• isterse 30.000 tl alsın arkadaş. ben her zaman önce "brüt mü net mi?" diye sorarım.
  • arkadaş ben anlamıyorum bu öğretmenlerin aldığı maaşla niye probleminiz var. evet bu ülkede çok daha düşük maaş alarak geçinmeye çalışan insanlar var ama enerjinizi niye onların şartlarının iyileştirilmesi için değil de şartları iyi olanların kötüleştirilmesi için harcıyosunuz. asgari ücretin artmasını istemek daha mantıklı değil mi?
  • 1/4 olan bir öğretmen meslekte en az 20 yıllık öğretmen olup; haberde verilen maaş brüt maaştır.
  • öncelikle yakılan, kaçırılan, şehit edilen tüm öğretmenlerimizin ruhları şad olsun...

yarrağımı ek derssiz hali 3bin tl.dir. bu parayı 10-15 yıllık öğretmene veriyorlar. şaka maka bunu eleştirenler az götlerini sıkıp öğretmen olaydı. diyarbakır hani'nin kırsalında bi mezraya atanıp o kazandığı paraları alıp rulo halinde giderlerine monte etselerdi de rahatlasalardı. neymiş bu öğretmen maaşı ne zorunuza gitmiş amk ya. ulan duvarcının günlük yevmiyesi 130 tl. yeme içme yol da patrondan. siktir git "neden daha az maaş alıyorum" diye isyan et.

gelelim ek ders, kurs, sınav ücreti vb. yan gelirlere. şimdi burada araziye çıkıp hayvan muayene eden tarım bakanlığı veterinerinin, denetime çıkan araziye çıkan çevre mühendisinin maaşlarını da yazın madem. lan bi öğretmen olmaya dört sene okuyup, kpss ye girip, öabt ye girip bir de üstüne asaletlik sınavına girdi insanlar. lan götverenler hiç biriniz de demedi o zaman ne ayaksınız bi öğretmen bu kadar sınava mı girermiş nasaya astronot mu seçiyoruz diye. ha girdi yüksek puan aldı da noldu? güneydoğuda bir mezraya atandı. lojmanının ahır yapıldığı bir okula. böyle bilmiş bilmiş konuşmayın silkelerim alayınızı.

3 ay editi: ekşici lümpen kardeşlerimiz üç ay tatil (aslında iki ay da işte çaktırma) yapıyor öğretmenler maaş verilmesin diyor. tamam sayın amına goduum sen istedin diye oğretmenler yazları kiralık evlerinden çıksın, çoluğunu çocuğunu çocuk esirgeme kurumuna versin. faturalarını, kredisini sen öde.
  • emekli olunca 1700 tl civarında alan öğretmendir.
  • öğretmen maaşlarıyla ilgili her başlığın özeti:

-bunlar ne kadar çok para kazanıyorlar amk!cılar (bkz: kıskanç yazar)
    -buna laf edeceğinize gidin işçiyi ezene edin!ciler (bkz: duyarlı komünist yazar)
    -o kadar para para mı lan it! ciler (bkz: öğretmen yazar)
    -zıttırıluplar da bu kadar maaş alıyo, onun yanında az bile! ciler (bkz: kıskanç öğretmen yazar)
    -ama avrupada hede hödö! cüler (bkz: türkiyeden siktir olup gitmek isteyen yazar)
    -aslında 3 üzeri integralle çarparsak karakökünü alıp açısal bölgeden algoritmasıyla.. brüttür o! cular (bkz: hesaplayan yazar)
    -eğitim kutsaldır, az bile! ciler (bkz: sevgi pıtırcığı yazar)
    -evet alıyoruz oh canımıza değsin! ciler (bkz: fitne öğretmen yazar)

ben mi? ben başlığı öğretmen hatun düşürmek için takip ediyom amk. (bkz: fırsatçı yazar)
  • maasim: 2.182 tl.
    ek ders ucretim: 600-700 tl.

kredi 1: 1.200 tl (3 yillik, ailem icin)
    kredi 2: 250 tl (bu ay bitiyor)
    kredi 3: 220 tl (son 2 yili kaldi)
    kira: 800/2=400
    faturalar: 100-300 (yaz-kis. ınternet dahil.komsuyla ortak)
    yol: 100 (en az)
    market: 200 (en az)
    kredi karti: 500 (en az)
    sigara: 200
    universitedeki kardes: minimum 100 (kiyafet ivir zivir haric)
    babam: 2 ayda bir 100 civari (isterse)

3 bini asmis olabilir. para yetmediginde kredi kartina abaniyorum ya da abimden istiyorum.
  • gün geçmiyor ki öğretmenlerle ilgili bir mevzu açılmasın. demek şaka maka üç bin (üç bin büyük) alıyorlar öyle mi? evet. bazen 3000 bazen daha fazla; bazen daha az.

