• üç ayda bir şu türkü eşliğinde ziraat bankasına uygun adım yürüme sebebi*:

öğrenim kredisi de
    geri de ödemesi
    öğrenim kredisi de
    geri de ödemesi
    ne güzel de oluyor
    oooh oooh
    üç ayda bir girmesi
    ne güzel de oluyor
    oooh oooh
    yediyüz yetelesi
    laylaylaylalaylaylaylalaylaylaylalaylay...
  • sonuna kadar geri ödemeyi düşünmediğim ve düşünmeyeceğim için beni ilgilendirmeyen konu. ne kadar faiz bindirebilirler çok merak ediyorum.
  • katkı kredisi ve öğrenim kredisi alacak olanların, almayı düşünenlerin ve hatta almakta olanların bir değil bin kere daha düşünmelerini gerektirecek ödemelerdir. ihtiyacınız yoksa ikisinden de uzak durun zaten. "olursa rahat ederim" diyorsanız başka alternatifler düşünün. part time çalışın, karşılıksız bursları kovalayın ama almayın mümkünse. mezun olduğunuzda geri ödemeleri karşılayabilecek bir maaş garantiniz yoksa -ki bu memlekette nasıl olur, onu da bilemem- hesabınızı kitabınızı iyi yapın. hepsini geçtim, ödemekte sorun çekmeyecekseniz dahi kendi paranızı kazanmaya yeni başlamışken, bu ödemelerin çok sinir bozucu olacağını unutmayın. ayrıca internet üzerinden falan olmuyor ödeme işi.. daha çok koysun diye gidip tıkır tıkır sayıyorsunuz parayı ziraat bankasına.
    2 yıl içinde geri ödenecek 8.500 küsür tl... 5 yılda alırken bu iş hiç böyle değildi be!
  • 1 şubat'ta ödediğiniz miktarı ancak 16 mart'ta internette göreceğiniz geri ödemedir. bu yüzden bilgisayar ekranından borç miktarınızın azaldığını daha çabuk görmek istiyorsanız ayın son gününde ziraat bankasına uğrayın derim. 28 şubat'taki ödeme de yine 15 mart'tan sonra görülüyor ekranlarda. bu çağda bu kadar geri bir sistem olmaz herhalde. ziraat bankası ve yurt-kur biraraya gelince kaçınılmaz tabi bu durum.
  • geri ödeme ertelemesi için yapılan başvuru sonucunda,okul bittikten sonraki 2 yıl içinde minimum 1 günlük sigortalı bir işte çalışıldığı ve bu nedenle erteleme yapılamayacağı yazıyordu.hayır işin ilginç yanlarından biri,erteleme için gereken diğer şartlardan biri borcu düzenli ödemek.yani işsiz bir insanın erteleme gibi bir şansı yokken borcunu düzenli ödeyen arkadaşların kalan borçlarını erteleme şansı varmış.işte adalet diye ben buna diyorum.
  • keşke 3000, 5000 olaydı en azından bitirebilmek için ümidim olurdu. ama 24000 olunca kafama sıçıyım diyesi geliyor insanın...
  • kredi aldığı için üniversiteyi parasız okuduğunu zanneden, herhangi bir protesto eylemine katılmayan, katılanları eleştiren kitlenin iş işten geçtikten sonra ağlayıp sızlanmasına yol açan ödeme.
  • "al ya ödenmiyor o geri."
    "al ya ilerde o para çok komik bi rakam olacak"
    "al al, hepsini işaretle"

hurafelerine kurban gitmiş bir neslin borcudur.
  • zamanında yedigimiz simitlerden boğazımızda kalan yanmış susam tanesidir.
  • sözlükte görünce hatırladığım, devlete olan borcum. devlet de yakaladığını affetmiyor. tamam zaten verdiğin parayı fahiş fazlasıyla geri istiyorsun, bir de ekstradan o faiz nedir öyle? bünyeye 1,5 taksit kadar da faizle takmışsın şimdiden.
    bundan sonraki nesile yol gösterici olması için; baba parası ye ama sakın devletten beş kuruş kredi alma. gerçi vehbi koç "devletten alacağın varsa hemen al, borcun varsa hemen ödeme (ilerde af cıkar) " demiş ama bu bizim için pek geçerli değil.
hesabın var mı? giriş yap