7264 entry daha
  • akp'nin, turkiye'ye yaptigi tek iyilik mustafa kemal ataturk'un ve onun ilkelerinin bu cografya icin ne buyuk bir sans oldugunu kafamiza vura vura ogretmesi oldu.

aradan gecen 100 seneye yakin surede, bir adamin politikalari, kararlari, ongorusu hic mi demode olmaz? ataturk'un devrimleri ve bu devrimlerin yapilis gerekceleri yuzde 100 olarak guncelligini koruyor.

cok degil 5-10 sene oncesine kadar ataturk'u modasi gecmis, ilkelerini de diktatoryal ve cagdisi bulan bir kisim sol-liberal kesim dahil olmak uzere hemen hemen butun akp muhalifleri -adini koyamasalar dahi ataturkculuk noktasina gelmeye basladi.

zaten dunyanin pislik yuvasi olan boyle bir cografyada medeni yasamanin tek yolu bu ilkelere siginmaktan gecer.
  • cok ama cok ozledim...
  • ne yaparsanız yapın, eleştirme mahiyetinde bile olsa günümüz siyasetçilerini atatürk'ümüz ile kıyaslama yanlışına düşmeyin arkadaşlar.

zira ömrü cephelerde geçmesine rağmen 5000 kitap okumuş, tarih kurumları kurup teoriler geliştirmiş, hanedan sahibi olma fırsatını elinin tersi ile itip, savaş sonrası ömrünü demokratik bir devlet düzeni oturtmaya harcamış 20. yüzyılın en büyük adamlarından birisini, kupon arazi peşinde koşan üçüncü sınıf siyasetçiler ile kıyaslayamazsınız.
  • 3-4 senedir korfez'deki zengin arap ulkelerinde yasiyorum.

bilindigi uzere bu bolgede bedensel isgucu ihtiyacini cogunlukla pakistan, hindistan, banglades gibi geri kalmis -ya da biraktirilmis- ulkelerden gelen insanlar, bilgiye dayali isgucu kaynagini ise avrupa ve kuzey amerika kitalarindan gelen insanlar karsilar.

bugun her ne kadar ulkemin seviyesi misir-libya-pakistan seviyesine dusurulmus olsa da, ben yasadigim yerde kendimi bunlar gibi musluman seriati ulkelerinden gelen insanlarin tersine, batili degerleri ve ozgur yasamayi benimsemis, aksamustu gunesin batisini izlerken bir kadeh icki icebilme, sevdigimin elinden tutup jazz konserine gidebilme, tiyatrodan, sinemadan, edebiyattan keyif alabilme seviyesine gelebilmis hissediyorsam, bunu kendisinin mucadelesini verdigi ve bayrak adami oldugu turk aydinlanma hareketine borcluyum.

bugun modern degerleri benimseyen turkler olarak, her ne kadar irice bir azinliga dusmus dahi olsak, hayatin guzelliklerini, ornegin bir klasik muzik konserine gidebilmeyi daha dogrusu bundan keyif alabilmeyi mustafa kemal ataturk'un seriata sirt ceviren, akilci devrimlerine borcluyuz.

aksi takdirde yukarida bahsi gecen ulkelerden ve onlarin vatandaslarindan hic bir farkimiz kalmazdi.
  • 29.097 gundur tek kelime etmemis bir insana hala saldiran ahlaksizlarin, yasadiklari ulkeyi ve bugun tapindiklari capsiz politikaciyi borclu olduklari, dunya tarihinin gelmis, gecmis ve gelecek en buyuk insanlarindan birisi. ataturk'un cumhuriyeti sayesinde, osmanli sarayi'nin hademesi olamayacak tipler hayal edemeyecekleri mevkiler kazandilar. bu kadar nankorluk, bu kadar ihanet karsiliksiz mi kalacak gercekten kestiremiyorum.
17009 entry daha
hesabın var mı? giriş yap