• bilbo baggins'e olan benzerliğiyle dikkat çeken zeki insan.
  • verdiği dersin syllabusuna "no tek ders sınavı or af sınavı or bilmem ne sınavı! will be given to students at the end of the course unless they attend the courses and show some minimum performance as judged by the instructor. " cümlesini ekleyerek keyfi makeup'lara ne kadar karşı olduğunu belirten hoca. yalnız ders esnasında neden itü sembollü önlük giyiyor anlamış değilim.
  • geçen gün derste q = m . l 'yi anlatırken arka sıralardan bir öğrencinin l sabiti üzerine sorduğu "hocam, bu latent ne demek?" sorusuna "gizli" diye cevap vermiştir. öğrenci ise, "tamam hocam, sözlükten baktım, latent gizli demek, ama hani fizik olarak?" demiştir ve metin arık, bu soru üzerine bir süre önüne bakarak düşünmüş ve "onu bilmiyorum ama bir de latent homosexual var, onu biliyorum." demiş ve 93 kişinin aldığı derste neredeyse dersi alan herkesin içinde bulunduğu sınıfı koparmıştır.
  • bir aydır sınavları okumadı. kağıtları kaybettiğinden şüpheleniyorum. hayır ikinci sınavlar geldi halen notumuzu bilmiyoruz bi bilsek de ona göre çalışsak di mi ama?
  • 65. doğum günü onuruna boğaziçi üniversitesi' nde 2 günlük bir seminer yapılan şahane fizikçi. açılış konuşmasında, "kimse benim hatırım için kalkıp gelmemiştir sabahın köründe, sözün özü metin arık bahane fizik şahane" demiştir. öğlen arasında "ben 65 yıldır bu saatte uyuyorum, bugün de uyurum" diyerek uyumaya odasına gittiği de salondaki söylentiler arasındaydı.
  • sesi anormal derecede family guy'daki chris'e benzeyen hoca.
    aha da ispatı:
    metin hoca
    chris
  • seyfi dursunoğlu'na fena halde benzeyen fizikçi.

metin arık

seyfi dursunoğlu
  • çok değerli bir bilim insanı olmasının yanı sıra çok değerli bir insandır. geçenlerde öğrencileri tarafından emeklilik partisi organize edildi. bir çok eski, yeni doktora ve yüksek lisans öğrencisi geldi. farklı şehirlerden günü birlik birkaç saat için hiç üşenmediler geldiler. bunu sağlayabilecek kadar sevilmek ancak insan olmakla mümkündür.
  • buraya 2011 yılında kendisi hakkında yazdığım entry'ye geçenlerde yine bir beğeni gelmiş; bu vesileyle kendisinin yine 2011 yılındaki bu derste entropi anlatırken yapmış olduğu ve hala birebir hatırladığım konuşmasını aşağıda aktarmak isterim:

"şimdi bu sizin kullandığınız para var ya, bu para sahte! asıl gerçek olan para ne biliyor musunuz? petrol! petrolün değeri artınca ne oluyor? bu sizin kullandığınız paranın değeri düşüyor. o zaman ne oluyor? insanlar sokaklara çıkıyor. insanlar sokaklara çıkınca ne oluyor? 'onların deyimiyle' düzensizlik artıyor. yani entropi artıyor. sonra ne oluyor? böyle gencecik güzel güzel insanları öldürüyorsun böyle yan yana mezarlara diziyorsun, o zaman acayip düzenli oluyor! işte onun entropisi sıfır! yani neymiş arkadaşlar? biraz düzensizlik iyiymiş."

hayatımda dinlediğim en güzel fizik kanunu açıklamalarından biriydi.
  • fizik dersi aldığım hocalar arasında en iyisidir kendisi
hesabın var mı? giriş yap