şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: elizabeth)
  • gördüğüm en güzel kitap isimlerinden birine sahiptir.

kitabın ismi, friedrich nietzsche ölüm döşeğindeyken kız kardeşinin yanında ağlaması üzerine söylediği bu etkileyici sözden gelmektedir.
  • nietzsche yıllarca ağır sağlık sorunları yaşamış, bazı takıntıları sebebiyle annesi ve kardeşi ile sorunlu ve zorlu günler geçirmiş. hastalığının çok ağırlaşmış ve bilincinin yerinde olmadığı o kötü günlerde kız kardeşinin başında ağlaması üzerine kanımca yaşananlardan dem vurarak bu cümleyi kurmuş; bunca umutsuzluk dolu düşüncelerin ardından umut dolu bir cümle olmuştur. dolayısıyla da kurduğu bu cümle de son bilinçli cümlesi olarak akıllara kazınmıştır. oldukça üzücü ve etkileyici ki selahattin yusuf da kitabına bu ismi vermiştir.
  • abime doğum gününde bir arkadaşı " böyle buyurdu zerdüşt " kitabını hediye etmişti . paketler açılırken kitabı görünce hemen "benim olsun" diyerek aldım ve odama koştum
    dün gibi aklımda hala .
    okumayı öğrendiğimden beri gördüğüm bütün kitapları okumak isteyen arsız bir ruhum var . o zamanlar 7. sınıfa gidiyordum .
    abim kendi ödevlerini bana yeni kitap vaatleri ya da kütüphane üyeliği sözü ile yaptırdığı için bu kitabı sahiplenmeme ses etmedi .

okula da götürüyor tenefüslerde okuyordum . bir öğretmenimin dikkatini çekti ve beni rehberliğe yolladılar. bu yaşta nietzsche okunmazmış bu yaptığım sadece gösteriş içinmiş.
    rehberlik hocası benimle 15 dk konuştu ve kitabı anlayabildiğime ikna oldu peşimi bıraktılar.
    yıllar içinde bu kitabı defalarca daha okudum ve her okuyuşumda yeni okuyormuş gibi hep farklı şeyler hissettim .
    nietzsche benim için bir köşe taşı gibiydi ve onun yazdığı diğer kitapları da ders çalışır gibi ya da ailenin miras kalan son elyazması gibi değer vererek ,hissederek ,sindirerek okumaya devam ettim .
    ecco homo kitabında bahsettiği ağrıları ve sağlık sorunlarını okurken onun çoktan ölmüş olduğunu bildiğim halde ağladığımı hatırlıyorum o sırada daha 20 yaşında bile değildim .
    nietzsche bana hayatın pek de yumuşak bir şey olmadığını öğretti , sert olmayı , uzak durmayı öğretti .
    onu öyle benimsemişim ki adının ya da sözünün geçtiği herşey bana aitmiş gibi hissediyorum .
    şimdi sırayla kitaplarını okuduğum (bkz: selahattin yusuf)'un bu kitabı da benim için çok değerli bir hazine gibi .
    dün okumaya başladım ve olabildiğince yavaş okuyup bitirdiğimde entry gireceğim .
  • o kadar abazan olmak ki artık elizabeth’in bile senden tiksinmesi durumu.

- niçin ağlıyorsun elisabeth mutlu değil miyiz
    - ben artık ayrılmak istiyorum

serinin sonraki kitabı ömer seyfettin’den diyettir.

--- spoiler ---

.. ve elisabeth ayrılır.
    --- spoiler ---
  • bazen dudaklarını kımıldatır, gözlerini hafifçe aralayarak bir şeyler söylerdi.
    ancak böyle nadir anlarda bile (bkz: nietzsche) olduğunun bilincine varamadığını fark ederdim ve usulca ağlamaya başlardım.
    o zaman bana : “niçin ağlıyorsun elisabeth mutlu değil miyiz ? “ derdi
    (bkz: elisabeth nietzsche’nin kız kardeşi)
    (bkz: selahattin yusuf)