şükela:  tümü | bugün soru sor
 • owncloud'dan ayrılan kurucu frank karlitschek'in forklayıp devam ettirdiği dropbox benzeri açık kaynaklı bulut senkronizasyon çözümü.

  https://www.nextcloud.com/ dan istemcileri ve server dosyaları indirilebilir, an itibari ile owncloud 9'dan minör sürüm güncellemesi yapılır gibi drop-in switch yapılabilir.
 • kendi bulut sistemini evinden, sunucusundan vs. kendi yönetmek isteyenlerin, verilerini 3. partilere vermek istmeyenlerin de kullandığı yazılım. bu tip açık kaynaközgür yazılım çözümler yerine dropbox övenler bunu kullanmasın zaten.

  php'yi de beğenmiyorsanız, diğer açık kaynaklı, php ile yazılmamış özgür alternatifleri için (bkz: syncthing) (golang ile ), (bkz: seafile) (c, python ile) , hatta (bkz: yunohost) (python ile).

  gerçi dur lan, c 70'lerden kalma, python da 90'lardan. napıcaz ki şimdi(!).

  deneyimlerim çerçevesinde de nginx / redis / mariadb ile birlikte manuel kurulumla gayet hızlı ve etkin çalıştığını belirtebilirim.
 • digitaloceanda açacağınız 5$ bir droplet ile kendinize google drive veya dropbox yapma imkanı veren muhteşem bir open source cloud storage. aylık 5$ ile 20gb, 10 dolar ile 30gb ve artan boyutlarda bir alana sahip olmanız mümkün. ihtiyacınız olan yalnızca bir lamp'e sahip bir linux cloud. standart lamp gereksiz uygulamalar ile sistemi yormasın derseniz bir adet nginx bir adet de mysql kurmanız da yeterli. ben, droplete bağlı server pilot üzerinden yeni bir app ve buna bağlı bir mysql db ile sahip olduğum alan adına bir subdomain açarak aynı zamanda dışarıdan arkadaşların da girebileceği bir ortam hazırladım cayır cayır da çalışıyor.

  biraz teknik anlatımın yanında faydalarına gelecek olursak öncelikle dosyalarınızın kimin elinde, kimin sunucusunda durduğunu bilmeden yüklediğimiz hassas dökümanların güvenlik derdini çekmeyeceğiz bunun yanında dropbox firmasının kullanıcı bilgilerini çaldırdığı zamanlar olduğunu da biliyoruz. firmanın hem mobil uygulaması hem browser erişiminin olması yanında, özellikle özel şirketlerde çalışanların portların kontrol edilmesi nedeniyle bilgisayara yükleyemedikleri masaüstü uygulamaları yerine uygulamaların portable versiyonları da mevcut.

  son olarak da başka bir open source kaynak collobra için de bir uygulama yarattıktan sonra nextcloud ile entegrasyonunu sağlarsanız doc, xls, ppt gibi ms-office dosyalarını da düzenleyebilme ve ortak kullanıma açabilme yani google docs ortamı oluşturma şansınız da mevcut.

  kullanmak isteyen yazarların yeşillendirmesi kafi.*

  edit: portable hali github üzerinden indirilip kullanılabilir. owncloud için yazılmış fakat iki kaynağı da destekliyor, imla.
 • owncloud projesinden fork edilmiş, self-hosting imkanı sağlayan bir bulut yazılımıdır. daha tanıdık ifade etmek gerekirse kontrolün tamamen sizde olduğu bir dropbox'tur. biraz kurcalayınca dropbox'tan da öte özellikleri olduğunu farketmek işten bile değildir(misal webrtc ile kendi sunucunuz üzerinden şifrelenmiş video görüşme yapılabilir). tam anlamıyla enterprise ayarında bir open source projedir.
 • owncloud’dan ayrılan owncloud kurucusu frank karlitschek dropbox, google drive, owncloud benzeri açık kaynaklı ve özgür dosya yedekleme çözümü, yazılımı.
  nextcloud
 • tum bulut hesaplarimi buraya tasiyarak guvenligi %100 e cikarmami saglamis hizmet.