ytl,
    ümit sayın: 3 bin 250 ytl (menajeri 11 bin 400 ytl),
    lara: 3 bin ytl (menajeri 8 bin 250 ytl),
    mor ve ötesi: 41 bin 300 ytl (menajeri 64 bin ytl),
    emma shapplin: 96 bin 300 ytl,
    serdar ortaç: 50 bin ytl."

diyeceksiniz ki, "e, tabii, bir menajer birden fazla sanatçıyı temsil ediyor olabilir". herhalde. ama ben yine de bunlardan bazılarını "akşamları bana ninni söylemeye çağırsam mı" diye düşünmekten kendimi alamadım.

(bkz: kayit disi ekonomi)
  • menajerler bir sanatciyi temsil eden, onun is anlasmalarini yapan(yapim sirketleri, klupler, oteller, ozel etkinlikler, konfernslar, tv ve radyo programlari), imaji dogrultusunda is planini yapan, basin ile iliskilerini yoneten, onun adina pazarliklari yapan, seyahatlerini organize eden, sosyallesmeleri esnasinda gerektiginde konusmalarini yonlendiren, yaratilmis imajini korumasi icin stratejiler belirleyen, dolayisiyla sanatciyi her anlamda yoneten kisidir. sanatcilar, genelde isadami degildir bu sebeple bu tur temsil yetenegi yuksek, tum ilgili is dunyasiyla kontakt halinde olan satma ve satin alma yani is baglama yetenegi olan, becrikli insanlar tarafindan bir nevi pazarlanmalari gerekir ki aslen manejerin isi de budur. idare etmek, pazarlamak ve unu karsiliginda da hizmetinin bedeli olan parayi almak. sanildigi gibi managerlerin ceplerine giren para kayit disi degildir, ozellikle de son yillarda sanatciyi temsil eden menajerler siki denetim altindadir.(nerden buldun yasasi vb). cogunun sahis sirketi vardir, buyukce olanlarinin produksiyon sirketleri de vardir.
    bu isin ulkemizde bir ehliyeti henuz yoktur yani fakultesi(bildigim kadariyla) ancak yutrdisinda " entertainment management" bir fakulte olmustur ve iceriginde, "artist management", "artist representation" isimli dersler vardir.
  • iyi olduğunda kral gibi, kötü olduğunda sürünmene neden olabilecek temsilci.
hesabın var mı? giriş yap