• lucas neill'in de rol aldığı film.
  • amerikalılar 90'lı yıllara kadar engellileri hor görmüş, benim güzel ülkem 2014'te halen hor görmeye devam ediyor dedirten, düşündüren bir filmdir.
  • yönetmen koltuğunda, steven sawalich'in bulunduğu, 2007 yapımı, bir biyografik film. engellilerin de ülke üzerinde, söz sahibi olduğu, temasının işlendiği, amerikan yapımı film. filmin başrollerinde ise; ron livingston, michael sheen, melissa george yer alıyor.
  • yönetmenliğini, steven sawalich'in yaptığı, başrollerinde ron livingston, michael sheen, melissa george'un yer aldığı, 2007 yılında vizyona girmiş, abd yapımı bir biyografik film.

--- spoiler ---

richard, vietnam savaşı sırasında kulağından yaralanır ve duyma yetisini kısmi olarak kaybeder. eve döndüğünde vietnam gazileri de dahil tüm engelli insanlara yardım etmek için bir misyon üstlenir. hayatını tekerlekli iskemlede geçiren en yakın arkadaşı art’ın da (michael sheen) yardımıyla richard toplum tarafından dışlanan tüm engelli insanların hakları için mücadeleye etmeye başlar. gerçek bir yaşam öyküsünden sinemaya aktarılan filmde, kendini abd'de engelli insanların hakları için mücadeleye adayan richard pimentel'in hayatı anlatılıyor.

--- spoiler ---
  • her gün fark etmeden yanından geçip gittiğimiz "normal olmayan insanlar" ile -empati kurulması diyemeyecegim- aynı dünyayı paylaştığımızi hatırlatan film.

ınceliklerle bezenmiş. bazen de gülümseten bir yani var.

"yatıp uzanmak dışında biz sakatlar ne ister bilir misin? fark edilmek... bana dışarıdan baktıklarında ne gördüklerini biliyorsun: hiçbir şey... görmezden geliyorlar. bunu nasıl görmezden gelirsin? ama beni görmezden geliyorlar. çünkü onların hissetmesini sağladığım insanlıklarından çok fazla rahatsız oluyorlar."
  • kişinin içindeki azmin beraberinde neler getirdiğini engellilerin yaşadığı zorluklarla beraber ele aldığı musikleri de kendisi kadar keyif veren film.
  • amerikalıların, bir dönem engellilere karşı tutumunu gösteren , sade ve aynı zamanda gerçek bir hikaye ile harmanlanıp sunulduğu güzel film.
    film tarihinin en güzel repliklerinden birini de içinde barındırır.

+ aslında seni çok düşünüyorum yani...
    - nişanlandım o adamda nişanlım
    + hava mı ısındı yoksa kalbimde yangın mı başladı ?
  • üzgünken dinlenebilecek parcaları var insanı paramparca yapıyor iyice solace
  • zamanında tv'de izlediğim* fakat şimdi yasal veya illegal hiçbir platformda bulamadığım film. bulabilen yeşillendirsin.
hesabın var mı? giriş yap