• bu sene kendimle ilgili aldığım kararlar şu şekilde. bugüne kadar hep denedin, hep yenildin. yine dene yine yenil veya yine yanıl ama daha iyi yanıl temel prensibimiz.

ikinci temel prensibimiz de tutturamayacağımız hedefler koymamak, şeyin dediği olmayacak duaya dememek. (buna sen bedduaları da dahil et) aman dileyene el kaldırmamak.

1- kilo almak. her yılbaşı aşağı yukarı kilo vericem, önümüzdeki yıl tığ gibi olacam filan dedik olmadı. bu seneki hedefimiz kilo almak. her türlü gerçekleştiririm.

2- sigaraya başlamak. sigarayı bıraktım ama önümüzdeki sene içinde inşallah başlarım. karar basit, uygulaması daha da basit, al bir paket marlboro ve yak gitsin mına koim. nesini anlamıyorsunuz bu hedefin?

3-spora bulaşmamak. tabii ki yapmak anlamında. izlemekse sonuna kadar. ama spor yapmamak en birinci hedefimiz. hele hele düzenli spor yapmak, her gün bir kaç km. yürümek maratona filan hazırlanmak gibi hedefler hiç yok. sporla ilgili hedefim olimpiyatları, lig tv'yi filan izlemekle derin futbol programında canlı yayına tweetlerimle iştirak etmekten ibaret.

4- alkolü artırmak. ne demişler işten artmaz dişten artar. dişimle kemirecem bira şişesini. alkolün dibine vurmazsam bu sene adam değilim. karaciğerimi ayrı gömecekler öyle bir içmekten bahsediyorum.

5-aşırı borçlanmak. geçen sene borçlarımdan kurtulmayı hedeflemiştim. bu galiba sanırım mümkün değil. ayrıca borç yiğidin kamçısıdır. borç rusya'nın geleneksel çorbasıdır.

6-para harcamak. aşırı harcamak böyle, har vurup harman savurmak. yarın yokmuş gibi kazandığını yemek. kimseye de zırnık koklatmamak. kendim yemek.

7-aile ve arkadaşlara daha az zaman ayırmak. bugüne kadar çok zaman ayırdım da ne oldu? heç. koskoca bir heç oldu. dostum dediğim arkadan vurdu. ayakkabı aldım o da arkadan vurdu. akraba desen kimsenin umrunda değil. bayramlarda kuru bir iyi bayramlar, yılbaşında vasat bir tebrik. geri yanı hep aynı. skerim ailesini de akrabasını da arkadaşını da. önce kendime zaman ayıracağım. sen iyi olmazsan kimseye faydan dokunmaz. bu felsefeyi şiar edindim sana dokunmayan yılana sen de dokunmayacaksın.

8-eski hobilere eğilmek, katiyetle yeni bir hobi edinmemek, yeni bir şey öğrenmekten kaçınmak mümkünse bildiklerini de unutmak. şimdi yeni hobi edinecem desem beni cebimdeki paramdan ayırmak isteyecek bin tane hobici insan çıkar karşıma. gel der yelkene yazıl çok keyifli veya alaçatıya gidelim rüzgar sörfü yapalım, yamaca gidelim yamaç paraşütü yapalım, model uçak yapalım uçuralım, piyano öğrenelim. çevremde bütün bunlara heveslenen ama hiçbirini de yapamayacağını adım gibi bildiğim bir sürü gereksiz hayat enerjisiyle dolu insan var. allah onların hobi evlerini başına yıksın. adrenalinlerini sinelerinde bıraksın. hobi kulüplerini bozsun. bir şey olmaya imkan vermesin. kamp çadırlarına ateşler salsın. ne diyeceğimi bilmiyorum. bana dokunmayan aslan bin yaşasın diyorum yine de. senin hobin sana benim hobim bana. eskiden misket oynarken mutluydum ben, saatlerce balık avlayacam diye beklerdim de g.t kadar iki tane izmarit balığıyla eve dönerdim. şimdi bana azimut yat var deseler, rus karı da var mı diye soruyorum. yok diyorlar...o zaman ne işimiz var denizde diyorum. azimut varsa rus karı niye yok. rus karı varsa azimuta ne gerek var? dee mi? skerler öyle hobiyi. en güzel tekne arkadaşının teknesidir. tabii arkadaşın bir rus oligarkıysa. hadi tekneyle denize açılalım...ne yapıcaz? muhabbet ederiz. skerim ben öyle muhabbeti. zenci rap klibi gibi olmalı tekne, fly bridge'inde dans eden karılar olmalı. benim hobiden anladığım tam olarak şöyle bir şey.

