• çocuk aklıyla oyun süresini kısaltmayı ayarlayamadığımdan her maçı üşenmeden 90 dakika oynadığım oyundur. öyle ki 3-4 maç yapıp günü bitirmek mümkündü... c64 standartlarının çok çok üstünde bir oyundu...
  • seçilebilecek takımlar arasında türkiye olmadığından dolayı forma rengi ve o dönemki güç açısından vaktinde uygun bulmuş olduğumuz polonya, avusturya gibi takımları alıp aykut* , rıdvan* , oğuz* nidaları arasında çılgınlar gibi eğlendiğimiz ve beraberinde litrelerce kola tükettiğimiz c64 oyunudur.

fransayla yaptığım maçların tümü bugünku iddaa tabiriyle alt bitmiştir. fransız futbolundan hazzetmeyen 30 yaşlarında ve vaktinde c64 oynamış biriyle karşılaşırsanız, bilin ki microprose soccer oynamıştır.
  • geçmişe bir günlüğüne dönme hakkım olsa, o bir günün 4-5 saatini başında harcamaktan imtina etmeyeceğim oyun. çok oyun oynadım sonra, hala oynuyorum misal bugünlerde fifa 2009 ve dahi psp vasıtasıyla gta. ama hiçbirisinde o kadar keyif almıyorum. 1990 yılından bir öğleden sonrada olmayı, annemin düdüklü tencerede haşladığı mısırın kokusu ince ince sızarken kapının altından çaprazdan girip gol atmayı çok özledim lan. vallahi billahi romantizm, duygusallık, vıcık vıcık çocukluk özlemi falan değil, bayağı bayağı özlem bu, neredeyse elle tutulur bir şey.
  • ulan birgün bu oyunu gördüğünde gözlerin dolacak deseler, elimde joystickle abimden yemişim golleri zaten deyip sağlam bir siktir çekerdim ama şimdi gözüme birşey kaçtı be sözlük. çok uzaklardaki skype olmasa kaç yıldır yüzünü göremeyeceğin abinle ortak anınsa insanın gözünü dolduruyor be sözlük.

insanı yeri geldiğinde ağlatan efsane oyun.
  • tüm golleri çaprazdan plase attığım oyundu. ne hikmetse finalde hep meksika çıkardı. bir kere yenmiştim yalnızca.
  • menü müziği efsane olan oyun. en son 20 sene önce oynamıştım ama melodi hala aklımda. ne yazık ki internette orijinal haline rastlayamadım, bulup getirene temizinden bir binlik çalışır.

binliği alone zero kaptı: http://www.c64x.se/c64/microprosesoccer.php adresindeki simülatörden oyun açılıp orijinal müziği dinlenebiliyor. bir diğer versiyonu ise şurada: http://www.youtube.com/watch?v=0ssepsfwt04
  • pek kimsenin aklinda kalmayan bir gercekse bu oyunu yazan firmanin sensible software olusudur, yani bildigimiz sensible soccer'in atasidir.. microprose sadece dagitimciligini ustlenmistir. cikali 23-24 sene gecmis uzerinden.
  • en zayıf takımı oman olan oyun. çocuk aklımla oman ne ki diye düşünürdüm. man adam demekti. demek ki oman o adam olabilirdi.

oman ın bildiğiniz umman olduğunu çok sonra anladım.
  • commodore64'te ilk oyunum, kuşbakışı görüntülü futbol oyunu, rahmetli babaannem gördüğünde 'ne yapıyor bu hamam böcekleri?' diye sormuştu.

bir de oyun başında umman, kamerun gibi çekirdek takımlar geçildikten sonra, hollanda, ingiltere, almanya gibi takımlara gelindiğinde oyun iyice zorlaşır, siz iki pozisyon anca bulabilirken, rakip takım sahanıza yerleştikten sonra üç ila beş pas yapmalarını engelleyemezseniz golü atarlardı, hep o esnalarda konsantrasyonumu bozacak dış etkenler olur, annem veya kardeşim konuşturur, golü yedikten sonra kendimi yere atardım, o zamanlar en büyük derdim o idi, gitti emekler, başla en baştan, ne günlerdi.
  • (bkz: quickshot)
hesabın var mı? giriş yap