şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yaklaşık 2 hafta önce satın aldığım fiyat/performans canavarı telefon.

bütçe odaklı telefonlara kıyasla fazlasıyla tatmin eden bir hissiyata sahip. yeterli ışıkta çok iyi sonuç veren bir kamerası, gayet akışkan, pratik, tipografik olarak hoş detaylar barındıran bir arayüzü, parmak izi okumakla kalmayıp gesturelar ile geri tuşu veya home tuşu olarak kullanılabilen pratik bir butonu, ana ekranda tarih, saat, pil yüzdesi, o anki hava durumunu dakika dakika veren dairesel bir widget'i (örneğin 20 dakikaya yağmur yağacak, veya yağmur yağarken 40 dakika daha sürecek gibi küçük kullanışlı bilgiler veriyor), sonracigima uygulamalar için gani gani yeterli 32 gb hafızaya ek 128 gb sd kart slotu desteği, yurtdışına sık gidiyorsanız 2. sım kart slotu, kamerayı ve el fenerini hızlı açma seçenekleri, turbo şarj modu (ki bataryası oldukça uzun gidiyor), dil öğreniyorsaniz çok kullanışlı hal3 gelen ekranda aynı anda 2 uygulama kullanabilme özelliği vs vs vs. bu böyle uzayıp gider. ha tabii unutmamak lazım: en önemli artı noktalarından biri su geçirmeme özelliği olması, hani öyle suya dal yüz garantisi yok z3 gibi (ki gereksiz bir lüks, neredeyse hiç kullanmadım) ama yağmur vb su sıçraması durumlarında su geçirmeme özelliği var. mühim.

nihayetinde kişisel evrimimde iphone'un 6'ya kadar her modelini (3s ve 4s hariç) kullanmış, apple'ın özellikle yazılım konusunda kendi içine dönük diretmelerinden bunalarak sony z3 ile android'e geçiş yapmış, z3'ün her aldığı darbede çatır çutur kırılmasından sonra ne de olsa kırılacak mantığıyla daha bütçe dostu bir telefona geçme kararı almış bana ilaç gibi gelmiştir. flagship modeli olduğu halde eski telefonumu bir kenara koydum, çağ atlamış hissediyorum. hani düşürürsem kırılsa etse dahi high-end modeller de kırılıyor nihayetinde, en azından bu telefonun fiyatı 2 kez daha yenilemeye el verecek derecede uygun. şiddetle tavsiye ederim.
  • 1 seneyi askin suredir kullandigim fiyat/performans acisindan muhtesem bir telefondur.
    ondan once samsung galaxy s3 ve s4 kullanmistim.

bu telefonun bence en buyuk artisi isletim sistemi olarak orjinal android kullanip uzerine herhangi bir bok pusur eklememesi. telefon cok daha hizli ve sorunsuz sekilde calisiyor. samsung kullanirken 1 sene sonunda her gun 3-4 kere donma, takilma gibi seyler olurdu. bu telefonda haftada yalnizca 2-3 kere donma yasiyorum. ek olarak pili de son derece iyi gidiyor. 1 senenin sonunda performans azalmis olsa da gunun sonunu mutlaka getiriyor. beraber uzun yola gittigimiz iphone kullanicilari baya sasirmislardi :)

eksiklikleri kesinlikle mevcut. mesela benimkinde nfc yok ama cok da onemli degil. eger is gorecek, dertsiz tasasiz bir telefon ariyorsaniz kesinlikle tavsiye ederim.