• küba komünist parti üyesi, muhtemelen 2018 yılında küba komünist partisi birinci sekreteri dolayısıyla küba devlet başkanı olacak kişi.
  • raul castro'nun, fidel castro'nun ardından "beni, kapitalizmi küba’da yapılandırmak için başkan seçmediler, devrimi teslim etmek için de seçmediler. sosyalizmi mükemmelleştirmeye devam etmek, bu uğraşı sürdürmek ve sosyalizmi savunmak adına seçildim, onu yıkıma uğratmak için değil", diyerek başkanlığı aldığı konuşmada (yanlış yorumlamıyorsam) halk meclisi tarafından devlet şurası birinci başkan yardımcısı olarak seçilen diaz canel'den özellikle bahseder. konuşmasında halkın, geri çağırma hakkı`:(bkz: #73011781)`nı gerçek anlamda kullanabilmesi için yeterli kadro birikimine sahip olunması gerekliliği üzerinde durulur ve diaz canel'in olası bir durumda devlet başkanlığını alabilecek kadar yetkin bir kadro olduğunu belirtir. ve kendisinin de yapacağı üzere, genç kadrolar yetiştirmelerini, makamlarını onlara devretmekten çekinmemelerini öğütler.

"diaz canel yoldaş seçildiği göreve yabancı değildir. kariyerinde 30 yılı geride bıraktı. göreve, eğitimini aldığı mesleğin temelinden başladı ve sonrasında devrimci silahlı kuvvetler (far)’in hava kuvvetleri’nde füze savunma birliğinde görevini yerine getirdi. las villas merkez üniversitesi’nde elektrik mühendisliği alanında dersler verdi. aynı okulda genç komünistler birliği (ujc) kadrosu için önerildi ve daha sonrasında partide sorumluluğu yüksek olan işlerde görev aldı. bunlar arasında yaklaşık 10 yıl sürdürdüğü villa clara komitesi genel sekreterliği ve sonrasında 6 sene süren holguin komitesi genel sekreterliği görevleri bulunuyordu.

1991’den bu yana parti merkez komitesi üyesi ve 2003 yılında siyasi büro üyesi oldu. nikaragua’da uluslararası misyonlarda görev aldı. ulusal savunma koleji’nden mezun oldu. 2009’da hükümetin yönetsel işlerinde sorumluluk aldı, 2012 yılında milli eğitim bakanlığı görevini üstlendi eğitim, gençlik, kültür ve spor alanlarıyla ilgili olarak bakanlar konseyi başkan yardımcılığı görevini yürüttü. bir diğer yandan ekonomi ve finans komisyonu’nun her hafta düzenlediği toplantılara katıldı ve 6. kongremizin üzerinde karar kıldığı konuların denetlenmesinde görev aldı."
    kaynak, sol portal)

ayrıca bu açıklamaları şöyle bir alıntıyla tamamlayalım: raul ihanet etmedi, o zaman diaz canel eder.
    "ancak, kötüsü, küba’yı yakından takip eden kimse, işi raúl’ün ihanetiyle falan açıklamayacak, çünkü uzaktan bakanlar hâlâ “castro ölünce bu iş biter” derken, yakından izleyenler küba komünist partisi önderliğinin genç kuşağa geçmesi sürecinde artık neredeyse sona gelindiğinin farkında ve heyecanla yeni isimleri anlamaya çalışıyor. küba tarihinin en zorlu yılında, 1991’de merkez komite’ye girdiğinde ayağında şort, uzun saçlarıyla metrelerce uzanan dondurma sırasında beklerken santa claralılar’ın parmakla gösterip “bak bak, bizim vilayetin parti sekreteri işte bu genç” dediği miguel díaz-canel, muhtemelen gelecek yılki seçimlerde başkanlığa aday gösterilecek. eğitim bakanı olunca her akşam derse girer gibi havana üniversitesi’ne gelen, meclis toplantılarında ilk kez masasına laptop koyup çalışmayı seçtiği için gündem olan bu komünist, miami’deki düşmanlarınca dahi “ideolojik olarak çok katı” olmak suçlanıyor." (ergin yıldızoğlu)

öyleyse diaz canel, başkan seçilsin seçilmesin önemli birkaç şey ifade ediyor ve bunların başarılıp başarılmadığını da gösterecek: küba devrime bağlı genç kadrolara ve bu kadroların sürekliliğine sahip mi, küba sosyalizmi yalnızca lider kültü üzerinden mi yaşıyor?
  • kendisiyle bizzat tanışma şerefine eriştiğim, çok değerli ve özel bir insan. küba devrimine, jose marti, fidel, raul'un fikirlerine sıkı sıkıya bağlı, küba sosyalizminin yeni nesilde böyle birine emanet edilmesi çok değerli bir nimet. fidel'in küba'daki sosyalizm anlayışı neyse, diaz-canel'inde öyle
  • gün itibariyle küba'nın gerçek anlamda lideri olan devlet adamı.
  • bugun ve yarin turkiye'de resmi ziyaretlerde bulunacaktır. fırsat olursa ben de 4 yıl aradan sonra kendisiyle görüşeceğim
  • beatles hayranıdır.
  • türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren ve çeşitli anlaşmalara imza atan küba devlet başkanı.

https://www.milliyet.com.tr/…li-aciklamalar-6861910
hesabın var mı? giriş yap