• şimdiye kadar denediğim uygulamalar içinde açık ara en iyisi.
    ilk başta ne yapmak istediğinize göre incel, sıkılaş vs. bir kategori seçiyorsunuz. ardından antrenmanın içeriğine bakarak istediğiniz antrenmanı indiriyorsunuz. antrenmanı indirmeden önce ne lazımsa onu da görüp ona göre hareket edebilirsiniz. mesela ben dambıl almaya üşendiğim için dambıl olan antrenmanlardan kaçıyorum.
    özellikle öldürücü kardiyo antrenmanını tavsiye ediyorum ki ebenizinkini her pozisyonda görebilirsiniz. *
  • uzun zaman önce indirmeme rağmen bugün ilk defa deneyimlediğim ve çok memnun kaldığım uygulama. nike running ile beraber favori sağlık-spor uygulamam. ^.^
  • son entry'de yazıldığı üzere kullanıcılarına birçok alternatif çalışma sunan müthiş uygulama. en ağır 45 dakikalık idman sonrasında 2-3 gün bacaklarınızı hissetmeyebilirsiniz. bunu haftada 4-5 kez tempolu basketbol oynayan biri olarak söylüyorum. sadece dumbell takımına sahip olarak buradaki idmanların çoğunu layıkıyla gerçekleştirebilirsiniz.
  • "spor salonuna gitmeye zamanınız mı yok?"

"spor salonuna onca para verip düzenli gidemeyenlerden misiniz?"

"klasik koşu bantlarından ve fitness hareketlerinden sıkıldınız mı?"

o zaman size süper bir haberim var!

nike training club tam size göre!... diye başlayıp tanıtımı yapılabilecek cep telefonu uygulaması.

ben spor salonuna gitmeden (sıfır maliyet) bu uygulamayla 3-4 ayda 90 kilodan 78 kiloya düştüm. vücut yağ oranım da %25’ ten %17’ ye düştü. tabi ki sporun yanında beslenme alışkanlıklarımı değiştirmemin ve uyku düzenimi yoluna sokmanın da bu değişimde çok etkisi var. beslenme-düzenli uyku-spor her zaman birbirine bağlıdır ve birisi olmadan hiçbir zaman çalışmanızdan tam verim alamazsınız.

öncelikle spor yapmaya karar vermeniz lazım. bakın spor yapmak diyorum, terlemek diyorum, yorulmak diyorum. koşu bandının üzerinde yürürken veya bisiklette pedal çevirirken bir yandan telefonla oynamaktan bahsetmiyorum!

kararlı olun!

eğer spor yapmaya karar verdiyseniz, demek ki yediklerinize de dikkat etmeyi kabul ettiniz demektir. zira spor yaparken sağlıksız beslenmeye devam ederseniz, spordan alacağınız verim çok çok düşecektir. neyse komple sporla ilgili yazmak istemiyorum zira böyle şeyleri sözlükte gerekli başlıklarda bulabilirsiniz. dönelim nike training club programına.

programın içerisindeki antrenmanlar; ısınma antrenmanları, yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (bkz: high intensity interval training) diye tanımlayabileceğimiz kardiyo egzersizleri, güç egzersizleri ve rahatlatmaya-esnetmeye yönelik yoga egzersizleri bulunmaktadır.

hareketler 30-60-90-120 saniyelik periyotlardan oluşuyor. genelde tekrardan kaçınılıyor. mesela 45 dakikalık bir egzersizde aynı hareket en fazla 2 defa tekrarlanmış. bu da kullanıcının sıkılmasını önlüyor ve vücudun farklı bölgelerini çalıştırmayı hedefliyor.

programda 2 temel mod var.

1- serbest çalışma
    2- aylık program

serbest çalışmada, istediğiniz antrenman çeşidini, seviyesini seçip öyle çalışıyorsunuz.

antrenman çeşidi

antrenmanları yapmadan önce tüm hareketlerini inceleyebiliyorsunuz. ne kadar kalori yaktırdığını görebiliyorsunuz. (bence orada gösterdiğinden çok daha fazla kalori yaktırıyor)

antrenman özeti

aylık programda ise kendiniz için ihtiyacınız olan (zayıflama, sıkılaşma, güçlenme vs.) hedefi, seviyeyi seçip uygulamadan bir program oluşturmasını istiyorsunuz.

hedef

seviye

o da size 4 haftalık bir program yapıyor.