9- hayatımı tam kaotik hale getirip stresi artırmak. yeterli stres yaşamıyorum bence. rahatım yani. rahat batıyor. iyisi mi hayatım şöyle bir stres yumağı haline gelsin. yaşadığım stres on kat filan artsın. rahat yüzü görmeyeyim.

10- her ay en az 1 kitap okumamak. hatta mümkünse hiç okumayayım. yeterince okuduğumu düşünüyorum. bu gökyüzü altında söylenecek ne kadar söz varsa söylendi. herkes bir kitap yazmış. okumakla baş edilir mi lan? manyak mısınız? google'ın yaptığı bir algoritmaya göre yayınlanan kitap sayısı 129,864,880 idi. 2011 senesinde. sonrasında da millet boş durmuyor ki hababam yazıyor. hadi oku bakiyim bunları. yarrağıma okursun. 1 tane kitap okusam her ayda...hee....yılda 12 kitap eder....eee, 100 milyon senede bitirirsin belki. ben de sadece klasikleri okurum. klasikimi okursun. nereye okuyosun? o yüzden bu çabadan vazgeçtim.

11- yeni yerlere seyahat etmemek, eski gittiğim yerlerin üzerinden geçmek. fiat 500 cl reklamında bir orospu çocuğu var, herrkesin kafasına böyle orospu evlatları yerleştiriyor yeni yerlere gitme fikrini. 30 yaşlarıma benden not, türkiye'yi dolaşıcam arabayla...skimi dolaşırsın sen türkiye'yi. nereye dolaşıyorsun dalyarak? almış altına sarı fiat'ı...bir kere yol yok her yere. ayrıca bir kasabayı görünce hepsini görmüş kadar olursun. köyleri bıraktım, türkiye'de kaç ilçe var biliyor musun? 919 tane ilçe 81 tane il var. her yaz tatilinde bir ile gitsen bütün illeri bitirdiğinde 111 yaşına geliyorsun amına koduğumun andavalı. nereye dolaşıyorsun? ayrıca 30'lu yaşlarına geldiğinde kız arkadaşın sevgilin nişanlın olmayacak mı? hadi bir sene ikna ettin o sene gittiniz çorum'un iskilip ilçesine (ki kendisine göre orası da ayrı güzeldir ayrı) öbür sene ne diyeceksin sevgilim bu sene şebinkarahisar'a gidelime mi ikna edeceksin hatun alaçatı diye tuttururken. kız sana demeyecek mi berk senin böyle bir planın varsa, istersen tatillerde ayrı takılalım diye. iskilip'e niye gidiyorsun ayrıca skilip gelmek için mi?

