keep clubbin

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (500)
  • 5062
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

hackintosh

çok uygun fiyata macintosh nimetlerinden yararlanmanızı sağlayabilecek mevzudur. bir bakıma dış görünüşe önem vermem aga iç güzellik lazım bana diyen cengaverlerin tercihidir.

elbette "bir arkadaşa bakıp çıkacaktım" diyen meraklı kişilerinde durağıdır lakin bu yazının konusunu onlar kapsamaz.

hackintosh ile uğraşlarım bundan 4-5 yıl öncesine dayanır ki konu hakkında (bkz: #10926903). çok sular aktı tabi o yıllardan beri, mac os değişti bunun yanında osx86 projesinin uyumluluk sorunları çok çok daha düzeldi. türkçe dahil bir çok forum vs. bu konu hakkında çok ciddi dökümanlarla doldu taştı. sonuç olarak korkularak yapılacak bir uygulama olmaktan çıktı bu durum.

şimdi gelelim neden evinizdeki pc'nize mac os x kurmak ihtiyacı duyacağınıza...
efendim aslında mac os x janjanlı simgeleri, üstüne geldiğinde büyüyen dock'undan vs çok çok fazlasıdır aslında.

tasarım işleri ile uğraşıyorsanız, özellikle benim gibi video editing vs ile para kazanıyorsanız olmazsa olmazlarınızdan birisidir kanaatimce. benim olmazsa olmazım final cut produr (7 versiyonu). bugüne kadar herhalde kullanmadığım kurgu programı kalmadı ve bu kadar ele avuca gelen, esnek bir program daha ben görmedim. bu yüzdendir ki final cut pro xe lanet ediyorum. (neyse bu konu dışı)

- toparlayalım değil mi naci?
- toparlayalım abi.!

hackintosh'u ciddi anlamda kullanan kesim için işin özü şudur; mac os x in nimetlerinden faydalanmak istersiniz lakin mac almak için yeterli paranız yoktur. ne var ki almak istediğiniz mac'in temel donanımlarını tek tek almaya kalksanız aslında paranız daha da fazlasına yeter durumdadır. o zaman çözümünüz hackintosh'dadır.

evet dünya güzeli tasarıma sahip bir imac'iniz masanızı süslemez. air mouse'unuz veya incecik klavyeniz yoktur lakin canavar gibi çalışan mac pro donanımına sahip bir bilgisayarınız ve içinde çatır çatır çalışan bir adet mac os x'iniz (şu an için stabil olarak lion 10.7.3 diyelim) bulunmaktadır.

ben kullanıyorum. çok da memnunum hayatımdan. performans testlerinde 5000-6000 dolarlık mac pro'lara kafa tutan bir canavarım var. (maliyeti toplamda 1600 lira civarında şu an için) yaptığım işlerle bana para da kazandırıyor... çok param olsa evet alırım en yüksek konfigrasyonlu bir mac pro bakarım işime ama bu yöntem şu an için çok çok rahat bir şekilde işlerimi görmemi sağlıyor. tavsiye ediyorum, destekliyorum.!

devamını okuyayım »
03.04.2012 00:57