• çünkü niye? çünkü aynı ozan ve kenan doğulu kardeşler gibi bunun da babası müzisyendi. çocuklar bir yerde, yetenek olsun olmasın, mecburen babalarının mesleğini devam ettirmek zorunda kalıyorlar.

wolfgang ki tam adı johannes chrysostomus wolfgangus theophilus mozart idi ve arkadaşları ona woferl ya da wolferl diyordu, saray müzisyeni ve saray bestecisi olan leopold mozart'ın oğlu idi ve onun zorlamalarıyla ske ske piyanist oldu.
    babası, wolfgang'a ve onun ablası maria anna walburga ignatia'ya (kısaca nannerl mozart) daha mozart 4 ablası da 9 yaşındayken piyano ve violin çalmayı, beste yapmayı öğretmeye başlamıştı.

gönülsüz skişten burunsuz çocuk doğar derler, işte burada da wolfgang, sokakta misket oynamak ve ablası da çinko çay takımıyla arkadaşlarına çay ikram etmecilik oynamak isterken eve tıkılıp zorla müzisyen yapıldılar. kız sonra biriyle evlendi de kurtuldu ama oğlan orda burda piyano çalmaya, beste yapmaya mecbur bırakıldı.
  • daha sığ bi yorum görmedim
  • doğru bir iddia. mozart denilen adam ümit besen ve ferdi özbeğen'den sonra gelen bir piyanist/şantörden fazlası değildir. üstelik sesi de kötü. sağır olduğu için ağzından çıkanı kulağı duymuyor tabii. ha yok lan bi sn.. o beethoven denilen sahtekar herifti. karıştırdım bi an. bence en iyisi çaykoyski.
  • ciddi ciddi gelip mozart’ı savunanlar var başlığa bak. okumak yetmiyor dostlar. 10 saniyede okuduysanız bi 5 saniye de anlamaya harcayın. arada eğlenmek de lazım değil mi?
  • (bkz: peki)
  • ironiden anlamayan gold premium salakları ortaya sermiştir. bir zamanların ironik-absürt espiri yuvası ekşi sözlüğün geldiği noktaya bak.

ciddi ciddi ayar vermişler bir de ahahah. birisi yazmıştı, ekşi sözlük kendini zeki gibi gösteren aptalların, inci sözlük (ilk zamanları) kendini aptal gibi gösteren zekilerin mekanıdır diye. o kadar doğru ki.

bir de bu başlıklara denetim/yönetim çağrısı yapanlar var. aynen, sizin gibileri topluca sözlükten atmak lazım.
  • (bkz: mozart'ın abartılmış bir balon olması) olarak değiştirilmesi gereken başlık. olmamış böyle.
  • hassssssiktir, bu kadar tatlı bir ironiyi ve müthiş bir tespiti anlamamış mal dolmuş başlık bir anda
    ilgili yazıyı okumadan sadece başlığı okuyarak yorum yazacak kadar arrak kafalı mısınız yoksa yazıyı okumanıza rağmen bu yorumları yazacak kadar daha da büyük arrak kafalı mısınız?

tanım : mozart’a o konuda ben de çok kızgınım dedirten başlıktır, bu sığlığı ile ancak sarayda hatun düşürebilirdi ki bildiğimiz kadarıyla da onu yapmış herif.

anlamayan ve anlamamış olmasına rağmen hala geri zekalılıkta ısrar edenler için edit : yazar burada 4 akorla tüm müzik türlerini icra edebildiğini sanan ancak müziğe dair hiç bir fikri olmayan malları eleştiriyor, yani konunun mozart’la neredeyse hiç alakası yok, mozart’ı ironisini güçlendirmek için bir kıyas noktası seçmiş
  • piyanosu bir ümit besen değil tabi.

edit: şaka yahu. hemen mesaja boğmayın.
  • kesinlikle katılıyorum mozart mı betehoven mı ne sözde rock müziğin falan temelini atmış ne alaka ? gitar bile yok müziklerinde ayrıca çok dahi olsalar söz yazarlardı şarkılarına.
hesabın var mı? giriş yap