12- ruh ikizimi arayıp sormamak. biliyorum ki, kainatın bir yerinde bir zamanda benim de bir ruh ikizim var. kahpe kimbilir kimlerle şu anda flört ediyordur, kimlerle gönül eğlendiriyordur. bilemeyiz. ama benim ruh ikizim olmasını isteyeceğim kişi sağlıklı ve güzel cins bir bayansa zaten peşinde bir sürü insan vardır. birine meyletmese diğerine meyleder, o biliyor mu bakalım benim ruh ikizim olduğunu. hiç sanmıyorum. mal gibi dolaşıyor. biri iltifat ediyor, ahahihihihihi diye eşşek gibi anırıyor, biri çiçek alıyor çok naziksiniz filan diyor. bir tane eşşek herif evim sensin filmine gidelim mi diyor romantik gibi o filme gidiyor. orada da aslında özcan deniz çok yakışıklı diyor, filme davet eden eşşeğin de canını sıkıyor. bir ruh ikizini bırak hiç kimseye yakışmayan, bir takım hareketlerde bulunuyor. o yüzden bu sene tamamen vazgeçtim. skerim ruh ikizini de böyle aşkın ızdırabını da. platon bir eserinde şöyle bir öykü anlatmış. mitolojiye göre insanların 4 kolu, 4 bacağı ve 2 yüzü varmış. zeus (ki bu herif tanrı) bu yaratığın gücünden korkmuş. ve insanlarını bölerek onların hayatlarının geri kalan kısmını kendilerini tamamlayacak diğer yarılarını bulmakla geçirmek üzere lanetlemiş. biz de o yüzden böyle platonik bir şekilde diğer yarımızı arıyormuşuz da falan filan. ben buldum ruh ikizimi kate upton. ne tesadüftür ki milyonlarca erkek de benimle aynı kanaatte. zeus olacak deyyus niye insanları lanetlemiş anlamak bile mümkün değil.

böyleyken böyle.
  • yeni yıl yaklaşırken hayatınızı da değiştirmeye çalışıyor musunuz?

sigarayı bırakmak, bir sevgili bulmak, diyet yapmak, kurmak/iş değiştirmek, ege'de bir sahil kasabasına yerleşmek, yeni bir araba almak, spora başlamak, hobi edinmek, yeni bir dil öğrenmek... liste sonsuzdur ve bu yüzden size bir alternatif sunmak istiyorum: işte yeni yıl kararları listenize alabileceğiniz sanat dolu öneriler!

1- günde rastgele seçtiğiniz bir resim hakkında yazılanları okuyun.
    hiç olmazsa ekşi sözlük’te sanat kanalını takibe alabilirsiniz. sözlük, sol frame’deki anket başlıklarından ibaret değil.

2- en az bir sergiyi ziyaret edin.
    akıllı telefonlarımızda kültür-sanat etkinlikleri hakkında bizi haberdar eden birçok uygulama ve gırla sosyal medya hesapları var.

3- bir sanatçının biyografisini veya sanatla ilgili bir kitap okuyun.
    sanatçıların hayatları, hayatlarının sanatlarına yansıması ve çoğunun delilikle dahilik arasındaki o ince çizginin üzerinde ustalıkla yaptığı cambazlığı keşfetmek bir hayli ilgi çekicidir. yayınevlerinin kültür-sanat yayınlarından seçim yapabilirsiniz.

4- şimdiye kadar gitmediğiniz bir müzeyi/sanat galerisini ziyaret edin.
    şehrinizde, başka bir şehirde veya başka bir ülkede, henüz keşfetmediğiniz bir yere gidin. artık çoğu müze sanal turlara da açık!

5- başkalarına ilham verin.
    sanat sevginizi arkadaşlarınız, aileniz ve hatta tanımadığınız kişilerle paylaşmayı deneyin. daha fazla sanatseverle dünya daha iyi bir yer olurdu.

