• desteklediğim kampanyadır.

içişleri bakanlığının muhtar bilgi sistemine göre ülkemizde toplam 50370 muhtar bulunmaktadır. ve muhtar 17.002 tl asgari ücret alır. + sgk primi 5.900,74 tl. yani 1 muhtarın aylık maliyeti 22.902,74 tl

devlete yıllık maliyetleri 13.843.332.165,6 tl

güncel kur ile 427 milyon 792 bin dolar.

ekstra ödenek falan vardır kesin. %10 da ekstrası olsa 470 milyon dolar para eder.

muhtarların faydası nedir bilmiyorum ama şu paraya her sene 20 milyon dolar sermayeli koca koca 23-24 adet fabrika kurulur, binlerce kişiye istihdam sağlanır, nüfus yoğunluğu küçük şehirlere doğru kaydırılabilir. üretim olur.

veya bilişim sektörü desteklenir, irili ufaklı binlerce projeye destek olunur.

ciddi anlamda başarılı ve ihtiyaç sahibi olan binlerce öğrenciye burs verilir.

en olmadı devlet çiftliği kurulur, tanesi 80 bin liradan (ki devlet bu alımı (isterse) çok daha ucuza yapabilir.) 173 bin inek alınıp günde 20 litreden 3 milyon 460 bin litre süt elde edilip ailesinin durumu olmayan 7 milyon çocuğa günde yarım litre bedava süt dağıtılır. o inekler de sürekli doğuracağı için sayısı katlanır, erkek olanları da et üretimi için kullanılır gibi gibi. buraya dikkat arkadaşlar, bu 1 senede muhtarlara harcanan para ile yapılacak iştir, 5 senede harcananla değil. o çiftliklerde çalışacak insan sayısını zaten söylemeye gerek yok. kısacası istihdam gırla. e tabi bu olay ekip biçmeyi zorunlu hale getireceği için tarımsal alanda gelişmeler de muhakkak olacaktır diye düşünüyorum.

sonuç olarak boşa para harcanan çok kurum var bu ülkede, herkes biliyor onları. muhtarlıklar bunlardan yalnızca biri. bunların piyasadan silinme vakti geldi de geçiyor artık.

not: annem istanbul'un bir mahallesinde muhtar adayı bu arada. bunu da belirteyim.

edit: + sgk hesaplanıp eklendi.
  • daha geçen sene "muhtarlara yardımcı atayıp işsizliği çözeceğiz" diyen aklıevvel birine oy verdik amk... neyse kesinlikle kaldırılmalıdır. hazır kaldırmışken mv emekliliği de kaldırılsın!
  • köyler de kalmalı mahalle olan yerleşimlerde kaldırılmalı. bu gün mahalle muhtarlarının iki motivasyonu var:
    1-asgari ücret
    2-silah ruhsatı
    yaptıkları iş ise hiçbir şey
  • köylerde falan ihtiyaç olabilir ama il ve ilçelerde kesinlikle kaldırılmalı.
  • zabıtalarla birlikte memlekette çalışmayan iki meslek grubundan biri
  • kesinlikle kaldırılmalı.
  • bildiğime göre 1 muhtar maaşı 2 bin tl, türkiye'de 50 bin'den fazla muhtarlık var. bu durumda kaba bir hesapla devlet ayda 100 milyon tl muhtar maaşı ödüyor. bu tamamen devletimizin sırtına kamburdur. pek çoğumuz kış mevsiminde karanlık ve kasvet içinde işe gidiyoruz, asgari ücretle haftada 6 gün çalışıyoruz, türlü mobbing'e tahammül etmek zorunda kalıyoruz. böyle bir ortamda muhtarların aldıkları bu parayı ne kadar hak ettikleri şaibeli bir konu. üstelik belediyecilik, nüfus müdürlüğü, e-devlet sistemlerinin bu kadar geliştiği günümüzde muhtarlık sistemine yer yoktur.

31 mart seçiminde parti fark etmeksizin herkesi bu protestoya davet ediyorum. hepimiz birlik olup bu seçimde muhtarlık oyunu geçersiz kullanalım. hatta benim tavsiyem zarfımızın içine rastgele bir muhtarın pusulasını koyalım ama bu pusulanın üzerine "muhtarlık kaldırılsın" yazalım. böylece eğer yüksek bir sayıya ulaşabilirsek sesimizi duyurabileceğimizi düşünüyorum.
  • köylerde devam edebilir. ama sehirlerde mutlaka kaldırılmalı. muhtardan alınacak evrakı e- devletten rahatlıkla temin edebiliyorken şehirlerdeki mahalle muhtarları devlete yük teşkil ediyor.
  • seçimlerde bu vaadi kim verirse oyum ona.

ne işe yarıyor bu muhtarlar, gerçekten soruyorum laf çakmak için değil. varsa bir fonksiyonu yazabilir misiniz?
  • büyükşehirlerde kaldırılmasından yanayım. büyükşehir olmayan şehirlerde özellikle köylünün seslerini duyurabilecegi, taleplerini iletebilecegi ve her an ulaşabileceği bir merci olmalı.
hesabın var mı? giriş yap