şükela:  tümü | bugün soru sor
 • karakol cemiyeti eski ittihat terakki kadroları üzerine bina edilmiş bir örgüttü. ve kimi yorumculara göre mustafa kemal bu örgütün kuvayi milliye'ye yardım etmekle birlikte hala enver paşa'nın etkisi altında kalmış olabileceğinden şüpheleniyordu. bu örgütün tasfiye edilmesiyle kurulan mim mim grubu ise kayıtsız şartsız mustafa kemal'e bağlı bir grup olarak kurtuluş hareketine destek vermiş, gizli örgüttür.
 • bugünkü deyimleri kullanırsak, derin devlet'tir.
 • karakol cemiyeti de mim mim grubu da kabaca ittihat ve terakki'nin silahli kanadi olarak bilinen teskilat-i mahsusa'nin devamidir. karakol cemiyeti kurucularinin büyük bir bölümü istanbul'daki eski ittihat ve terakki, teskilat-i mahsusa kadrolaridir ve ulusal kurtulus savasinin ilk evrelerinde önemli basarilar elde etmislerdir. ankara hükümetine lojistik destek, işgal güçlerini yipratma ve anadolu-istanbul arasndaki irtibat gibi konularda çalıştılar. karakol cemiyeti esas olarak baskentin isgali sonrasinda, istanbul'u terketmek zorunda kalan talat ve enver pasa'nin talitamiyla kurulmuşlar, onlarin ve ozellikle talat'in yonlendirmesiyle ankara hükümetine destek olmuşlardir. savasin ilerleyen asamalarinda karakol'un tasfiye edilmesinin ardından mim mim grubu dogrudan ankara hükümetine ve mustafa kemal çevresindeki gruba baglanmiştir.
 • kurtuluş savaşı sırasında anadoluya silah, cephane, mazleme ve insan kaçıran teşkilat, en fedakar iki mensubu (hasan ve hüseyin) kendi arzuları ile ihtida etmiş ermeni asıllı türktü.
 • huseyin kavalalı nın da kuruculugunu yaptıgı bır cesıt ıstıhbarat orgutunu desteklemek/guclendırmek uzere kurulmus orgut.
 • attila ilhan'ın ferda şiirinde "bendeniz topkapılı cevdet, ikinci mim mim grubundan..." şeklinde andığı vatanperver teşkilat.
 • istanbul'dan anadolu'ya silah sevkiyatı yapmışlardır.
  istihbarat faaliyetinde bulunmuşlardır. zabitan adı verilen istihbarat teşkilatını kurmuşlardır.
 • m.m grubunun çıkış noktası, müdafaa-i milliye teşkilatı'na dayanmaktadır. 1920 yılının ilk yıllarında kurulan müdafaa-i milliye teşkilatı'nın kuruluş gayesi resmi olarak, " her türlü ihtimal ve tehlike karşısında istanbul'un herhangi bir ihtilal vaziyetinde, hal ve mevkiye hakim olmak, istanbul'daki müslüman kuvvetlerini milli gayeye doğru sevk ve idare etmek, anadolu'daki mücadeleye manen ve maddeten yardımcı olmak..." şeklinde açıklanmıştır.

  teşkilatın içinde, yukarıda izah edilen gayenin dışına çıkarak, istihbarat ve sevkiyat hususlarında da faaliyette bulunmak isteyen bazı şahıslar mevcuttur. bu şahısların çalışmaları sonucu, değişik sahalarda vazife yapmak amacıyla tamamen hususi surette kurulmuş olan bir grup daha ortaya çıkmıştır.

  bu grup mensupları, müdafaa- i milliye teşkilatı'nın yalnız baş harflerini alarak, "m.m" ismini kullanmışlardır. böylece, bir teşkilat görünümünde olan fakat gerçekte biri istihbarat, fesat cemiyetlerinin saptanması, anadolu'ya silah ve cephane sevkiyatı hususlarında faaliyet gösteren m.m. grubu, diğeri ise gizli propaganda, müslüman olmayanların tecavüz ve taaruzlarını önleme görevlerini yerine getiren müsellah müdaffaa-i milliye teşkilatı olarak iki ayrı grup ortaya çıkmıştır.

  m.m grubu'nun ilk heyet-i merkeziyesi, topkapılı cambaz mehmet bey, yüzbaşı emin ali bey, topçu mülazım-ıevvel muhlis bey, kuvay-ı inzibatiye fırkası kumandanı kaymakam kemal (koçer) bey ve topkapılı ihsan beylerden teşkil edilmiş ve heyet başkanlığına süvari miralayı esat bey getirilmiştir.

  grup amirliği konusu; hüsamettin bey, topkapılı cambaz mehmet bey ve topçu kaymakamı kemal(koçer) bey arasında çekişme konusu olmuştur. her üçü de kendisinin grup amiri olduğunu hatıralarında yazmışlardır.

  topkapılı cambaz mehmet bey, istanbul'a geldikten sonra, ankara'nın direktifleri doğrultusunda çalışmaya başlamıştır. ancak kendisine verilen görevlendirmenin gizli tutulması talimatının bulunması nedeniyle durumun diğer gruplar tarafında bilinmemesi, tepkilere sebebiyet vermiştir.

  kaynak: milli mücadele dönemi istihbarat faaliyetleri**