yeni yıl kararlarınızla fevkalade güzel bir 2021 geçirmeniz dileğiyle.
  • "batili" insan ile benim gibi turk bi insan arasindaki farki daha da iyi anlamami saglayan tumce. 2006 ya cesitli zorunluluklardan dolayi 3 fransiz kiz ve 4 fransiz eleman ile fransiz usulu bir giris yapmis bulunmaktayim. salata ve somon ile baslayan yemek, gercek anlamda pismemis kani uzerinde duran ve fransiz arkadaslarin bu kani kasiklari ile etin userine doktugune sahit oldugum bir rosto, yine pismemis ve kabuklari soyulmayi birakin suda yikandigina bile suphe ettigim firinda patates ve son olarak 3 cesit kuflu fransiz peyniri, sampanya ve sarap ile birlikte norma normal yenilip icilip brezilya asilli fransiz hanfendinin hayatimda gordugum en guzel sey olduguna kara vermek uzereydim ki, hanfendi dondu ve bana "what is your new years resolution" dedi. ben de ona sallayaraktan fransizca ogrenicem dedim. umursamadim bunu yani. lakin sonradan farkettim ki, bu arkadaslar bu resolution isini fena halde ciddiye aliyorlar, bazisi 20 dakka konustu bunun uzerinde, biri sigarayi birakicam dedi, biri spor yapicam dedi, biri daha fazla seks yapicam dedi (gozunu sevdigimin open society,free lifestyle ortami). kissadan hisse, bir insan en azindan 20 dakka icinde olsa gecmise donuk yaptiklarindan kendine dersler cikarmiyorsa koskoca bir yilda, ve bu insanin mensub oldugu toplumda ayni davranisi surduruyorsa, ayni hatalari yapmaya devam edecegiz demektir. 2006, 5 sene once yaptigimiz hatalari yapmaya baslayacagimiz, rahatin bi tarafimiza battigi bir yil olacak. hayirli olsun.
  • turkce karsiligini tam olarak bulamadim ama o sene icersinde gerceklestirmek istediginiz hedefleriniz olarak dusunulebilir. friendsden ornek vermek gerekirse, ross'un verdigi resolution'a gore yeni senede her gun daha evvel hic yapmamis oldugu birseyi deneyecegini soyler, rachel dedikodu yapmayacagini soyler, olaylar gelisir (5. sezon 11.bolum). bu new year's resolution'larla ilgili ikinci soylenebilecek sey de yeni yilda kullanilmaya baslanan ajandalar gibidirler. 5, bilemedin 10 gun uygularsin, sonra ayni tas ayni hamam.

kendi adima new year's resolution vermem gerekirse, bundan sonra "think less, kiss more" diyorum.
  • aslında düzenli olarak yaptığım şeylere ilaveten yeni bir yıla girmenin gazıyla aldığım kararlar olarak bu yıl;

tamir bekleyen ev ile ilgili bir takım şeyleri tamir ettirmek, bakım yaptırmak. (örneğin bir yıldır tv’de yayın yok, yaptırmadım anteni, kombiye bakım, su tesisatı ile ilgili işler vs) ihmal ettiğim ev ile ilgili ne varsa ilgilenmek.

normalde insanlar böyle şeyleri bozulduğu gün hallediyordur belki, benim ancak yeni bir yıla girmem gerekti.
  • james joyce'dan da çıkarılabilir pek güzelleri; "size ne yapacağımı ve ne yapmayacağımı söyleyeyim. kendi kendisini benim evim, vatanım, kilisem (ben cemaatim, toplumum da diyebilirim -by) diye adlandıran, ama artık inanmadığım şeylere hizmet etmeyeceğim; ve kendimi, olabildiğince özgürce, olabildiğince bütünlük içinde hayat ve sanat tarzımla ifade etmeye çalışacağım ve bu yolda kendimi savunmak için de, sadece bildiğim silahları kullanacağım - sessizlik, sürgün, yaratıcı-zeka."

buna sigaraya başlamak, daha çok içmek ve daha çok kavga etmek de eklenirse ideal bir "new year's resolution" elde edebilirsiniz.
  • her yıl başlamadan alt alta dizilen, ancak pek bir işe yaramayan, yeni yılda yapmak istediklerinizi ve yapmak istemediklerinizi yazdığınız liste.
  • .bu sene bir sosyal ağa daha üye olmayacağım.*
  • bir daha içki içmeyeceğim. baş ağrısıyla uyanan arkadaşların verdiği klasik ama bozulma ihtimali de yüksek karardır.
hesabın var mı? giriş yap