• türkiyede yapılan her polisiye dizide olmazsa olmaz olan klişeleri barındıran bir dizi olsa da (misal tek tıkla interpolün kullandığı sistemi indirebilen hacker biri) son derece akıcı ve türünün iyi örneklerinden biri. karakterler biraz yüzeysel kalıyor, motivasyonları biraz havada ancak türkiye dizi piyasasında pek görmediğimiz örneklerden. line of duty beklerseniz hayalkırıklığına uğrarsınız bambaşka kulvarlar. olsa olsa kanıt dizisinin 3-5 gömlek iyi hali diyebilirim.

birce akalay şov var biraz dizide. bu hanımefendinin ve korkunç estetiklerinin fanları perdeleri kapatıp, odanın kapısını kilitleyerek izleyebilir.

edit: ya kardeşim emniyette 'kadın cinayetlerini' araştıran özel bir birim kuruyorsunuz ve bunun başına da bir kadın getiriyorsunuz çünkü çok başarılı ve geleceği parlak biri. sosyal mesajlı güzel bir dizi yapmışsınız tamam ama hala mı şu kadınlar duygusaldır klişesi be. şunun en büyük cinsiyetçilik olduğunu farketmeyen kaldı mı şu devirde ya. he ok kadınlar duygusaldır da yıllarca cinayet şubede komiserlik amirlik yapmış kadın polis hala öldürülmüş kadın görünce of mof çekip tripleniyor.

edit2: savcıya bak pure evil aq. darth vader ile sauron'un yasak aşkından meydana gelmiş.

puanım: 7/10
    cinsiyetçilik dozu maalesef hala 5/10
  • kaliteli bir dizi
  • dizinin derdini anlıyorum. bastıra bastıra bu meselelerin konuşulmasını gerekli buluyorum. zira aptala anlatır gibi anlatmak gerek bazen, göze sokmak gerek. ancak bu dizinin çok ciddi bir atmosfer yaratamama problemi var. müzikleri öyle özensiz ki kulak çınlaması gibi sürekli arkada rahatsız edici bir tını var.
  • çemçük ağızlı bir adet savcı barındıran netflix dizisi.
  • türk standartlarında güzel bir dizi olmuş.daha iyisi olabilir mi? elbette olabilir.fakat bu işlerin türkiye de yeni yeni oluştuğunu,zamanla belli bir kaliteye geleceğini düşünüyorum.verilen mesaj gayet güzel.dijital platform da olsa birilerinin bazı şeyleri söylemesi gerekiyor.
  • türk yapımı netflix dizisi. dikkat çektiği nokta iyi, güzel. türk polisiye kategorisinde birkaç tık üstte muadillerine göre. amma velakin diyaloglarda bir miktar behzat ç. çakması bir durum var ama izlenirken tolere edilebilir. bundan sonrası;
    --- spoiler ---

4 bölümde de bölümlerin en başındaki karakterler katil çıktı. 3.bölümde dikkat ettim ve katil şu çıkacak dedim ve yanılmadım. ayrıca kimya mühendisinin uyuşturucu dünyasına girmiş olması ile breaking bad'a selam çakalım diye düşünülmemiştir sanırım. breaking bad düşünülmeden yazıldığını bile düşünsek kimse demez mi ya bu çok çakma durur bu kısmı değiştirelim diye. hacker kızımız arada sırada bi zorlanaydı,tüh vah olaydı ama hiç olmadı. çok yapaydı.
    --- spoiler ---
    sanırım 2.sezon gelecek. izlenir mi izlenir ancak türk polisiye ise biraz daha yabancı versiyonlardan az öykünülmeli.
  • bir deneyeyim dedim, henüz ilk bölümdeyim. bir mantık hatasına rastladım. tüm diziyi izlersem eğer editlerim. şu ana kadar oyunculuklar biraz yapay geldi ama belki ileride düzelir.

--- spoiler ---

önem komiserin tv kanalına ilk gidişi ve sunucu ile yapımcıyı sorguladığı sahnede, yapımcı kadın, soruşturması yapılan iş arkadaşının öldüğünü bilmemesine rağmen "yani alev biraz mesafeli bir insan." diyor. henüz öldüğünü bilmemesine rağmen -di'li geçmiş zaman kullanması mantıklı değil. böyle ufak detaylara dikkat edilmesi senaryo defolarını giderir.
    --- spoiler ---
  • dizi diye anılsada birçok film serisi diye geçen gereksizce uzun ama bir o kadar güzel yapım.
  • netflix'in en iyi turk dizilerinden bir tanesi. ozellikle bir cok ulke de polisiye diziler bu platformda yer edinmisken guzel bir secim olmus.

dizi basladigi ilk anda (bkz: kvinden i buret) devsirmesi oldugunu dusundum, hatta bence ana kalip buradan alinmis, ilk bolum oldukca klise ve biraz sıkıcı ancak diger bolumlerde uzerine koyarak gitmis.

mekanlar, cekimler, oyuncu secimleri cok iyi. (bkz: abdullah oguz) kasvetli bir cekim kullanmis, bazi yerlerde mantiksal hatalar var ancak kabul edilebilir duzeyde. devaminin gelmesini heyecanla bekliyorum. bolumlerin uzun olmasinin sebebi, her bolumde bir cinayetin islenmesi ve cozumlenmesi, bolumler kisa tutulursa muhtemelen cok fazla mantik hatasi olurdu.

sunu da es gecmeyecegim, bolumlerin basinda yazan kisa bir anektod var, bolum isimleri ve her bolumde islenen cinayetler bu anektod ile iliskili.
    hava, su, ates, toprak. 4 cinayet in 4 u de bunlar ile ayri ayri iliskili. yanan kadin, bogulan kadin, toprak yedirilen kadin, suya atilan kadin. cok ince gormusler...

netflix in bu konuda ki hatasi da maalsef en iyi islerinde dogru duzgun reklam yapamazken, hakikaten bos zaman dizilerine cok reklam yapmasi.
  • dün keşfettiğim, her bölümü yaklaşık 90 dakika süren, behzat baş komiser ve ekibini ne kadar özlediğimi bir kez daha bana hatırlatan, yerli polisiye dizi

keşke moderasyon dizi ile ilgili başlıkları ayrı yere taşısa
hesabın var mı? giriş yap