• hbo'nun yeni tv dizisi. elena ferrante'nin benim olağanüstü akıllı arkadaşım romanından uyarlama. dizinin adı şu an imdb'de romanın orijinal adı olan l'amica geniale olarak geçiyor.

4 serilik bir roman olması ve dizilerin coming of age akımını yansıtmak için ideal platform olması ve hbo'nun kalitesi beklentileri çoğaltıyor.
  • izledigim en iyi kitap uyarlamasidir.
  • iki küçük kızımız dışında oyunculukların yerlerde süründüğü, klasik bir anlatım. 2 bölüm izledim bir zevk alamadım. sıradan bir dizi....
  • hbo'dan 2 sezon onayını almış sevimli mini dizi.
    iki farklı dönemde geçiyor. dizi için 215 bin metrekarelik bir set alanı oluşturulmuş ve döneme uygun 1500 farklı kostüm kullanılmış.

henüz iki bölüm izleme şerefine nail olduğum ultra, ekstra, mega güzel yapım. harika bir uyarlama.
  • çocukluktan genç kızlığa geçiş biraz erken oldu sanki fakat hbo kalitesi kendini gösteriyor
  • kostüm, casting ve set tasarımı harika. emek harcandığı belli olan güzel bir dizi.
  • dizi olanini henuz izlemesem de ilk kitap itibariyle heyecanlandiran elena ferrante romanidir.
  • ilk sezonunu izleyip bitirdiğim dizi. şahane bir hikaye ve dupduru bir anlatım, etkileyici görseller ve müzikle birleşmiş. kendime, çevreme ve hayatıma dair o kadar çok parça buldum ki dizide sanki biri benim beynimde olanları benden daha iyi ifade etmiş gibi hissettim.

--- spoiler ---

beni en çok etkileyen anlardan biri elena'nın:
    "i did many things in my life without conviction; i always felt slightly detached from my own actions. lila, on the other hand, had, from a young age the characteristic of absolute determination."

dediği an diğeriyse lila'nın evlenirken giyeceği ayakkabıya bakıp:

“my mind’s dreams have ended up under my feet"

diyerek hayalkırıklığını iliklere kadar hissettirdiği andı.

--- spoiler ---
  • iki muhteşem oyuncusundan sarışın olanı elisa del genio diziye dahil olma sürecini burada anlatıyor .denemelere katılan 9000 kişi arasında hasta olduğu için yokmuş başvuran kardeşi ile hbo görüşmek isterken onu keşfetmişler .

ayrıyeten arkadaş bu napoliten babalar hep mi piskopat olur ? çocuğunu penceden atmak nedir .
  • lenu ve lila! olağanüstü arkadaşlık ve olağanüstü kalleşlik.

sanat zevk-i yaşamak isteyen bütün arkadaşlara tavsiyemdir. okuyun ve izleyin.
hesabın var mı? giriş yap