right here in my arms

  • azimli
  • hırçın golcü (297)
  • 1210
  • 23
  • 5
  • 0
  • evvelsi gün

ygs 2015

öncelikle kimse rararörör yapmasın çünkü bu sınav yapılmış en zor sınavdı. ygs türleri arasından bahsediyorum tabiki öys, ösys, öss felan bağlamaz beni zaten yaşım tutmuyor yarısına doğmamışım bile o yüzden yorum yapamıyorum.

peki neden zordu?

çoğu kişi anlatmış biz yine bilgi verelim çünkü hem sınav senesini doğrudan götünden alan insanlar kategorisine giriyorum. lise son sınıf psikolojisi, ilk kez girmiş olmanın vereceği heyecan, sınav girince gelen heyecan, sınavdan önce açılan şampiyonlar ligi müzikleri... neyse zordu bu sınav. çünkü çalıştığımız yerden çıkmadı.

bize fizik sorularının yoruma dayalı geleceği söylendi. genel kültür sorusu sorulmasını beklemiyorduk. yani içine bu kadar yorumun katıldığı bir fizik beklemiyorduk. "ulan it o zor fizik sorularını yapıyorsun, bir soruyu mu yorumlayamadın?" diyen arkadaşlara elimle işaret yapıyorum. "evet o zor soruları yapıp bir yıl boyunca, 2 saat içinde o saçma soruları yorumlayamadım."

matematik sanırım gittikçe zorlaşıyor. 2013'ün matematiği kolay gelmişti biraz. ama ösym kalınlaştırıyor her sene.

ve en karizmatik kısım türkçe.

ben 18 yıldır türkçe konuşuyorum, böyle saçmalık görmedim!

tamam eyvallah paragraf yorumlatacaksın bize bunu biliyorduk bir yıl önceden. ama kimse "aşağıdakilerden hangisi bu paragrafa göre yanlıştır" sorusunda şıklarını hepsini yanlış bulmayacaktı, bulmamalıydı.

sene başından beri 50'nin üzerinde deneme sınavına girdim ve gördüğüm en tuhaf türkçe sorularıydı.

tüm bunların sonunda benim gibi bir sürü gencin emeği yazık oldu. sınav öncesinde hastanelik olan, sonrasında hastanelik olan, babası tarafından dövülen, kendini öldürmeye çalışan, kafasını duvarlara vuran... bir sürü arkadaşım, yakınım vardı. önemli değil. belki de ösym bizi gerçek türkiye'ye hazırlamaya çalışıyordur.

allah aşkına şu ülkede yıllardır çalışıp emeğinin karşılığını alamayan bir sürü insan var, biz alsak ne olacak bir yıl oturup test kitabına bakarak miyop olmuşuz?

lys için çalışın, dua edin. herkese başarılar. gönlünüzce olur.

(bkz: entry kasayım derken cuma hutbesi vermek)

devamını okuyayım »
19.03.2015 10:10