aynı isimde "metallica (albüm)" başlığı da var
  • sanılanın aksine hiçbir zaman bozmamış gruptur. her albümü farklı farklı ele alırsanız aslında çok güzel işler olduğunu görürsünüz. kaliteli, uzun ömürlü işler yaptılar ve sabbath, maiden gibi metal'in efsanesi oldular.
  • 12 ağustos 1983 tarihinde chicago'da verdikleri konseri bu gece türkiye saatiyle 3'te şuradan yayınlayacaklarmış.
  • 20 yaşımdayım. yaklaşık iki sene önce tam anlamıyla tanıştım kendileriyle. 90larda istanbulda yaptıkları konsere bakıyorum da keşke o zaman orada olabilseydim. canlı canlı bir konserlerine gitmeyi deli gibi istiyorum. belki bir gün...
  • korona günlerinde her pazartesi bir konserlerini full kayıt yayınlayan grup.

ama dün yayınlananki çok acayipti. 1983 yılında, kill 'em all sonrası çıkılan ilk turneye ait bir konser yayınladılar. yani grubun ilk albümüne ait konserlerden biri denebilir. basta cliff var tabi ki. cliff'in olduğu ilk defa bir konser görüntüsü olabilir bu kadar net ve uzun olan. daha önce rastlamamıştım.
    james o zamanlardan belliymiş. 20 yaşında bu kadar sahneyi doldurmasından, ilerde hayvan gibi bir frontman olacağı.

https://www.youtube.com/watch?v=abdluhw-53w
  • seneye (2021) 40. kuruluş yıl dönümlerini (1981) idrak edecek olan efsane grup. acaba diyorum, 40. yıl şerefine yepyeni bir albüm patlatırlar mı.

zira ilk albümlerinin (bkz: kill 'em all) çıkışının 40. yıl dönümü (1983-2023) şerefine yeni bir albüm yapma ihtimalleri olsa da bir 50. yıl dönümü göremeyecekleri, görseler bile albüm kaydedip söyleyemeyecekleri, bir şekilde kaydedip söyleseler de büyük ihtimalle artık canlı performans veremeyecekleri için 50. yıl çok zor ama bence 40. yıl şerefine yeni (ve belki son) bir albüm çok şık bir hareket olur. ne de olsa son albüm (bkz: hardwired... to self-destruct)'ın piyasaya çıkışının üstünden 4 sene geçti, bir sene de böyle geçer olur 5 sene. 2000'lerdeki albüm yayınlama hızlarına bakılırsa 5 yıl az bir zaman gibi gelebilir ama normal şartlarda yeni bir albüm kotarıp yayınlamak için fazlasıyla da yeterli bir zaman. bekleyelim bakalım. 40. yıl şerefine bir güzellikler yapacaklar gibi geliyor bana.
  • rock müzik kültürünün yüksek desibelli gırtlak sololarına anlam veremesem de bir gün rock dinleyecek olursam(bu asla olmayacak) tercih edeceğim ilk grup.

en az bilinen şarkısı nothing else matters dır.
  • "enter sandman" ve klasik de olsa hala dinlemeye değer bulduğum "nothing else matters" şarkılarının sahibi gruptur
  • unforgiven, unforgiven ii ve unforgiven iii'den sonra ailecek unforgiven iv-ü bekliyoruz.
  • ne olduğu anlaşılmamasına rağmen güzel bir duygu uyandıran akustik blackened videolarıyla james hetfield'ın dönüşü müjdeleyen tarihin en büyük 2 grubundan biri.
  • 1997 utah konserini yayınlıyorlar;

https://www.youtube.com/watch?v=ilsbae-zytk
hesabın var mı? giriş yap