• istanbul üniversitesi mühendislik fakültesinde beleş olmasına karşın tek seferde 3, bir dönem içinde de en fazla 5 tane alınabilen belgedir. tabi bu kadarla da kalmaz, dilekçe isterler ve 2 günden önce de çıkmaz bu belge.
  • 5 sene boyunca bu naneyi ailem yurtdışında olduğu için ingilizce aldım. düzenli olarak 3 ayda bir istiyordu babamların firma.
    hacettepe üniversitesinde ingilizcesi 5 liradır efendim.
  • istanbul üniversitesi hukuk fakültesinde de beleştir. sabah istersin bazen akşama çıkarırlar. muhabbetin iyiyse akşama alırsın, değilse standart prosedür uygulanır: ertesi gün elinde. dilekçe falan da istemiyorlar. benim mesela en son söyleyip de almadığım 5 tane falan varmış arkadaş söyledi geçen. her gün onlarca öğrenci belgesi bir masa üzerine koyulur ve sahiplerini bekler. işte o masanın üzerinde görmüş. neyse bir ara gideyim de yenisini alayım bari.
  • marmara üniversitesi'nde yabancı dilde eğitim yapan bir iibf bölümündeyseniz ücretsiz olmakla beraber kadere göre 3 gün ila 10 gün arasında alabildiğiniz belgedr, eğer çok acele lazımsa sadece bir mühür damgalatmak için anadolu hisarı'ndan bahçelievler' e yaklaşık 30 kmlik bir yolculuk sonucunda elde edilebilmektedir.
  • istanbul teknik üniversitesinde öğrenci kimliği ile otomasyondaki bir makinadan alınan kağıtlarla (dönem veya yıl içinde denemedim) 5 taneye kadar bedava alınabilen belgedir. daha fazla alınmak istenirse:
    1) iş bankası hesabınız var ise öğrenci kimliğinizi senkronize edip içine para yatırarak tanesini 1 liraya alabilirsiniz.
    2) vakıf banka gidip 1 lira yatırıp dekontunu getirebilirsiniz.
    çıkış süresi ise kalabalıklığa ve şansınıza(bir kaç dakika birikmesini bekleyip toplu imzaya götürmektedirler) bağlı olarak 1 dakika ile 30 dakika arasında değişmektedir. özellikle çok kalabalık dönemlerde dekontunuzu veya (makinadan) küçük kağıt parçanızı koyabileceğiniz bir kutu yaparlar. normal koşullarda alabilmek(almak için değilde başvurmak için, almak için sadece masanın üstünden almak yeterlidir) için öğrenci kimliğini ibraz etmek gerekirken, kutulu zamanlarda sadece küçük kağıt parçası veya dekontu bir arkadaşınıza vermek yeterlidir.
  • 3 sene önce kocaeli üniversitesinde bi gün öncesinden netten başvurup, bedavaya ve 2 adetten fazla almadığım için sınırını bilmediğim. şimdi ise sistemin nasıl işlediğini ve ne uğraşlarla alındığını merak ettiğim belge.
    (bkz: ne dedim lan ben)
  • word ile bedavaya yapılır. mühür işi de renkli fotokopideki özel bir yöntemle halledilir. aynı kapıya çıkıyor, sonuçta öğrencisin, para vermenin alemi yok.
  • dicle üniversitesi mimarlık fakültesinde öğrenci işlerinde söylediğiniz saniye elinize tutuştururlar (hatta okula kayıt olduğu gün, herkesin 500 tane falan çıkarılır, öğrenci işlerine kapıdan girdiği anda eşantiyon olarak verilir, almazsanız zorla birkaç kupa soğuk bira yanında kaju, ikna olmazsanız bir bardak chivas regal ve biraz çikolata ikram eder, aldırtırlar), sonra ''al bunu bölüm sekreterine götür imzalat, gel yanaklarından öpeyim git.'' derler, belgeyi alırsınız ve kafayı bulmuş bir şekilde okuldan çıkarsınız.

belge türkçe bu arada. ingilizcesini almak için okula $2.000.000 bağış yaptığınıza dair makbuz vermeniz gerekiyor.
  • istanbul üniversitesi'nde gerekçenizi belirten bir dilekçe verip, birkaç gün beklersiniz alabilmek için. sayısı da sınırlı tabii. yasadışı bir iş yapıyormuş gibi hissediyor insan.
  • hayat üniversitesinde illa ki bi' gün lazım olan belgedir. parayla veya parasız alınabilir.
hesabın var mı? giriş yap