• bir yüzüklerin efendisi aşığı olan babamın youtube’da abone olduğu tek kanalın sahibi güzel insan.

ben de denk geldikçe videolarını izlemeye çalışıyorum ama babam hiç kaçırmaz. sevgili babacığım sadece filmleri izlemiş olsa da, murat abi sağ olsun, orta dünya hakkında benden daha bilgili. oysa ben silmarillion ve üçlemeyi okumama rağmen çoğu şeyi unutmuşum.

baba-kız orta dünya hakkında sohbet etmek ve hatta tartışmak o kadar güzel ki. burayı okuyorsan, bu güzel anlara vesile olduğun için çok teşekkürler murat abi. severek izliyoruz.
  • nasıl para kazandığını ve geçinebildiğini çok merak ettiğim konsol üssü kanalının sahibi. 200k hatta 300-400k aboneye sahip youtube kanalları bile youtubedan bize para gelmiyor, youtube tek başına yetmez diye ağlarken bu adam 69k aboneyle ne para kazanıyor da bu işe devam ediyor?

hadi oyunlar ve konsollar bedava geliyor, konuklar da para almıyordur ama geliri nedir? sponsorluklar desem (ki sponsorlu birkaç videosu var) 400k'lık multiplayer falan dururken 69k'lık kanala niye sponsor olsunlar, izleyici çoğunlukla ortak zaten.

yaptığı işleri beğeniyor ve devam etmesini istiyorum ama nasıl geçinebildiğini bilmediğim için ne kadar devam edebilir bilmiyorum. bilen varsa yeşillendirirse sevinirim.
  • dizi hakkında yaptığı eleştirilerde mümkün olduğunca basit bakmaya başlıyor. çoğu her yerde "tamam burası böyle olsun, burası şöyle olsun" diyip yine hata buluyor ki bulduklarında yerden göğe kadar haklı. çünkü rop sadece orta dünya dizi olarak değil sıradan bir fantastik bir dizisi olsa bile senaryo açısından felaket.

kendisi son derece yerinde, mantıksal çıkarımlar ve eleştiriler yapıyor. severek izliyoruz.
  • her rings of power incelemesinin başına "bu kanal 1 paragraf yazı hakkında bile 2 saat konuşulan bir orta dünya kanalıdır. bir dizi/film inceleme kanalı değildir. bu nedenle diziye de orta dünya penceresinden bakılmakta, bol bol karşılaştırma yapılmakta ve bir otosansür uygulanmadan eleştirilmektedir." yazsa dahi ekşicilerin kendisini anlamamakta ısrar ettiği, pek sevdiğim orta dünya içerik üreticisi.
  • e harfi konusunda diksiyon eğitimi alması gereken abimiz.
  • çok uzun süredir keyifle dinlediğim, izlediğim bir abimizdi. son jahrein mevzusu ile takipten çıktım tüm mecralardan. gerçekten elim gitmedi, zorlandım bunu yaparken.
    kim olduğunuzu, kiminle olduğunuz da belirler. yetişkin bir birey tüm tercihlerinden mesuldür. jahrein ile yanak yanağa olabilen birini herhangi bir şekilde takip etmeyi kendime yakıştıramam.
    ülkenin belki de en kritik seçiminde, kendi çapında -çapı minik olsa da- algı yaratarak milyonlarca insanın hayatına olumsuz etki etme ihtimalini göz önünde bulundurmayan, küfürbaz ve sığ bir denyonun yanağına yanağını dayıyorsan, senin rehberliğin benim için yok hükmündedir. 3-5 bin takipçi için omurgasından vaz geçmesi nereden baksan üzücü.
  • vayy birileri ejderha reise sistematik dalışa geçmiş, hayrola gençler? orta dünya kanalını izleseniz ya, dizi hakkında hiçbir olumsuz eleştiri yok işte!

hatta nerede kötü bir durum var, çevresinden dolanıyorlar, neden oraları bırakıp, murat sönmez’e çatıyorsunuz ki?

adam kendini zorla mı izletiyor?

halbu ki; diğer tarafta amazon’un kucağında ingiltere’e prömiyerine gitmiş, oyunculara “türkiye’ye selam” göndertmiş bir ekip var “orta dünya” diye?

geçenlerde bir twitch yayına girme gafletinde bulundum bu orta dünyanın, aman aman diziyi öyle bir aklamaya çalışıyorlar ki, yani izleyiciyi o kadar aptal yerine koymaya çalışıyorlar ki anlatamam.

allahtan kende saygımız var, 5dk durmadan çıktım oradan. bir daha da gitmem.

murat sönmez, şu aşamada en objektif yorumları yapan kişidir zannımca.
  • "diziyi gerçekçi ve derin bir şekilde yorumlayan bir kanal arıyorsanız tolkien profesörü dr. corey olsen'i tavsiye ederim "