aylık program

eğer isterseniz aylık programa koşu da ekleyebiliyor. bu da kondisyonunuzu arttıracak güzel bir destek oluyor. nike running uygulamasıyla senkronize çalışıyor.

antrenmanlar esnasında hareketlerin yapılışlarını gösteren fotoğraflı ve videolu eğitimler mevcut. ayrıca koçunuz sizi hareket sırasında dikkat etmeniz gerekenler hususunda sesli olarak uyarıyor. (“sırtınızı düz tutun”, “kollar omuz hizasını geçmemeli” vs.) arada size gaz vermek amaçlı “harika gidiyorsun, süpersin, aslansın, kaplansın” gibi coşturucu şeyler de söylüyor.

videolu gösterim

uygulamanın güzel bir özelliği de telefonunuzun şarkı listesinden istediğiniz müziklerle bir veya birden fazla liste oluşturup çalışma esnasında müzik dinleyebiliyorsunuz.

nike gerçekten bilimsel bir uygulama hazırlamış tebrik etmek lazım. eğer kararlı ve azimli olup programa uyarsanız gerçekten sonuçlarını net bir şekilde görebilirsiniz. zaten bir süre sonra alışkanlık yapıyor. herhangi bir egzersizin olmadığı günlerde bile “dur şu 15 dakikalık kol ve sırt güçlendirme egzersizini yapayım çerez niyetine” diyorsunuz.

başta söylediğimi tekrar hatırlatıyorum. eğer bol şekerli, kalorili, yağlı, paketli ürünleri hapur hupur, löp löp yemeye; ya da gece kuşu gibi nette, gecelerde 3-4’lere kadar takılıp az bir uykuyla gününüzü geçirmeye devam ederseniz nah verirsiniz o kiloları. kilo vermek için değil, sağlıklı yaşamak için bunları yaparsanız, hem size eziyet olmaz; hem de gerçekten severek ve isteyerek yapıyor olduğunuzu göreceksiniz.

hadi belinize kuvvet!
  • jatomi üyeligimi yeniletmemem uzerine basladigim fitness programi. salondan daha cok yordugu kesin ama evde antrenmandan sonra dusa girip yatmak paha bicilemez^^
  • yeni keşfettim harika bir uygulama. spora karşı kaybettiğim motivasyonumu tekrar kazandım.
    evden çıkmadan spor salonu keyfisi. şiddetle tavsiye edilir.
  • 5 haftadır uygulamanın uygun gördüğü plana sadık kalarak aksatmadan aynen uyguluyorum.
    sonuç, özel bi diyet yapmadan 2 kilo verdim, ama asıl önemlisi acayip sıkılaştım ve inceldim. sürekli ayna karşısında incelen belimi, sıkılaşan karnımı, popomu izler oldum.
    yeni 5 haftalık programa bu akşam başlıyorum.
    kendinize bir iyilik yapın, deneyin ve sonuçları görün.
  • yeni gelen güncellemesi ile artık antrenmanları aratma seçeneği de eklenmiş, evde rahatça yapabileceğiniz ve düzenli yapıldığında faydasını görmemenin imkansız olduğu antrenman uygulaması. yukarıda da bahsedilmiş, diyet ile desteklenirse elbette kilo da verirsiniz fakat kilo vermeseniz bile vücudunuz kendine gelecektir.
  • amacınıza uygun hazırladığı programa uyarsanız işe yarayan program. evde düzenli bir şekilde spor yapma imkanı sağlıyor
  • dün bir heves indirdiğim uygulama. sürekli spora başlamam lazım deyip erteleyen yada başlayıp çok ağrım var geçsin devam ederim diye bırakan bir tipim. uygulamanın türkçe anlatım olması daha çok heveslendirdi. hareket takibi daha kolay. 15 dakikalık hareketlerde 20 saniyelik dinlenmenin ne kadar az olduğunu, 40 saniyelik hareketlerin ne kadar uzun olduğunu az önce acı acı öğrendim. :) bitirdiğimde bacaklarımı hissetmiyordum.

edit: 4 hafta düzenli yaptıktan sonra dün farkettim ki artık merdivenlerden çıkarken ruhumu teslim etmiyorum. spordan sonra çektiğim ağrılar bitti. o yorgun hale alıştım. hala kilo kaybetmedim çünkü beslenmeye hiç dikkat etmiyorum. hala şınav çekemiyorum. ;) bugün 6 haftalık programa başladım. benim gibi üşenen biri yapıyorsa haydi herkes spora. :)
hesabın var mı? giriş yap