• yine ağlattın paşam.
  • devrimcilerin ve solcuların aslına rücu etmesi elzemdir. (ve dahi milliyetçilerin ve vatanseverlerin) o halde ışık ve yol gösterici 20. yüzyılın en büyük devrimcisi olan atatürk'tür. ne che ne castro ne deniz türk solu için simge ve ilham kaynağı olamaz. hepsinin kaynağı atatürk'tür. en değerli işleri, en kısa sürede, bu kadar büyük başarıyla yalnızca o yapabilmiştir. önder arıyorsan uzağa gitmene gerek yok!
  • çanakkale’de ölen düşman askerleri için
    “bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! burada bir dost vatanın toprağındasınız. huzur ve rahat içinde uyuyunuz. sizler, mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. uzak ülkelerden evlâtlarını savaşa gönderen analar! göz yaşlarınızı dindiriniz. evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. onlar, bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.” demiş başkomutan.

dehana hayran olmamak elde değil paşam, çok yaşa.
  • atatürk liderdir atatürk komutandır atatürk devlet adamıdır ama herşeyden önce atatürk öğretmendir o bu millete demokrasiyi kadına eşitliği vatandaşa efendi değil hizmetkar seçmeyi öğreti
  • kendisinin 1930-38 arasındaki yaşantısı arastirilasidir. mutlak egemenliğin verdiği rehavet, ismet paşa ile yaşanan sürtüşmeler, milliyetçiliğe inanılmaz temayül. kısacası doktora tezi olabilecek bir konu. bazı fantastik fikirler(güneş dil teorisi) hafiften ele veriyor bunları. sanırım siyasal islam'ın tasfiyesinden sonra ülkenin resmi ideoloji eksikliği için yapılmış hamlelerdi. kısacası ilginç bir dönem.
  • “eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşer ise bilimi seçin” diyen ulu önder.
  • "orduya ilk katıldığım günlerde, bir arap binbaşısının 'kavm-i necip evladına sen nasıl kötü muamele yaparsın' diye tokatladığı bir anadolu çocuğunun iki damla gözyaşında türklük şuuruna erdim. onda gördüm ve kuvvetle duydum. ondan sonra türklük benim derin kaynağım, en derin övünç membaım oldu. benim hayatta yegane fahrim, servetim, türklükten başka bir şey değildir."

mustafa kemal atatürk

tanım: akşam akşam yanaklarimdan iki damla gözyaşı suzulmesine sebep olan bir söze sahip lider. sen ve o anadolu çocuklarının ruhu şad olsun.
  • kıymetini her dakika, her saniye, her an hatırlamamız gereken ulu önder, modern türkiye cumhuriyetinin kurucusu.

bu topraklarda doğan her vatandaşın sahip olduğu en büyük şans. takip edebileceği umut ışığı ve sonsuza kadar yol göstericisi.
  • "sizin gibi komutanları, subayları, er ve erbaşları olan bir milletin yabancı eller altında köle olması mümkün değildir. "

mustafa kemal atatürk, 1921 - ankara
  • sanırım kurduğu cumhuriyet birkaç yıla yok olacak ve medet umduğu gençlik pek de milliyetçi görünmüyor. üzgünüm atam
hesabın var mı? giriş yap