• sene 2008 maaşımla 30 tane çeyrek altın alıyordum. sene 2021 maaşımla 30 tane tuvalet kağıdı alabiliyorum. sözüm bu kadar.

edit: başlık altına yazılanlara baktıkça çok üzülüyorum. dışarda dahi öğretmenini görse ceketini ilikleyen saygıda kusur etmeyen bir nesilden öğretmenini katleden bir nesle. ağzımı bozmak istemiyorum, o öğretmenler günü hediyelerle 3 maaş alıyorsunuz diyen ahmak arkadaş, benim öğretmenler günü hediyem bir tane yapay çiçek ve velilerin yapmış olduğu kurabiyeler, çocukların aralarında harçlıkları ile almış oldukları sınıfa bir duvar saati. allah'a havale ediyorum sen ve senin gibileri.
  • başlığa yapacak yorumum yok, bana ne de

"yetişdirdiğiniz gençlere bakılınca bence tazminat vermelisiniz bu ülkeye , birde extra para istiyosun :/"

şu elemanlar bob ross eserleri gibi fabrikasyon resmen. pardon eser dedim, ha bunlar da insan değil zaten, klon.

öğretmen, okul olmasa, kendi dünyaya getirdiği çocuğa katlanamayıp intihar edecek yığınla veli var bu ülkede. klon neyin derdinde ajdgsjsgsjshsh dur hele bi yapay zeka, daha oralara gelemedik biz bi sakinleş papağan.....

edit: klon çıldırmış sjdhsjdhsjshshsh annesi babası öğretmen olan birinin bu kadar hatalı yazdığını görünce bir miktar hak verecek oldum ama kendisi de hiçbir gelişim sergileyememiş yazıktır. e bre yapay zeka! hadi bütüüüüün öğretmenler* yetersiz, sen ne diye gelişmedin? nerene ket vurdular? mahallede abileri öğretmenlerden daha yetenekli sanırsam ki küfür öğretme konusunda oldukça başarılı olmuşlar. yazık kimin çocuğuysa(!)
  • yazılanlara görünce bu ülkeden bir bok olmaz onu görüyorum. bir meslek grubu derdini anlatıyor diğer meslek grupları onlara saldırıyor. ulan adam geçinemediğini söylüyor. maaşı artsın istiyor senin maaşın azalsın demiyor ki. bu saldırganlık niye? sen de kendi meslek grubunla ilgili bir eylem yap. enflasyon anasının amını görmüş adam bunu yapanlarla uğraşmıyor da mağdur olan başka bir meslek grubuyla uğraşıyor. çıkar telefonunu göster diyen adamlar bile daha rasyonel. en azından adam cahil, okumamış. sen bir de kendini kültürlü sanıyorsun. bu kafayla gidersek bize semer vuracak bir rte gider başka rte gelir.
  • -erkekleri coine, dolara vs. düştü. sanmıyorum ki o telefonlar sadece öğretmenler odasında ortaya çıkıyor. derste de gözlerini alamadıklarına eminim.
    -üç kadın arkadaşım merkezden ilçeye, ailelerin evine tayin istedi. genç bekar tayfa hedefi tamamen zengin koca bulmaya çevirdi. yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, ucubeler... hiç fark etmiyor artık, tek kriter zenginlik. yine yüz kiloluk kadınlarla yurt dışı evliliği yapan genç, yakışıklı bir sürü erkek öğretmen görmeye başladım. tek başına yaşayan pek kimse kalmadı ben ve birkaç arkadaş hariç.
    -yedi sene önce kurs açalım, proje yapalım diye zıplar dururduk. 40 saat yedi gün çalışıyorduk. varoşlardan fen lisesi çıkarttığımız gün dün gibi aklımda. ben oturduğum evi aldım, millet altına araba çekti. artık hiçbirimiz bunu üç market poşeti için yapmak istemiyoruz. dersine girip çıkıp gidiyor herkes.
    -sadece siz mi denmiş, haklısın kardeşim. haklısın lakin kamu çalışanları ile böyle zıtlaşmanın bedelini türkiye, doktor ve öğretmen özelinde daha geniş bir bedel yelpazesinde ödeyecektir. necip milletimiz asgari ücrete aldığı zam ile iş bitiyor sanıyor da, işte o iş öyle değil. bunu çocuğu en kötü liseyi kazanamadığında, tedavi olacak adam bulamadığında anlayacak. çok acı bir şekilde hem de.
  • geçinememeyi söylemek hakaret sebebi olmuş. ama en acısı daha mısın ı ayrı yazamayan bi malın öğretmenlere sallaması. ülkede ayaklar baş, başlar ayak oldu resmen.
  • niye herkes savunmaya geçiyor hemen anlamıyorum. arkadaş asgari ücrete gelen ve gelecek olan zamların oranlarına bakın, memurlara verilen oranlara bakın. resmen sendikalar ve hükümet (ve tüik) eliyle eziliyoruz. vasıflı iş yapıyoruz arkadaş, sesimizi çıkarmaya çalışınca niye şımarık çocuk muamelesi görüyoruz? asgari ücrete gelecek zamın bile yetersiz olacağını biliyor ve destekliyorken, öğretmenler ve diğer memurların özlük hakkını neden savunamıyoruz?
  • entryleri okudum da sinirlerime hakim olamıyorum.ben memurum tek başıma yaşıyorum ve ay sonuna 500 liram kalıyor. öğretmen maaşı da aynı. tamam koca ülke geçinemiyor çok zeki arkdaşım da. adamlar şimdi çıkıp tek başına koca ülkedeki bütün meslekler için mi mücadele edecek. kendi durumunu söylemeye çalışıyor işte. ülkecek psikopat olduk. herkes birbirine düşman oldu ekonomik sıkıntılardan. ama kendinize hâkim olun. suçlu birbirimiz değiliz.
  • öğretmen değilim baştan belirteyim.

