şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: başlığı açan yazarının kaçtığı bir soru cümlesi. tahmin ettiğim için ekran görüntüsü almıştım. entry havada kalmasın.

aynen baba hristiyanlık aynen.

manyak mısın la ölümsüz olmuşum ölümsüz! ne dini?

zaten din dediğin şey ölüm üzerinden insanlara korku salmaz mı? ölümsüz olsaydık emin ol dünyada bir adet dindar kalmazdı.
  • ölümden sonraki hayat merak konusu ya da tehdit unsuru olmayacağından, din diye bir kavram olmazdı.
  • ne başkasının dinine inanacam aq kendi dinimi kurardım. sürekli de update ederdim malum zamanla eskiyor.
  • ben ranch sos'a inanırdım. bu dünyada tapılacak tek şey o gibi.
  • dinlerin tamamı ölümden korkmak üzerine şekillendiği için cevapsız kalacak soru. insanlar ölmekten korktuğu için dinler var, bu yüzden neredeyse tüm dinler, "öldükten sonra şeker gibi yaşayacaksın cnm korkma hiç" der. peygamber denen zengin tüccarlar/krallar da vesileyle insanları kontrol altına alır. din budur.
  • ölümsüz olsam tanrı olurdum.
  • tek başıma ölümsüzsem insanlar bana inanıyor olurdu
  • dinler bu dünyanın düzenindeki adaletsizliğe karşı öbür tarafta vaadettikleriyle var olduklarından cevap: ateizm
  • o zaman din bize inanırdı. vay be ne laf ettim haa.
  • karanlıktan korktuğum için gene bir şeylere inanırdım ben. karanlık-aydınlık ile ilgili derin açıklamalar veren doğa tabanlı dinlere inanırdım herhalde.

mesele karanlık aga. o bilinmeyeni yorumlama isteği. o bilinmeyenden korkma, korku yüzünden de anlamlar atfetme eğilimi. korktuğun o güce karşı önlemler alma durumu din.

o karanlıkta bir şeyler var. evet bunu bir agnostik olarak söylüyorum. bu karanlık yüzünden asla bir ateist olamayacağım. zira hissediyorum orada bir şeyler var ama tanımlayamıyorum ne varsa var, yine de gündüz düşündüğümde olmama ihtimali de var. yaşasın agnostisizm.