• vay be ne cevher sanat eleştirmenlerimiz varmış dedirten iddia. ayrıca bu sayede tabloları büyüklüğüne göre değerlendirenleri de görmüş olduk. buna göre levent metro istasyonundaki fayans cinileri kaldırıp louvre'a göndermemiz gerekiyor herhalde. bu başlık altına yazanlar ya gerçekten cahil ya da esaslı trol.

mona lisa tablosu gioconda ailesi tarafından leonardo da vinci'ye ısmarlanmış olsa da leonado da vinci'nin tabloyu hiçbir zaman teslim etmediği ve ölümüne kadar yanında tutarak çeşitli değişikliklerle daha da mükemmele ulaşmaya çalıştığı söylenir. ayrıca bu tablo sfumato tekniği kullanılarak (yani kenar çizgileri yapmadan kenarlarda renkler biribirine karıştırılarak) daha canlı bir görünüm yakalanan ilk tablolardandır. kadının göz ve ağız çevresinde bunu görmek mümkündür. dönemin ve sonrasının diğer portreleriyle karşılaştırıldığında olay daha da net görülebilir.

ayrıca leonardo da vinci arka plana oldukça karışık ve net renklerin hakim olduğu bir manzarayı havadan perspektifle koyarak mona lisa'nın sakin duruşunu ve yüz ifadesini de ön plana ve üste çıkarmıştır.

he mona lisa'nın popülerliğinin boku çıkmamış mıdır? hem de ağır çıkmıştır. ancak yine de bilinmeyen şeylerin arkasından böyle atıp tutmamak lazımdır.

dur dur bak aklıma ne geldi sözlük: mona lisa'nın öyle kaşsız kirpiksiz çikin görünen bir kadın olması dönemin kadınları arasındaki güzellik anlayışından gelmektedir. dönemin asil veya üst tabaka kadınları özellikle yüzdeki tüm tüyleri basitlik göstergesi olarak düşünüp saçın önleri da dahil olmak üzere alırlardı. koskoca leonardo da vinci'nin her boku çatır çatır çizip iki kaşı kirpiği beceremeyeceğini düşünmüyoruz değil mi?

he bi de mona lisa çizilirken kullanılan piramit tekniği (hatunun duruşuna dikkat ederseniz, ellerin önce çıkarılarak vücudun piramit şeklinde çizildiğini ve böylece hayvan gibi perspektif yakalandığını görürsünüz) daha sonra gelen michelangelo da dahil bir çok ressam tarafından benimsenmiş bir tekniktir.

heh şimdi atış serbest...
  • (bkz: mona lisa'nın kezban olması).ne o öyle gizemli gülüşler filan? kendini monica belluci mi sanıyor? louvre'un da baş köşesine geçmiş kurulmuş. kimsin sen? ay bi de küçücük, yarım porsiyon kadın,kaşı bile yok ( ha kaşı olsa bu sefer de bıyığı var diyecek miydin demiyecek miydin itiraf et).
    ah be leonardo hadi monica belluci'yi bulamadın çiz oraya bi rus çiz, isveçli çiz. rahmetli annanemi çizmişsin. elleri de tombuk tombuk, kesin bilekleri de kalındır.
    yarım saattir gülüyorum. ama utandım da. ilk gördüğümde önümdeki japon yığınının el verdiğince bi sağ bi sol bakar gibi yaptım. kendisi de bana bakar gibi yaptı. sonuçta anlaşma buydu. ben bilet alıp ona bakıcam o da bana bakıcak. oldu mu oldu. sanırım müzeye beş para vermeden üçkağıtla girdiğim için hiç param boşa gitmiş hissetmedim, hiç işkillenmedim duruma*
    ama aklıma şu geldi bak şimdi: (bkz: jokond ile si-ya-u)
  • sanat eserlerinden hiç anlamam.
    tablonun sahtesi ile gerçeğini yan yana koysunlar gerçeğini seçemem.
    o dönemdeki akımları ve resim yapma tekniklerini bilmem.
    baktığımda bu çok değerli bir eser diyemem.

ama bende yorum yapmak istiyorum: o ne lan götüm gibi çizmiş....
  • mona lisa'nın göğüslerinin silikonlu olması kadar ciddi bir iddia! incelenmesi lazım..
  • resmi bizzat görenlerin asla katılmayacağı tespit. ölmeden önce bir kez daha görmeyi istetecek derecede değerli bir sanat eseridir. çizilen kadının güzel olup olmadığı ayrı bir tartışma konusudur.
  • haklı bir abartma. ayrıca kadın da çok güzel. kapitalizmin, 90-60-90, kalkık burun, çöp bacaklı, haşin bakışlı kadın imajı öyle kazınmış ki beyinlere herkes bu profile güzel diyor ve kendini uydurmaya çalışıyor. güzellik anlayışı da o oluyor.
  • abartılı bir eleştiridir. 16. yy'ın başlarında yapılmış bi tablonun sahtesi gidipte 20.yy'ın sonlarında, farklı bir coğrafyada bir evin oturma odasınının duvarında sanki çok sevilen rahmetli bir akraba resmiymiş gibi yıllarca ikâmet edebiliyorsa* o tablo abartılmış değildir arkadaş.
  • benim gibi sanattan anlamayan adamlar için kesinlikle abartılmıştır.

anlayan için değeri farklı olabilir tabi.
hesabın var mı? giriş yap