• gerek metal gerekse plastikten olsun oynansın diye değil sergilensin diye üretilmiş, detaylarına sadık kalınmış minyatür otomobiller...
    (bkz: bburago) (bkz: wiking)
  • hareketsiz statik cinsinden ayrıca yakıtlı ve elektrikli gibi hareketli çeşitleri de olan ölçekli araba...
  • statik modeller ve dinamik olanlar olarak ikiye ayrılırlar. statik olanlar genel olarak monte halde alınır veya demonte olarak alınıp monte edilir. bir kaide üzerinde sergilemek amacı ile yapılır.

dinamik modeller ise genel olarak demonte halde alınır ve kullanıcısı tarafından montajı ve hatta sonra modifikasyonu yapılır. radyo kontrollü araçlardır. benzinle ve elektrikle çalışan modelleri mevcuttur. genel olarak 1/10, 1/8, 1/5 ölçeklerinde yapılırlar.

araba koşturmak için türkiyede çok sınırlı sayıda bulunan pistler kullanılmalıdır. oyuncak olmayıp küçük çocuklar için uygun değillerdir.

ayrıca:

(bkz: tamiya)
    (bkz: kyosho)
    (bkz: serpent)
    (bkz: ofna)
    (bkz: traxxas)
    (bkz: hpi)
    (bkz: www.towerhobbies.com)
    (bkz: autodrom)
    (bkz: araba koşturmak)
  • (bkz: model car com)
  • (bkz: revell)
  • (bkz: autoart)
  • küçükken çok istedim bir oyuncak arabam olsun. şöyle kapısı açılsın. markası olsun. gerçeğine benzesin. olmadı. şimdi eşşek kadar oldum. paramı kazanıyor karnımı doyuruyorum. artık yaşıtlarımın gerçek arabalar aldığı dönemde ben de en kralından bir oyuncak araba almak istedim. sonunda gittim aldım. gerçi benim istediklerimin adı model arabaymış. varsın olsun. hele bir pejo 206 cc vardı ki üstü filan açılabiliyordu. ben bemeve 745 aldım. mavi. süper lan. bi görseniz...

kaybettim kendimi bir an. evet ne diyordum. oyuncak arabadan farklı bir şeymiş. gerçek arabaların 1/18'lik minik versiyonları bunlar. yine oyuncak arabalar kadar ama direksiyonları tekerleri döndürüyor. iç aksamları gerçeğe yakın. kaputu, bagajı ve kapıları da açılıyor. ancak model arabalar uzaktan kumandalı hareket halinde oynanacak oyuncaklardan değiller. onlar gerçek araçların küçük kopyaları olarak masanızda durmak için yapılmışlar.
  • (bkz: welly)
  • (bkz: mcd)
  • küçük olanın sempatikliğinden kaynaklanan bir ilgiyle genelde birden fazla edinilerek koleksiyonu yapılmak istenen minik otomobil kopyalarıdır. bilhassa gerçeğinin bulunması çok zor olan ve artık klasik sınıfına giren eski otomobiller model araba olarak çok şık birer masa süsü olurlar. boyutları değişiklik gösterse de makbul olanları 1/18 bilemediniz 1/24 ölçeğinde yapılanlardır.
    (bkz: motormax)
hesabın var mı? giriş yap