aynı isimde "metastaz (kitap)" başlığı da var
  • sözlükteki karşılığı 'kâbus' olması gereken şey. tıbbın karanlık noktası. metastaz yapmış kanserden iyileşme oranı çok çok düşüktür.
    hele karaciğere ne yapsanız yaranamazsınız.
    (bkz: #71633172)
  • farklı kanser türlerinin metastaz yapmayı tercih ettikleri hedef organlar;

akciğer kanseri : diğer akciğer, böbrek üstü bezleri, karaciğer, kemikler, beyin

baş-boyun kanserleri : akciğerler

beyin tümörü : omurilik (spinal kord)

böbrek kanseri : akciğerler, kemikler

karaciğer kanseri : akciğerler, kemikler

kolon ve rektum kanseri: karaciğer, akciğerler, kemikler, beyin, leğen kemiği

lenfoma : lenf düğümleri, dalak, kemik iliği, beyin, omurilik, mide, bağırsak

lösemi : kemik iliği, diş etleri, omurilik ve beyinin dışındaki sıvı

malign melanom cilt kanseri : lenf düğümleri, beyin, akciğerler, karaciğer, kemikler, deri

meme kanseri : lenf nodları, kemikler, karaciğer, akciğerler, beyin, akciğer zarı

mesane kanseri : leğen kemiği, akciğerler, karaciğer, kemikler

mide kanseri : periton (karın zarı), karaciğer, lenf nodülleri

multipl miyelom : kemikler

yemek borusu kanseri : göğüs, karın

pankreas kanseri : periton, karaciğer, akciğerler

prostat kanseri : kemikler

rahim kanseri: vajina, periton, karaciğer, akciğerler

serviks kanseri : vajina, uterus, rektum, mesane, omurga, karaciğer, akciğerler, kemikler

kadın yumurtalık kanseri : periton, leğen kemiği, akciğerler, karaciğer
  • sözlük anlamını bilmekten çok , senden alıp götüreceklerini bilmenin gerçek anlamını bilmek olduğunu düşündüğüm sözcük.
    annemin hastalığını öğrendiğimizden beri hayatımızda bu kelime.
    karaciğerde zaten hep vardı, şimdi de öksürüklerden akciğere sıçradığını düşündüğüm tümörün hareketine verilen ad.
    umarım başka bir şeydir, tedavi edilebilir bir basit bir durumdur diye iç geçiriyorum.
    öksürüklerin sıklığı ve şiddeti bir haftada arttı. zaten bir hafta önce başlamıştı. bu kadar çabuk mu hareket ediyor bu bela ya?

edit: 1 hafta kadar önce öğrendik ki gerçekten öksürükler akciğere metastazın habercisiymiş. tahmin etmiştim ama yine de dr'a bıraktık. o da pet zamanına bıraktı.
    ilacını değiştirdi, taxol ve carbopilatin alıyor.
    ama yaradığından şüpheliyim. öksürükler yoğunlaşmaya başladı sanki. başka kemoterapi ilacı da kalmadı verecek. sona doğru hızla yaklaşıyoruz maalesef. annemin daha haberi bile yok.
  • insanın yaşam mücadelesinde koşuşturduğu şu dünyada gerçek bir düşmanla tanıştığı anın adıdır.
  • kanser vücudun belirli bir alanında tek bir tümör olarak başlıyor. daha sonra eğer bu tümör alınmazsa, zamanla bütün vücuda yayılabiliyor.
    kanserin vücuda yayılma sürecine metastaz deniyor. sağlıklı dokuya bulaşan tümör, çoğalıyor ve metastazın lenf bezleri ve kan dolaşımı yoluyla yayılıyor.
  • kanser hücrelerinin lenf ve kan dolaşımına katılarak, dokularda tümör oluşturmasına denir.

kanser hücreleri, hücre döngüsünün kontrolünü sağlayan g1 ve g2 evrelerinden etkilenmezler. bu evrelerde hücrenin büyüklüğü ve dna'da hasar olup olmaması kontrol edilir. kanser hücreleri bu evrelerden etkilenmediği için " dur-devam et " sinyallerini algılayamazlar ve böylece büyüyüp çoğalmaya devam ederler.

aynı zamanda yoğunluk inhibisyonundan etkilenmezken, tutunma özelliği de göstermezler.
  • invazyondan farklıdır. mesela uzak metastaz inoperabl yaparken, invazyon anrezektabl yapabilir.
  • neoplastik hücreler önce çevre hücrelerden nukleer yapı, fonksiyon, pleomorfik değişikliklerle ayrılırlar ya da diğer ismiyle displastik değişiklikler gösterirler. bu displazi, epiteli tam kat tutarsa carcinoma in situ adını alır. diferansiasyon daha da kötüye gidip, hücreler artık daha da kafasına göre takılmaya başlarsa; alttaki bazal membranı yıkarak hematojen ya da lenfojen yollarla diğer dokulara metastaz yaparlar.

metastatik özellik kazanmış tümör eğer epitel dokusundan köken almış ise adı karsinom’dur. mezenkimal kaynaklı ise sarkom adını alır. ve tek başına metastaz, malignite’nin en önemli kriterlerinden biridir.
  • kanser hücrelerinin lenfatik dolaşım ya da hematojenik dolaşımla vücudun bir yerinden başka yerine taşınması ve orda da yeni bir kanser odağı oluşturmasıdır. primer kanser odağının çevresine yayılması ise lokal invazyon olarak kabul edilir.
    metastaz gelişmişse kanser, evre 4 kabul edilir. üzücü bir tablodur.
  • önce akciğer, sonra akciğer lenfleri, şimdi de kemikler. ilk öğrendiğimizden beri, iki yılda bir babamla beraber yaşadığımız 4. evre kanser profili.

artık hastalığın adını söyleyebiliyorum.

annem dünyanın en fedakâr ve iyi annelerinden biridir. babam da sorumluluklarını bilen ve onlardan kaçmayan iyi bir babadır. her ikisi de ayrı ayrı iyi yürekli ve merhametli insanlardır. böyle oldukları halde evliliklerinde neden bir sıkışmışlık yaşadılar, onları anlaşmazlığa iten ne oldu, sanırım hiç çözemeyeceğim. akıl baliğ insanların çözemediğini, bilinçsiz bir kanser hücresi çözüyor ve bu, absürd bir komedi gibi geliyor şu an. bir gülmek istiyorum, bir ağlamak... hiçbir şey yapamayıp, sadece dalıp gidiyorum. bir kavgaya karışıp ağız burun kırdırmadan rahat edemeyeceğim galiba.

bu hesapla aşk da yalan, geri kalan her şey de yalan. tek gerçek var, onun da ismini telaffuz edemeyeceğim şu an.

ekleme: bugün ölmeme günü imiş meğerse.
hesabın var mı? giriş yap