10 yıllık öğretmene verilen maaş şu an için 5.000-5-200 tl civarında 1.000-1.100 tl kadar da ek ders ücretleri var. toplamda 6500 lira değil. evet alım gücü herkes için düşüyor. bir öğretmenin alım gücümüz düştü diye başlık açmasını "sanki bir tek sizin alım gücünüz düştü, bak biz de öldük bittik" sığlığına çekmek değişik bir kafa gerektirir. o zaman hepimiz kabullenelim, hiç ses çıkarmayalım bu mantıkla.

bazı beyinsizlerin şahit olduğu olumsuz örnekleri genele vurarak bir meslek grubunu hepten aşağılamasına dayanamıyorum artık.

bir de her öğretmenin özel ders vererek yolunu bulduğunu sananlar var. böyle bir imkanı varsa neden özel ders vermesin ki? mesleğini yaparak sen de daha fazla para kazanmak istemez miydin?

utanmadan eğitimdeki başarısızlığı sadece öğretmene mal etmek de ayrı bir olay. ebeveynin sorumluluğu, müfredat, sınav sistemi, sosyal çevre, çocuğun kişiliği vs tabi bunların hiç önemi yok.

iddia ediyorum, öğretmene nefret kusan bu tipleri toplayıp gel 1 sene meslek lisesinde ya da anasınıfında öğretmenlik yap desen bir çoğu hevesle gelir ilk ay bitmeden siktirolup gider.
  • etimle tırnağımla yaşadığım durum. evet öğretmen olarak geçinemiyoruz fakat bu sadece öğretmenler geçinemiyor anlamına gelmiyor. doktoru, avukatı, işçisi, hamalı, fırıncısı, özel sektör çalışanı, temizlikçisi, çaycısı kısacası kimse geçinemiyor. farkındayız her şeyin merak etmeyin. bunda bir anlaşalım.

öte yandan öğretmenlerin geçinemiyoruz demesi size niye batıyor onu da anlamış değilim. neymiş şükürsüzlükmüş. iyi nasılsa öğretmeniz diye hiçbir zaman geçinemediğimizi söylemeyelim! işte bu “hâlinize şükredin!” tavrı bize kaybettirdi. doktor, maaşının az olduğunu söylemesin, öğretmen geçinemiyoruz demesin, avukat demesin. sadece özel sektör ve asgari ücretliler geçinemiyoruz diyebilsin.

asgari ücrete yapılacağı söylenen büyük zam olursa 4 yıl üniversite+kpss+alan sınavı+mülakat+aday öğretmenlik zorlu aşamalarından geçen bir öğretmen ile asgari ücretli arasında bin liralık fark olacak en fazla. öğretmenlerin ve doktorların isyanı bu yüzden. o kadar sene boşuna mı okudu bu insanlar? al bak yine şükürsüzlük ettim.
  • “öğretmenler doymadı,asgari ücretliler bu kadar ağlamıyor” diyen boş kafalar, 2011 de mesleğe ilk atandığımda maaşım asgari ücretin yaklaşık üç katıydı bugün ise nerdeyse maaşlarımız eşit seviyeye geldi. tabii ki bütün maaşlarda ve ücretlerde zam yapılmalıdır, bütün vatandaşların refah içinde yaşaması sağlanmalıdır, fakat bir çok meslekte olduğu gibi öğretmenlikte de hakedilen maaşın verilmediği gün gibi ortada. türkiye’de alanımda dereceler almış, yurt dışında pedagojiye dair eğitim almış, 10 yılda iki yüksek lisans yapmış ve bir çok alanda vatanına hizmet eden evlatlar yetiştirmede katkısı olmuş ben neden asgari ücret alan biri ile kıyaslanıyorum? afedersiniz salak mısınız?
hesabın var mı? giriş yap