• bu bölümde dominique ile ilgili bişey göremedik. geçen bölüm yaptıklarıyla hepimizi mest etmişti. acaba kurtulacak mı çok merak ediyorum inşallah son 4 bölümde onunla alakalı da bişeyler görürüz.
  • s04e09

--- spoiler ---

elliotun whiteroseun içinde gezdirdiği bölüm olmuştur.
    --- spoiler ---
  • 4 x 9

--- spoiler ---
    inanılmaz bir bölüm daha. sekanslar arası geçiş, kullanılan müziklerin sahnelerle yakaladığı tempo ve uyum, her zamanki çekim ve diyalog kalitesiyle birleşince adeta christopher nolan etkisi yarattı.

dizi aslında bu bölümle finalini yapmış oldu ancak sam esmail abimiz bunun da üzerine çıkmak istemiş. uzun uzun yazamayıp tek kelimeyle muhteşem denecek yerdeydeyiz.

price'ın ölümü ve whiterose'un elinde tek kalan koz olan artık kendisinin de söylediği zaman makinesini kullanıp her şeyi geri alma ümidiyle elliot'a yaptıkları için ve makinenin teslimat bilgileri için saldırmasını izleyeceğimizi düşünüyorum. whiterose'un adamlarının sırf bu bölümün sonundaki çatışmayla değil, daha önce gösterildiği gibi intihar şekilleri de angela'da olduğu gibi zaman makinesiyle geri döneceklerine müritleri gibi inanmış olmalarına bağlıyorum.

bu bölümde gösterilmeyen fbi ablamız da hayatta kalacak ve fbi'ın kurum olarak savaş açmasıyla da hacker kardeşlere güçlü şekilde destek verecektir.

kalan 4 bölüm için akıl yürütmek zor az bir süre de değil. bölümün başında gösterilen annesiyle birlikte toplamda 4 elliot kurgusuyla muhteşem şekilde ilerleyip sonlanacaktır.

allah katına çıkıyorsun sam esmail üşütme oralarda.

--- spoiler ---
  • vay arkadaş reis burada da karşımıza çıktı.

valla helal olsun...
  • her bölümün sonunda daha nereye kadar gidebilir diye düşündüren dizi. her bölümü muhteşem, birbirinden güzel.

--- spoiler ---
    son bölüm aslında dizinin final bölümü gibi oldu. hack tamamlandı, deus group üyelerinin banka hesaplarındaki bütün para transfer edildi. elliot kazandı! angela'nın babası phillip price'a veda ettik. whiterose tarafından öldürülmeden önce tatmin edici bir konuşma yaptı. whiterose'un diğer insanları nasıl zehirlediğini anlattı. karakteri oynayan michael cristofer'a da ayrı paragraf açmak lazım, gerçekten oynadığı rolün hakkını verdi. bölümde dikkatimi çeken ayrıntılardan biri angela'nın elliot için ne kadar önemli olduğuydu. whiterose, angela'nın yaşadığını söylediğinde mr. robot'u devraldı.

bölümdeki önemli replikler

price, daha önce whiterose'a söylediği bir sözü hatırlatır:
    "i told you long ago. i'm a mercenary. i'd rather see you lose than win myself."

yine price'tan whiterose'a:
    "you didn't lose the game. you just ran out of time."

price, elliot'a atıfta bulunur:
    "all this over a little pipsqueak in a hoodie."

mr. robot'un bölümün sonundaki konuşması, hacklemenin sonuçları:
    "rome falls. no more deus group. no more top 1% of the top 1%. no more controlling
    every piece of our lives. no more playing god without permission. we took them down. all of them."

ilerideki 4 bölümde ne yapacaklar merak konusu. biraz daha elliot'un derinine ineceğiz gibi gözüküyor. elliot'un üçüncü kişiliğinden biraz daha bahsedileceğini düşünüyorum. bunun dışında dom'un akıbetini göreceğizdir diye tahmin ediyorum. angela'nın ölüp ölmediği de merak konusu tabii, o da açıklığa kavuşacaktır. her yeni bölüm için bir hafta beklemeyi saymazsak sezon 4'ün beni hayal kırıklığına uğratan tek yanı tyrell wellick'in basit ölümü oldu. ben hala ölmemiş olabileceğini düşünüyorum. yeni bölüm için artık sabırsızlanmıyorum, sam esmail karnımı doyurdu. bundan sonraki dört bölüm tatlı kıvamında olacak benim için.

--- spoiler ---
  • kudurtucu mod: o n
    -price
  • taş gibi dizidir. ilk çıktığı gün izlemeye başlamıştım, iyi ki de başlamışım.

--- spoiler ---

gerçek dünyaya da bir elliot lazım tıpkı dexter*'ın lazım olduğu gibi. fakirin üç kuruşunda gözü olup; haksızlıklarla zenginliğine zenginlik katanlar bu dünyanın şeytanlarıdır.

--- spoiler ---
  • 3 sezon izledim son sezonu bitince hepsini tekrardan izleyeceğim.
  • abiiii, orgazm orgazm resmen !
  • 4 sezonda elliot'ın tüm hallerini tertemiz işlediler. bir ara acaba biz ne izliyoruz kıvamana geldiğinde bile aslında bir şekilde elliot'ın şu an içinde bulunduğu durumu ince ince işleyip sundular bize. ve geçmişte işlenen kişiler, söylenen sözler de bir şekilde önümüze çıktı.

--- spoiler ---
    4x8'de bütün bölümün vera ile geçen sekanslarla süslenmiş olması bir an bu ne alaka dedirtmişti ama yine elliot'ın içinde bulunduğu durumu net şekilde anlamıştık. ve bir şekilde de elliot'ın hayatındaki birkaç insan dışında herhangi bir şeye önem vermediğini görmüş olduk.

ince ince hazırlanan büyük plan ise 4x9'da sonunda gerçekleşti. önceki sezonlarda hem wellick hem de price'ın oldukça rahatsız edici karakterler olduğunu düşünüyordum ama bugün gördük ki price, dizide yer alan birçok karakterden daha fazla iş yaptı ve bu bölümde inanılmaz oynadı. ancak wellick'in yine bir yerlerde ölmediği ve bir şekilde ortaya çıkacağını düşünüyorum. müzik eşliğinde tüm deus grup'un çöküşünü izlemek ise ayrı bir keyifti.

dizinin bu "final" bölümüyle bitmemesi çok iyi oldu. kalan dört bölümde henüz aydınlanmayan kısımları da bize açacaklar muhtemelen. ve tabii unutmadan;

"rome falls. no more deus group. no more top 1% of the top 1%. no more controlling
    every piece of our lives. no more playing god without permission. we took them down. all of them."

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap