• meslek itibari ve etiginin ortaya cikarmis oldugu bir haz durumu olup, mesleki eylemlerin sonucunda meydana gelen urunleri sahiplenme gudusu esliginde, meslek erbapligini kompetan bir sekilde ifa etmenin mutlulugunu yasamak hali.
  • bir çok meslek için karşılığı olmayan duygu biçimi. kısacası (bkz: yok böle bişi)
  • yeniçeri: insanın senin gibi sevdiği işi yapması ne güzel!
    padişah: e vurduralım senin kelleyi o zaman!..

(bkz: selçuk erdem)
  • çok az kişi yaşar.
  • kendi branşımla ilgili * gördüğüm kadarıyla, özel sektörde yeterince çalışmamış * kamu personelinde olmuyor.

halbuki o şartlarda onun yerinde olmak istemeyecek özel sektör meslektaşı yoktur neredeyse.

kısaca gereksiz bir üzüntü sebebidir. ayrıca tatmin yatakta olur.
  • taksim gezi parkı'nda biber gazı sıkan polislerin yüzüne yansıyan gönül doygunluğu hali.

.
  • sahip olan kişilerin işe mesai başlamadan gidip geç saatlere kadar çalışmalarına neden olan durum. her tatmin gibi bir çeşit bağımlılık.
  • fethiye'yi dalaman ve marmaris'le bağlayan tek kullanılabilir yol olan göcek tünelinin gişelerinde çalışanlarda çok düşük olduğunu tahmin ettiğim duygu türü. zira istisnasız her geçişimde büyük enerji ile iyi akşamlar ya da kolay gelsin dememe rağmen cevap alamadım.

düşünsenize vardiyalı çalışıyorsunuz ve yaptığınız tek iş gelen-geçen arabadan 5 tl alıp fiş vermek. düşünsenize 20 milyon yılı aşan bir zamandır mükemmele varmak için evrilen, evrilmeye devam eden ve gezegende zeki sıfatına sahip tek canlı türündensiniz ama sizin için uygun görülen iş bu. insanlardan 5 tl alma işinden kazandığınız maaşla evinizi geçindiriyorsunuz ve muhtemelen 900 metrelik tünelden 5 tl geçiş ücreti alma olayını fiili olarak siz gerçekleştirdiğiniz için herkes sizden nefret ediyor. çevrenizden kimse size gelip "sizin işiniz de zor ya" goygoyu yapmıyor. üzücü.
  • mesleki tatmin yaşayan kaç kişi vardır bilmiyorum ama sayamayacağımız kadar çok değildir kesin. üniversite de hangi bölümü yazayım diye soran gence kaç kişi kendi mesleğini tavsiye ediyordur merak ediyorum. bir şeyler ters gidiyor kesin de,asıl sıkıntı çözümde...
hesabın var mı? giriş yap