• kendisi şekle sokulduktan sonra (deri , dvd player , maun kaplama,...)tam bir mafya arabasıdır.

kasası yenilenmiş ve de 115cdi diye geçen 150beygirlik model eklenmiştir.
    genelde 150 beygirlik bu model bir güzel alınır özmıhçı , adr veya ertex' e götürülür bırakılır 15 gün sonra ise başka bir şey olarak alınır.
    vito'nun hazır ise mercedes mercedes viano'dur.

vito yaptırıldıktan sonra çok rahattır.artık arabayla dolaşmak bir zevk haline gelmiştir.hep uzun yol isteği yapan yegane araçtır.

rahat olmayan makam arabalarına o kadar para verilmesi yerine aynı paraya çok alınıp kullanılası olan mantık işi araç.
  • türkiye'de resmi arap turist gezdirme taşıdı olsa gerek; nerede bir arap turist güruhu var başlangıç ve bitiş noktasında bu araçtan var.
  • koltukları, şehirler arası yolculuklarda bel fıtığı, boyun fıtığı veya kalça çıkığı yapabilecek ölçüde ergonomi harikasıdır.
  • bir meslektaşımın tavsiyesine uyarak iş için kullanmak üzere aldığım, kastenwagen denen arkası boş versiyonunu kullandığım araç. bu güne kadar hep düz vites kullanmış biri olarak bu araçta otomatik tercihinde bulundum. motor yanlış hatırlamıyorsam 135 beygir gücünde.

yazacaklarım muhtemelen mercedes'in binek modellerinde çoktandır olan özellikler olduğundan kullananlara sıkıcı gelecektir. ben görmemiş olmanın verdiği hevesle bir özet geçmek istiyorum.

araç, hız sınırı olmayan otobanda 180-200km/h süratle kullanıldığında yaklaşık 8,5 litre yakmakta. köyler arası yollarda 90 km/h ile kullanınca da en düşük 5,8 litre yakmakta.

uzun yol yaptığım için elbette yakıt tüketimi benim için mühim. bu tasarrufta muhakkak sürüş şekli büyük bir role sahip. o yüzden, hiç otomatik şanzımanlı araç kullanmamış biri olarak yokuş aşağı giderken vites küçülterek kullandığım motor frenini kullanamayabilecek olma düşüncesi beni rahatsız ediyordu.

şu resimde de görülebileceği üzere, direksiyona vites büyütme ve küçültme butonları eklenmiş. bu sayede yokuş inerken 7'nci vitesten 4'ncüye inmek iki üç tıka bakıyor. debriyaj hamallığından da kurtuluyor insan.

otomatik vites değiştirme konusunda üç farklı program mevcut. 'c' programı sportif kullanım, 'm' manuel vites değiştirmek ve 'e' ekonomik kullanım için seçilebilir durumda. m'nin kullanımı malum, butonlarla kontrol ediliyor. c'de ise araç bir üst vitese çok daha yüksek devirlerde geçiyor. bu da atak bir şekilde hızlanabilirliği sağlıyor. yakıt tüketimi de ona göre artıyor haliyle.

e programında ise bir üst vitese geçişin devri oldukça düşük. düz yolda 2300 devre ulaşıldığında bir üst vitese geçiyor. c'de ise bu 3500 devre kadar devam edebiliyor. şayet hızlanma ivmesi düşük tutulursa c'de de bir üst vitese geçme devri oldukça aşağıda kalıyor.

otomatik modda vites büyütmek için yapılması gereken tek şey ise ayağı biraz gaz pedalından çekmek.

geçme sırasında ivme artırılmak istendiğinde gaz pedalının altındaki ikinci kademe butonuna tam gaz şeklinde bastırarak şanzımanın c programına otomatik geçişi sağlanıyor ve araç vites düşerek daha süratli bir şekilde hızlanabiliyor. bunu düz viteste zaten kullananlar için arada büyük bir fark yok elbette. lakin trafik, araç sollarken en büyük vitesteyken tam gaz verince yokuş yukarı aracını hızlandırabileceğine inananlarla dolu olduğundan aslında bu şanzımana onların sahip olması gerektiği hissini uyandırıyor bende.

diğer araçlarda da opsiyonel olarak alınabilen güvenlik paketlerini vito için de alabilmek mümkün. aracımda kör nokta sensörü ve geri vites kamerası da var. işimi oldukça kolaylaştırıyorlar, zira kabinde yanlarda cam yok.

almanya'da mb tarafından ticari araçlarda belirli meslek gruplarına verilen özel indirimler mevcut. bu da aracı iş için kullanım amaçlı alınabilir kılıyor. sonuçta almanya açısından bakılacak olursa araç yerli ve milli.

aklıma gelenler şimdilik bunlar.
  • başlıca rakibi volkswagen transporter olan ticari araçtır.
  • eskiden bu aracı görünce içinden acaba hangi ünlü çıkacak diye bakardım. şimdi acaba kaç tane arap çıkacak diye kendimce tahmin yürütüp eğleniyorum.

marka değerinin çok düştüğüne inandığım taşıt. bu vesileyle buradan alman yetkilileri göreve çağırıyorum.
  • dünyanın en rahatsız koltuğuna sahip ticari araç. bisiklet selesinde bile uyuyabildiği kanıtlanmış bünyemi sağa çeviriyorum olmuyor, sola çeviriyorum olmuyor, düz tutuyorum olmuyor. ayrıca arka taraf sanki lunaparktaki balerinada oturuyormuşçasına sallanıyor.

ek olarak;
    (bkz: #6547512)
  • road trip amaçlı kullanıldığında zevk veren güvenli ve konforlu bir araç

bir depoyla antalya'ya rahat gidilir
  • bu modelin konforlu bir araç olduğuna karar veren, yolcu taşımaya uygundur diyen herhalde at arabasına biniyordu.

bir j9 kadar konforludur. hatta aynı paraya 2 3 j9 alıp, daha fazla insanın böbrek taşı dökmelerine yardım edebilirsiniz
hesabın var mı? giriş yap