şükela:  tümü | bugün
  • 1870 yılında sağlık okulu olarak kurulmuş, 1949 yılında da üniversiteye dönüştürülmüş eğitim kurumu. ayrıca yanılmıyorsam şu an japonya'da sayıca en fazla türk öğrenciye (değişim, araştırma, master, doktora hepsi dahil) ev sahipliği yapan üniversitedir.
  • tokyo'ya 658 km. uzaklıkta yer alan taşra üniversitesidir.
    türk japon dostluğunun tutunabileceği birkaç yerden biridir.

türkiye'deki karşılığı sivas cumhuriyet üniversitesidir.
  • world rank 389. sıradaki bir üniversiteyi sivas cum. üni ile kıyaslamak da ayrı bir mallık.
  • hakkında konuşanların mallık yapmakla suçlandığı taşra üniversitesidir.

japonya içindeki sıralamaya bakmanız gerek.
    okayama ünv. nin japonya içindeki sıralaması 14 ile 25.sıra arasında.

bunun türkiye'deki karşılığı erciyes, erzurum, sivas, elazığ gibi taşra üniversiteleridir.
    okayama'nın ve bu anadolu ünv.lerinin coğrafi uzaklığına da dikkat edin.

http://www.webometrics.info/en/asia/turkey
    http://www.webometrics.info/en/asia/japan
    https://www.timeshighereducation.com/…ma-university

sivas şu an yanlış örnek gibi duruyor ama bu sıralamalar yıldan yıla değişir.
    aşağı yukarı karşılık budur.

türk öğrencilerin japonya'daki en iyi ve en merkezi üniversitelerde okumaya hakları var.
    türkiye'ye gelen japon öğrencilerin kaçını konya, kayseri, elazığ, sivas ve bingöl'de okutuyorsunuz?
  • hala sivas vırt zırt üniversitesi ile karşılaştıranların neyle beslendiğini merak etmiyor değilim. belli ki, nick altıma kadar gelip bulaşması için canını sıkmış olmalıyım. her ne ise, okayama üniversitesi'nde okuyan türk öğrenciler bu okulu zorla tercih etmemektedirler, dil bilimi çalışmalarında hatırı sayılır bir yeri vardır ve türkoloji araştırmalarında da japonya'da sayılan bir yerdir. ha bu tür çalışmaları yapanları makale akademisyeni diye küçük görenlere laf anlatmak manasız.
  • (bkz: okuyama)
  • yine de gelen giden okuyan eden olur diye devam edeyim... merkezi üniversite ne demektir? eski imparatorluk üniversiteleri dersen tokyo haricindeki tüm üniversiteler farklı şehirdeler ki bu sırf merkezde diye bir üniversite iyi demek değildir ya da her alanda iyi demek değildir. hokkaido üniversitesi anasının örekesindedir ama yine de çok iyi bir üniversitedir. kyuushuu üniversitesi ha keza öyle... ha okayama üniversitesi japonya'nın en iyi üniversitesi değil belki ama kötü üniversitesi demek için gerçekten ya mantıktan yoksun olmak gerekiyor ya da sırf trolluk olsun diye yazılmış imajı veriyor ki beni ikisi de ilgilendirmiyor. bu arada aa 14 ile 20. sıraya giriyormuş... bunu amerika için ele alalım, şu anda cornell 14.sırada georgetown 20. tutup da amerikanın taşra üniversitesi diyebiliyor musunuz acaba? yemez... bunu ancak shinjuku türk kültür merkezinden kaçıp yunus emreye yamanan yoyogi yolundaki diğer şakirtlerlerinizle anlatır aha amarıga dedi der gülersiniz. okayama üniversitesinin avukatı değilim isteyen gider isteyen gitmez, şimdi çalışacağım üniversite bambaşka yerde hatta ama sırf bok atmak için yazılanlar da havada kalmasın isterim. okuyanların kimi ciddiye alacağını iyi kötü tahmin ediyorum. bir yandan da deytas nickli yazarı bir yandan destekliyorum, japonyayı kötülemesine de içten içe seviniyorum sayesinde niyeti olup da gelmeyen çomarlar yarı yoldan dönmüş oluyor.
  • bir japon üniversitesidir.

sen de kabul ediyorsun...okayama üniversitesinin bilmem kaçıncı sırada olması seni ilgilendirmiyor.
    seçme fırsatı olduğunda asla okayama'yı tercih etmezdin.

okayama üniversitesi'nin dilbilim ve türkoloji'de ileri olmasına sen de inanmıyorsun... itiraf et.

hepi topu 13 bin öğrencisi var yav.
    türkoloji için bir mekan açıvermişler. vakti zamanında orada bulunmuşsun. başına bir japon dikmişler. hepsi bu.

bana fetöcü mü demeye çalışmışsın anlamadım.
    fetöcü olsaydım böyle beş parasız olmazdım. vaktinde parayı kırardım.

türk olmak suç değildir.
    müslüman olmak suç değildir diyeceğim.
    ama asla anlamayacaksın.

çünkü sen başka bir boyuttasın.
    japon kardeşlerine yakın bir yerdesin.
    sen koskoca bir scholarsın akira, değil mi?
    büyük adamsın... kocaman.

sana katıldığım nokta.. insanlar japonya'nın gerçek yüzünü görmeli.
    böylece japonya'ya "cahil romantikler" değil "bilgili cesurlar" gider.

yaşın nispeten genç ama bence senin emekli olma vaktin gelmiş.

arkanda her biri 8-10 sayfalık birkaç yüz tane makale,
    kadro ve çıkar sağladığın bazı öğrenciler,
    japon çıkarları için birlikte çalıştığın birkaç japon,
    birkaç meyhaneci
    birkaç tane de boş alkol şişesi bırakacaksın.

5'li combo yapmışsın akira.. tebrikler.
  • ha bir de hepi topu 13bin öğrencisi var lafı çıktı... yine senin büyük ihtimalle sırf ben buradayım diye laf sokacağın çanakkale onsekiz mart üniversitesinin 40bine yakın öğrencisi var ama ne yazık ki henüz ilerleyebilmiş değil.

kadro ve çıkar sağladığın bazı öğrenciler derken ne demek istediğini anlamadım benim hiç bir öğrencim hiç bir yerde kadroda değil.

ne müslümanlık ne de türklük suçtur ama bunlardan biri senin istediği gibi olmuyorsa tü kaka diyebilen bunu da hala ısrarla sürdürebilen zavallılık insanlık için suçtur.

alkol konusuna gelince senin için de içiyorum.
  • bu üniversite sıralamalarında yapılan en büyük mallık ülke içi sıralamalarda herhangi bir 1. dünya ülkesinin 14. sırasındaki üniversitesiyle türkiye gibi bir ülkenin 14. sırasını bir tutmaktır. böyle mallar bir de çıkıp japonya'nin erciyesi işte falan derler. bu tip insanlarla herhangi bir eğitim tartışmasına girmeyin, boşunadır.