• suda eriyen ilaclar arasinda icimi en kolay olanlardan.
    sinuzit tedavisinde onerilen bir ilac.
    nerdeyse suda hic degisiklik yapmiyor diyebilirim.
    ya da hala otrivinenin etkisindeyim ne tad aliyorum ne koku.
  • çoğunlukla sudafed ile karıştırılan söktürücü.
  • insanın tadını farkettikten sonra "söz veriyorum bir daha sümük üretmeyeceğim" diye sözler sarfetmesine neden olan ilaç. suda foşurdamasına kanmayınız.
  • dün akşam suda eritilmeyeceği, direk yutulacağı iddiasıyla bir yudumda mideye indirdiğim ilaç. denenmesi tavsiye edilmez.
    *
  • kutusundan propektüs çıkmayan ilaç,
    efervesan tablettir, suda eritilecektir,
    ama ne kadar suda, başka eski efervesan tecrübelerden faydalanıp, allaha sığınılır.

http://www.ilacrehberi.com/cgi-bin/vademecum.asp

(bkz: sağolasın internet)
  • daha kullanildigi ilk gun sinuslerde hissedilir bir rahatlama saglayan mucize ilac.
  • bir efervesan tablette 600 mg aserilsistein.
    yoğun kıvamlı balgamın atılması, azaltılması ve espektorasyonun kolaylaştırılması gereken bronkopulmoner hastalıklarda endikedir. ayrıca yüksek doz parasetamol alımına bağlı olarak çıkan karaciğer yetmezliğinin önlenmesinde kullanılır.
    aserilsistein'e aşırı duyarlı olduğu bilinen kişilerde kontrendikedir.
    aç veya tok karnına uygulanmasında bir farklılık yoktur.
    gastroduedonal ülser durumlarında iritasyona sebep olabilir, ayrıca asetilsistein'in verilmesinden sonra bronşiyal sekresyonda belirgin bir artış olabilir. solunum yollarında biriken balgam yoğunluğunu, yapışkanlığını azaltır ve u özelliği sayesinde balgamı su gibi akıcı kıvama getirir. mukolitik etkisinden başka asetaminofen zehirlenmesinde tedavi edici bir ajan olarak da kullanılır.
    2 yaşın altındaki çocuklara doktor kontrolünde verilir.
    gebeler ve emziren annelerde zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır.
    nadiren dispepsi, kusma, bulantı ve ishale neden olabilir. ayrıca stomatit ve rinore, çok seyrek olarak ürtiker kulak çınlaması nadiren allerjik deri reaksiyonları oluşturabilir.
    antitussiflerle kombine olarak kullanılırsa öksürük reflekslerinin durması ile tehlikeli bir tıkanma bulgusu oluşabilir.
    antibiyotiklerden tetrasiklin hidroklorür (doksisiklin hariç) ile ayrı ve en az 2 saat arayla kullanılmalıdır.
    günde 1 defa 600 mglık tek doz efervesan tablet yarım bardak suda (150ml) eritilerek içilir.
    2-14 yaş arası çocuklarda yarım tablet 75ml suda eritilerek kullanılır. *
    alman ilaç firması hermes arzneimittel gmbh tarafından üretilip, vitamed ilaç tarafından türkiye'de satılıyormuş.
  • (bkz: mucoplus)
  • bunu bir daha içenin...... dedirten ilaç. yarım saat önce içtim, ardından öksürük krizine girdim ve hala çıkamadım. öksürmekten beynim ve diyaframım ağrıdı!!! bu periyotta gidersem, yeni günü uyanık ve mide kası yapmış olarak karşılamam pekala mümkündür.
  • tadı muadili diğer solüsyonlara göre harikulade olan, insanı hiçbir şekilde rahatsız etmeyen efervesan tablet.

bu da başımdaki malum belaya* etki etmezse artık nasıl delirdim diye kitap yazarım.
hesabın var mı? giriş yap