1 aylık 10 bin abonelik kanal. kendisi amazon'un para yedirdiği bir adam 6 ay önce de röportaj verirdi amazon kaynaklarına. amazon'un parayla bu işleri yaptırdığı artık su göçürmez bir gerçek. nedense başka tolkien profesörü dizi hakkında konuşmuyor.

lütfen o kanalları izleyiniz. sizin ihtiyacınız olan şey sadece övgü. derinlik falan hikaye. derinlikten kasıt da işte hobbit şarkılarında geçen tolkien alıntıları. ihtiyacınız olan bu bilmediğiniz detayları öğrenerek neden bu diziyi sevdiğinize dair somut bir delil oluşturmak. fakat derinlik olmayan yerler bahsedilince bu lore'dan bağımsız bir uyarlama diyorsunuz. adam 4 senedir lore anlattı kanalında. bunlardan bağımsız inceleme istiyorsunuz. ama işinize gelince de derinlik veren kanal istiyorsunuz.

murat sönmez çıksa kardeşim kitap böyle değil dizi ve kitap farkları diye video yapsa eleştirileceğini bildiğinden artık dizideki mantık hatalarına vurdu işi. çünkü o zaman da ona lore nazi diyecekler. nerden biliyorum ? çünkü dizi çıkana kadar aylarca böyle savunuldu. murat sönmezi bu hale sizler getirdiniz. yoksa kitap önünde dizi incelemesi de yapardı. sizler adama lore nazi dediniz. şimdi de yandaş tolkien profesöründen tolkien alıntıları arıyorsunuz.
  • çok güzel bir abi. çok babacan bir tavrı vardır ki üniversitede bana metal müzik sevgisini aşılayan hocama çok benzetirim kendisini.

severek izliyoruz. çektiği videolar da pek kıymetli bizler için. sağolsun
  • (#143341081)

murat sönmez son videosunda az bile eleştirdi. kendisi de ona gelen "toksik" eleştirilerinden biraz da olsun etkilenmiş. normalde çok daha fazla gömmesi gerekirdi bu bölümü. diğer bölümlerde daha sertti hatta. şuan sizi bile memnun etmeye çalışıyor ve daha yumuşak bir dil kullanmaya çalışıyor.

bu fantastik dünyalar kendi içinde bir mantık ögesi bulundurur. bunu da büyü gücüne dayandırırlar. balroglar neden var? çünkü karanlık büyüler onları yapmıştır. bir fantastik hikayeyi iyi yapan şey, fantazi öğesinin bir mantığa dayandırılamasıdır.

mesela matrix o yüzden çok konuşulan, çok iyi bir fantastik hikayedir. çünkü bunca saçmalığı öyle bişeye bağladılar ki, gerçekten havada uçsan içinde kendi mantığı oluyordu. tolkiende de öyle. hiç aşırıya kaçan bişey yoktur ve herşeyin bir dayanağı vardır tolkiende de.

o dağ normalde karanlık bir büyü gücü ile patlasaydı kimse hiç bir şey diyemezdi. fakat bildiğimiz su ile patlatırsan insan gerçek dünyadan bağlantı kurar çünkü başka bir alt yapısı yok, başka bi şekilde açıklamaya çalışmıyorlar. yani şu yaptığın yorum gerçekten neden kartallarla götürmediler seviyesinde. çünkü madem balroglar var, örümcekler var. herşey olabilir. uçsunlar o zaman. fantazi değil mi ? niye at koşıyorlar. uçsunlar. atlar kanatlasın.

beyin gerçekten kandırılabilen bir organ. beyni kandırdığında böyle hikayeler sana gerçekmiş gibi gelir ve etkiler, güzel vakit geçirirsin. bu dizi bunu başaramıyor. başarmaya uğraşmıyor bile. sizin gibi başardıklarının da kanma eşikleri çok düşük ya da türk televizyon dizisi izleyici kitlesi gibi izliyorsunuz, bi elde telefon, "aa öyle mi demiş ? " gibi. ondan sonra eleştirene kızıyorsunuz. insanlar böyle aptal saptal yapımlardan bıktı artık. kalite arıyoruz. severek izleyecek bir epic, legendary hikaye arıyoruz.

edit : okuduğumu gayet iyi anlıyorum. sen eleştiriden rahatsız oluyorsun çünkü sen bir fanatiksin, dizinin yetersiz olduğunu görmek bile istemiyorsun. fakat murat sönmez gibi insanlar biraz sorgulayıp alt yapısını arıyorlar. bir neden arıyorlar. sen diyorsun ki bir neden arama bu fantazi. ama murat sönmez gibi insanlar fantazi bile olsa bir nedene bağlamak istiyorlar çünkü daha önce tolkiende de böyle sebep aradılar ve hepsine bir cevap buldular ve bunun üzerine videolar çektiler. o suyu karanlık bir güç önce bi okuyup, üfleseydi hiç bu eleştiri gelmeyecekti bile. ama dizi en ufak bişeye bile bağlayamıyor.
hesabın var mı? giriş yap