• sabaha kadar sıfır at, ismini değiştir; gündelik hayattaki para birimi milyondur. (yetmediği noktada pek tabi ki milyar) bütün gün resmi birim üzerinden bi ton yazışma yapıyor olsan bile, eve gidip ekmek alırken, milyon üzerinden oluyor her şey. bu böyle.

bu değişim sürecinden habersiz sabiler büyüdüğünde, bir nesil sırf bu sebeple alzheimer (doğru oldu mu?) zannedilecek. "herif daha para birimini bilmiyor, sikmişim dedesini" diye niceleri beklediği saygıyı göremeyecek; belli değil...
  • türkiyede yaklasik 10-15 yildir kullanilan para birimi.
    -kaca bu ceket?
    -50 milyon

kilosu kaca amca muzun?
    -2 milyon

daha kucuk para birimi icin (bkz: bin)
  • 6 sıfır atıldı atılmasına da hala gayrıresmi para birimiz.
  • saymamamız gereken bir sayıdır.

--- garipname ~aşık paşa ---

"biri bir bir saysan on kez on olur
    yüz olur ol on kim on kez on olur

yüzi yüz kez şaysan on kez oldi biñ
    çünki bir yüz on yüz oldi toldi bin

on bin olur saysan on kez ol bini
    yüz bin olur saysan on kez on bini

yüz bini on kez sayamaz kimsene
    ko anı sayma girü gel ol ona"
    --- /garipname ~aşık paşa ---
  • hâlâ söylemekten vazgeçemediğim, muhtemelen vazgeçemeyeceğim, benim için para birimi haline gelmiş olan.
  • türkçe rap'in en iyi şarkılarından biri. (bkz: şehinşah)

--- spoiler ---

yaklaşan savaşta almazsan saf
    pastadan pay alamayanlardan ya da şansa bala yaşayan mallardan farkın kalmayacak
    kavramsal kargaşan, kaygın katlanacak
    artık avlayan av
    avlanan avcı

--- spoiler ---
  • şehinşah isimli rapçinin bir şarkısı . bazı yerlerde yavaşlıyor şarkı, yavaşladığı yerleri sevmedim. onun haricinde altyapı güzel. burundan söyleme (yani ses tınısının burundan vermek sanırım) işini şehinşah iyi yapıyor zaten.

allahın yarattıkları cacık.
    yaşamaktansa yaka paça çalarım aradıkları açık.
    bulamazşar arasalar da karanlık tarafındayım ayın.
    yasalar kasar uğraşamam adamım anlattıklarım açık.

dizeleri şarkının en hoşuma giden yeri. güçlü bir kalem.
  • 2006 yılından sonra eski para birimi olarak tarihteki yerini alsa da benim bir türlü tarihe gömemediğim para birimi.

yılar yıllar önce dedelerimiz, ninelerimiz, sokaktaki amcalarımız örneğin '8 lira' dedikleri zaman ben anlardım ne demek istediklerini... hiç tereddütsüz 8 milyon olarak algılardım.

fakat günümüzde babannem bana, milyon gideli tam 5 sene geçti, üzerine ytl geldi, o da gitti lira geldi diyor kurtuluş savaşını görmüş geçirmiş bir atatürk kadını olarak... ben de diyorum ki şimdi ben sölüyorum, amcalarımız, dedelerimiz, babaannelerimiz benim ne demek istediğimi anlıyor babaanneciğim.

sorun bende mi yoksa bir türlü tutunamayan para birimlerinde mi anlayamadığım bir olgu...

hatta bu gönül bağı öyle bir boyutta ki birisi bilmem kaç dolar dediğinde 'yani? türk parası olarak?' diye soruyorum, söylediğinde ise 'yani? eski paraya göre? ' diye bir soru daha ekliyorum. işte o zaman anlıyorum nedir, kaç paradır, gerçekten pahalı mıdır, uygun mudur, uçmuş mudur... çünkü ben milyon ve milyarlarla doğdum, büyüdüm.
  • bugün markette bir teyze kağıt havlu için 60 milyon dedi.

arkadaş 2022 yılında da para birimi olmasın bu artık ya. 17 yıl olmuş paradan altı sıfır atılalı. hadi 1 yıl, 3 yıl, 5 yıl tamam. 17 yıl arkadaş.

bu nasıl bir bağlanma nasıl bir tutuculuktur? o yıl doğan bebekler üniversiteye giriyor. yeter.

bin/milyar olayına hiç girmiyorum o daha bi 30 yıl gider.
  • bin adet binden olusan sayi/miktar..
hesabın var mı? giriş yap