şimdi gelelim öğretmenlerin bu parayla geçin(eme)melerine;

1- öğretmenlerin bazı meslek gruplarına tahsis edilen ve çok cüzi ücretlere kalabilmelerine imkan tanıyan lojmanları yok(yibo'lar ve bazı yatılı okullar hariç). ki bunlar da okulun bütün kadrosunu barındıracak kapasiteye sahip değil. yani öğretmenler bulundukları şehirde barınma ihtiyaçlarını bedava karşılamıyor; kira ödüyorlar. her şehrin imkanlarına göre kira fiyatları değişiyor. mesela ben kıytırık, yalıtımı olmayan bir eve 650 lira kira ödüyorum. dolayısıyla kışın doğal gaz faturalarım kirayla yarışıyor.

2- öğretmenler işe giderken, yine bazı mesleklere tanınan, halk otobüslerine ücretsiz binme veya ücretsiz servisle iş yerine gitme imkanlarına sahip değiller. sizin gibi kart basarlar ya da para verirler.
    otobüsün olmadığı köy, mezra gibi -sizin gitmeyi tahayyül edemeyeceğiniz yerler- yerleşim birimlerine gitmek için servis tutarlar. servisçiler de yurdum taksicilerinden farksızdır. aylık belli bir para ister, altına götürmez. öğretmen sayısı azsa bu meblağ epey sarsar.

3- öğretmenlerin iş yerinde yemek verilmez. herkes başının çaresine bakmakla yükümlüdür.

4- öğretmen olmanın bir diğer gereği, toplumdaki 'öğretmen' algısına uygun giyinmektir. yani bakımlı olmaları gerekir; bakım da parayla oluyor arkadaşlar. ve bu, ciddi bir gider(maaşın 1/5 ini kaplayacak kadar). 'aman aynı pantolla git gel. nolcak?' diyenleri duyar gibiyim fakat nasreddin hoca bunun dersini yıllar öncesinden vermiş: ye kürküm ye!

sizin haritada bir saat aradıktan sonra anca bulabileceğiniz, sokaklarında güvenle gezmeye korktuğunuz ya da kuş uçmaz kervan geçmez dediğiniz; şehre 45-50 bazen daha çok km'si olan yerlere öğretmenler gidip, kimsenin hiçbir desteğini görmeden tutunmaya ve birilerini hayata tutundurmaya çalışıyor. zannediyorsunuz ki annesinin evinden sabah adımını okula atıyor akşam da okulun bahçe kapısından tek adımla evine dönüyor. ama kazın ayağı öyle değil.

mutfak masraflarından, gezme ihtiyaçlarından, ailelerine destek olanlardan, evlilik hazırlığı yapanlardan bahsetmeyeceğim. görünen o ki ne enflasyondan haberiniz var ne de insanca yaşamak için gereken paradan.
    biz bu parayla insanca yaşayamıyoruz peki ya siz?

edit: imla
  • 3.000 tl , 3 kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarına ancak yeter. bu maaşla ayrıca ne araba ne ev alırsın. ya da alırsın ama 10 yıl kuru ekmek yersin, zorluk çekersin ancak olur. bu maaş yüksek değildir. bu maaşın yüksek olduğunu düşünen insanlar, emekleri karşılığında çok düşük ücret alıyor. 7.000 tl olsa derim ki evet az da olsa haklılar.
  • şaka maka özel sektör kölelerinin kendi hallerini normalleştirmesi. içler acısı bir garibanlık hikayesidir. yazık.

siz geçinmeyi, babadan cep harçlığı alıp ezmek mi sandınız gençler? babanızın evini, elektiriğini, suyunu kullanıp, 1 kuruş harcamadan karnınızı doyurmaya öyle alışmışsınız ki, patronlarınızın sizleri bir sikmediği kalmış da haberiniz yok. asgari ücret ile tutulabilecek bir eve artık köpek bağlasan durmayacak. bütün organlarınızı satsanız, bütün hayat mesainizi verseniz bir müteahhitin talep ettiği ortalama düzgün bir sıfır apartman dairesini anca ya alabiliyor ya alamıyorsunuz. bu mudur amına koyduğum orjin noktanız sizin? siz normalsiniz ve öğretmenler lüks içinde mi yaşıyor? öğretmenlere sunulan bu şartların 2 katı bile açlık sınırının altında kalıyor bir aile için.

resmen, öğretmenlere açlıktan ölmedikleri için teessüf ediyorsunuz arkadaş, farkında mısınız?

siktirin gidin örgütlenip haklarınızı arayın. öğretmenine 3 bin lira gibi bir paçavrayı layık gören devlet, vasıfsız sokak piçlerine daha fazlasını asla heba etmeyecek, ettirmeyecek. siz vasıflanacak, örgütlenecek, söke söke alacaksınız. kıps. bu işler böyle yürüyor. memura anonim internet hesapları üzerinden sataşarak, şaka makalı komiklikli sıçmıklar saçarak değil.
hesabın var mı? giriş yap