• şu sıralar 4 kişilik ailemi felç etmiş olan hastalık. önce peder bey'de başladı daha sonra doğal olarak hepimize geçti. gerçekten de hain bir şey. ve okuduğumuz kadarıyla dua yoluyla geçen bir rahatsızlık.
  • sindirim sistemi problemi, bulantı, kusma, ishal ateş ve baş ağrısı şikayetlerine yol açan bir enfeksiyon hastalığına neden olan virüs.

bugünlerde yine adını duyurdu ve zannedersem crown princess adlı gemide bundan ötürü bir rahatsızlık yaşanmıştı.

daha çok yolcu gemilerinde ortaya çıkıp hızlıca yayılması görülüyormuş.
    geçen hafta yine abd'de gemisinde 92 yolcu ve 5 mürettebatın hastaneye yatmasına neden olmuş.
  • önce minik yavrumuza, önceki gün itibarıyla bana ve nihayet dün itibarıyla da babamıza vuran piyango. şu kıtaya gelene dek adını dahi duymamıştım ve fakat bu kadar yaygın olmasına rağmen akla gelmeyen hastalıkları geçirmiş beni nasıl bulmadığına da hep şaşırmıştım. "kısmet" bugüne imiş, aile boyu kırıldık.

önce sonu gelmeyen ishal, ardından fışkırma tarzında istifra ile insanı yatağında kıvrandıran, uyutmayan, ömrüm boyunca hiç tecrübe etmediğim şiddette mide ağrısı ile seyreden bir hastalık bu.

genelgeçer hijyen kurallarına uyarak (ellerin sıklıkla yıkanması, çiğ et tüketilmemesi, meyve-sebzelerin iyice yıkanması), hastalık taşıyan kişilerle irtibat kurulmaması gibi önlemlerle hastalıktan nasibinizi almayabilirsiniz. fakat kreş, hastane gibi mikroba açık ortamlarda bulunmak hastalığa davetiye çıkarıyor. acılı bir halde tecrübe etmiş olduk.

herhangi bir tedavisi yok yazık ki. hastalık 12-48 içinde semptomlarını gösteriyor ve bir haftaya dek sürüyor. özellikle bebeklerde ve elbet yetişkinlerde en hayati risk dehidrasyon. bu sebeple katı gıda-anne sütü kabul etmeyen yavrunuza her saat için en az 5-6ml su içirmeniz elzem. bir başka seçenek ise yavruların ve/veya yetişkinlerin elektrolit dengesini sağlayıcı medikal solüsyonlar tüketmesi. aksi takdirde doktor derhal hastaneye yatış ve iv kararı alıyor.

velhasıl düşmanım yok ama allah düşmanımın başına vermesin hastalığı.
  • bütün ailemi ve komşuları esir almış virüs. bir ben sapasağlamım. o yüzden de evin annesi, annemin dedikoducu komşularının ve onların çocuklarının şefkatli apartman teyzesi oldum. 3 gündür çorba yapmaktan bitki çayı yapmaktan mahvoldum. hayır bi de öyle nalet bir şey ki bu, normal bir grip zamanı hiç nazlı olmayan adam bile naz yapıyor. içmiyorlar yaptığım şeyleri. az önce annemin burnunu sıkıp içirdim çayı afdksljl. hayır bir de araştırdım sıvı tüketilmeden geçmezmiş bu meret ama inatla "ama içersem kusarıım *-*" diyorlar. ne haliniz varsa görün, ben gidiyorum.
  • ishallerin %90 etkeni olan diğer adı ile norwalk virüs.
  • an itibariyle salgin seklindedir.
  • geriyatri kliniklerinin vazgecilmezi. yaslilarla alip veremedigi nedir bilemiyorum.
  • 48 saat içinde tüm aile fertleri dahil annemi ve kayıvalidemi de yatağa düşüren serum manyağı yapan kusmaktan-ishalden derman bırakmayan şeytan işi.önce 2 yaşındaki kızım gece bir anda durup dururken kusmaya başladı ama öyle böyle değil.6 saat içinde ishal başladı,o akşam hanımı hastaneye götürdüler serum takıldı .sabah ben kusarak güne merhaba dedim.(çare serum) akşam anne ve kayın valide de serumlanmış,kusmalar halsizlik eklem ağrıları vs...minik kızım hariç herkes 36 saat içinde toparladı ancak bünye minik olunca zor oluyor belli ki,6 günde kendine geldi kız.allah korusun.bu tür durumlarda hiç vakit kaybetmeyin direkt hastane ve serum.başka kaçarı yok.39 yaşında sağlıklı bir adamım 5 ünite serum yerim 3 saatte.ona rağmen ayağa kalkmam ve normal yaşama geçmem 36 saat aldı.
  • çok afedersiniz götüme koymuş virüstür. geçtiğimiz hafta peyda oldu vücudumda kendisi. tam bir hafta götümden işememe sebep olan asla ve asla hiçbir antibiyotik ya da ishal kesen ilaçla da düzelmiyor. böyle bok gibi bir şey. öldürmez süründürür. götten işemekten neyin nerden geleceğini şaşırırsınız. arada kusturur da. ibne gibin top gibin bişey. defoldu gitti ama sindirim sistemim hala normale dönmüş değil.
  • (bkz: norwalk) adını amerika'da ohio eyaletinin norwalk kentindeki bir okulda görülen,bakteriyel olmayan bir gastroenterit olgusundan almaktadır. bu virusler ince bağırsakların mukozal epiteli içerisinde ürerler. semptomlar bulantı,kusma ve diyaredir.
hesabın var mı? giriş yap