red g

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (501)
  • 3111
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

disipline gitmek

ortaokulda disipline gitmenin anlamı yoktur. hocalar çağırıp, uyarı aldın zart zurt dese de bunlar hiçbir yere işlenmez. lisedeyse işler biraz daha tehlikeli bir hal alabilir. tasdikname alan garibaları* bile gördüm. daha eğlenceli olanları sınıfın toplu halde disipline gitmesidir, daha doğrusu disipline gidilmez, disiplin size gelir. tabii ki hiç bir şekilde geri dönüşümü olmaz.bu minvalde bir anımı serpiştirmek isterim.
yıllarca ders anlatmayan, sınıfta söylediği tek laf "fotomaçınız var mı?" veya "kalksın biriniz anlatsın" olan ünlü bir türk büyüğünün* aklına nerden estiyse ders anlatmak gelmiştir. hoca güzelce dersini anlatırken dalan bir öğrenci* kendi kendine şarkı mırıldanmaya başlar. hasan bey bir an durur. "kim söylüyor, ders anlatıyoruz burada" diye çıkışır. tabii kimseden cevap gelmez. neyse töbee töbee der ve anlatmaya devam eder. bu sefer de dalan başka bir öğrenci* uu just a girl, in the world meyanında bir parçayla derse eşlik etmiştir.
ama hasan bey bu defa dayanamaz, çıldırır. sınıfa bunu kimin yaptığını sorar, cevap gelmeyince de bütün sınıfı disipline vermekle tehdit eder. bir iki salak kimse söylesin modunda insanlara pis pis bakar. tehdit bir işe yaramayınca disiplin kurulu üyesi olan hoca, yanına kurul başkanı olan müdür yardımcısını ve bir tomar dosya kağıdını alıp gelir. "bir şey duydunuz mu?", "o sırada ne yapıyordunuz?", "kimin yaptığını biliyor musunuz?" gibi soruların cevaplanmasını isterler.herkes yazar bir şeyler. aradan günler geçer...
hoca derse girer "evladım siz ne biçim sınıfsınız, kimse itiraf etmemiş. bir de üstüne beni rezil ettiniz" der. meğer "o sırada ne yapıyordunuz" sorusuna kimse "dersi dinliyorduk" yazmamış, çeşitli acubik cevaplar vermiştir. "walkman dinliyordum", "gölge oyunu oynuyordum"(neyse artık bu), "dalmışım", "uyuyordum hocanın sesine kalktım" gibi cevaplar karşısında disiplin kurulu ne yapacağını bilememiş, kimse cezalandırılmamıştı.

(bkz: bu da böyle bir anımdı)

devamını okuyayım »
21.10.2004 17:53