• biranin yaninda baya ii gidiyo, birasiz da guzel ama markasi cok onemli doritos'un ki cok guzel digerleri ise yaramaz...
  • misirin ezildikten sonra ince dilimler halinde preslenip kızartilarak yapilmi$i ki $i$manlatir, sivilce yapar biranin yaninda misir patlagi yenebilir bunun yerine..
  • işte, evde kendisi yapmak isteyen manyak arkadaşlar için dev bir hizmet...

1 cup mısır unu
    1 cup mısır irmiği (iri çekilmiş mısır unu - bulamazsanız mısır ununu 2 cup kullanın)
    1 cup buğday unu (gluten eksikliğinden mütevellit tutmadı ibne mısır unu)
    2 yumurta
    1/2 cup su
    yukarıdaki malzemeye ek olarak, hamura çeşitli baharatlar eklememiz gerekiyor. ben taco baharatı kullanıyorum. her yerde bulunmadığı için ona da pratik bir çözüm getirelim.
    1 ts soğan tozu ya da 1 adet soğanın suyu (ince ince kıyıp ovduğunuz soğanı elinizle sıkarak çıkartabilirsiniz)
    1 ts sarımsak tozu ya da iyice ezilmiş 2 diş sarımsak
    1 tbs tuzot
    1 tbs tuz
    1 tbs kimyon
    1 ts köri
    1 ts karabiber
    2 tbs paprika
    şimdi tüm bu malzemeyi karıştırıp, kulak memesi kıvamında (bana meme demeyin) bir hamur yapalım. incecik açtığımız (yoksa tako[z] yaparsınız) hamuru istediğimiz şekilde kesip, 170 derece sıvı yağda, çevirerek kızartalım.
    fırında yapmak niyetindeyseniz, su yerine aynı miktarda sıvı yağ (mesela mısır özü) kullanabilirsiniz.

not: tarif şahsıma ait olup, ilk denemede tutturulmuştur.

edit: aynı tarifi daha büyük yapıp taco olarak da kullanabilirsiniz.
  • aile boyu anca kurtarıyor, öyle müsibet.
  • katar diye markasi var bunun. kocaman şehr-i istanbul’da bulamıyorum
  • mis
  • peynirli, fıstıklı yumuşak cipslerin en büyük özelliği ağızda eriyor olmasıdır. buna kaybolan kalori yoğunluğu adı veriliyor. eğer bir şey ağzınızda hızlı eriyorsa beyniniz içinde kalori olmadığını düşünüyor. bunun anlamı o şeyi sonsuza kadar yiyebilirsiniz. mısır cipslerinin bağımlılık yapmasının nedeni budur. büyük ve belirgin tatlar ise beyni bunaltma eğilimindedir. beyin buna cevap olarak daha fazla yeme isteğini azaltır.
  • ülkemizde neden sadesi (orijinali) olmadığını bir türlü anlayamadığım atıştırmalık.

zararını biliyoruz, kalori, kızartma, yağ, gdo'lu mısır, şeker klasik zararlı ne varsa bir arada ama o lezzet bir başka.

çocukluğumda (1980 öncesi, kapalı dönemler) bir şekilde şunun görsel aynısı elime geçti. büyük kuzen buca nato karargahındaki px'ten almış. o ne lezzet, dilimdeki bütün tat alıcılar “daha daha” diye bağırıyor. muhtemelen msg iyi çalışıyor genç duyargalarımda. ben kendime hakim oluyorum. n'olur bitmesin diye, tek tek, zevkle yiyiyorum. kardeşimden saklıyorum. 3-5 gün gitti böyle ve bitti. yıllar sonra bir kez daha geçti elime aynısı, benzer muamele gördü. ve ilk abd seyahatimde, yetişkinlikte, tekrar buluştum o tat ile. paket paket taşıdım dönerken. daha sonra benzerlerini görsel nerede bulsam mutlu oldum.

bu ne cips aşkıymış arkadaş, yazarken farkettim ve kızdırdı kendimi kendime.

neyse, bundan yapsalar ya bizim memlekette. zor birşey değil, kafe/restoranlara peynirli, kıymalı vs. meksika yemeği hammaddesi olarak da pazarlanabilir ayrıca.

e: aşağıda oric arkadaşın yorumuna tam katılmıyorum. market raflarında mısır ve patates cipsleri eşit ağırlıkta yer kaplıyor. göreceli daha yeni olsa da mısır cipsi diğer bütün emperyalist gıdalar gibi hayatımıza fazlasıyla girdi. (köfte vs hamburger, pide/lahmacun vs pizza gibi patates vs mısır.)
  • bizde mısır değil patates baskın üründür. eyaletler büyüklüğünde mısır tarlalarımız yok neticede, bu sebeple türk pazarına girişi ve damak tadı olarak kabulü çok sonra olan cips çeşididir
  • midemi mahveden cipstir, nedendir bilmiyorum? 2. kez kusmama rağmen midemi bulandırandır. keyfimi sikendir.
hesabın var mı? giriş yap