• türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi dinler tarihi profesörü olmakla birlikte dünyanın da yaşayan en büyük dinler tarihi profesörlerinden biri olan mümtaz şahsiyet. ekşi sözlükte kendisi hakkında entry girilmemiş olması bir hayli garip. uzmanlık alanı museviliktir ve bu dini musevilerden daha iyi bilir. fransa'da epey yaşamışlığı vardır ve ingilizce ve arapça'nın yanında fransızcası da iyidir.* son derece sakin bir mizacı olmasına rağmen derslerinde kendinizi bir böcek gibi hissedersiniz. hiç olmadık zamanlarda alelade bir soru sorabilir, aslında onu adınız gibi biliyorsunuzdur fakat asla cevap veremezsiniz. doğruluğundan yüzde yüz emin olduğunuz mevzularda o soru soruş tarzından mütevellit "acaba?" deyip kafanızı eğersiniz. bilgisiyle sizi ezen hocalardandır anlayacağınız, hafif ukaladır da aynı zamanda. fakat çok yakışıyor kendisine ukalalık, tanıyıp da sevmeyeni tanımadım. ders dışında ziyaret ettiğinizde ise pamuk dedeye dönüşür, o ukalalık bir anda tevazuya evrilir. velhasıl az önce bir makalesine rastlayınca kendisini çok özlediğimi fark ettim ve yazmak istedim. yakın zamanda ziyaretine gitmeyi çok isterim.*
  • ilâhiyatçıların nadir görülen bir yüz akı...
    sık sık aklıma gelir, içimde bir tel kopar. sesini kulağımın dibinde duyuveririm.
    "jane eyre hanım, siz böyle nezaketle rica edince insan iki eli kanda olsa o işi yapmak istiyor.."
    hocamın son yıllarda iki eli hep kandaydı gerçekten de. hep dua ettik yanımızda biraz daha kalsın, biraz daha istifade edelim diye... ama o hakk'ı daha bekletmek istemedi..

gece gece rahmet olsun.
  • dinler tarihi uzmanı.
    ben böyle minnoş, böyle tontiş, böyle davuuudi sesli hoca görmedim yaa.
    arada bir açıyorum youtube'dan, tam yahudi tarihini çözücem, bir uyku geliyor.
    sesinde anestezik etki var.
  • bilecik söğüt'te 1950'de dünyaya gelen harman, 1968'de istanbul imam-hatip okulu'nu, 1969'da pertevniyal lisesini bitiren prof. dr. harman, 1972'de istanbul yüksek islam enstitüsü'nden, 1973'de istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi sosyoloji bölümü'nden mezun oldu.
    1983'te marmara üniversitesi ilahiyat fakültesi'nde dinler tarihi ana bilim dalı'nda doktor, 1988'de doçent ve 1994'te profesör olan harman, 1985'te bir yıl süreyle paris'te alanıyla ilgili araştırmalar da bulundu.
    ömer faruk harman, 1986'dan itibaren türkiye diyanet vakfı islam araştırmaları merkezi'nde, islam ansiklopedisinin hazırlanmasında dinler tarihi ilim heyeti başkanı ve müellif redaktör olarak görev yaptı ve alanıyla ilgili çok sayıda madde kaleme aldı.
    2005-2009 yıllarında türkiye cumhuriyeti paris büyükelçiliği, din hizmetleri müşaviri olarak görev yapan harman, 2009'da yurt dışı görevinin sona ermesini takiben marmara üniversitesi ilahiyat fakültesine döndü. ocak 2017'de yaş haddinden emekli oldu.
    harman, ibn haldun üniversitesi islami ilimler fakültesi'nde dinler tarihi öğretim üyesi olarak görev yapıyordu. harman, arapça ve fransızca biliyordu.
  • dünyanın sayılı dinler tarihi hocalarından biriydi. bu gün vefat etmiş öyle üzüldüm ki. alçak gönüllülüğü, güzel hitabeti, tatlı dili ve bilgisiyle en sevdiğim ilahiyatçıların başında geliyordu. mekanı cennet olsun.
    bir yerde bi imam ölüyor yer yerinden oynuyor, türkiye'nin en önemli dinler tarihi profesörü ölüyor kimsenin haberi yok. allah rahmeti ile muamele etsin.

aşağıdaki efsane programı başta olmak üzere youtube videoları ve kitaplarını şiddetle öneriyorum.

karşılaştırmalı dinler. ömer faruk harman

yukarıdaki program dinler tarihi açısından ufku 2 katına çıkarır.
  • bu adam türkiye'nin en önemli 10 ilahiyatçısından biriydi, dünya çapında bir adamdır. adam vefat etti hiç medyada yer etmedi. gerçekten acı bir şey bu.
    bu kadar değerli bir adam instagramda orasını burasını açan bir kız kadar bile etki yapmadı.
    sonra ülkemiz neden gelişmiyor. avrupa'da böyle bir adam olsa sir ilan ederler, aziz ilan ederlerdi.
    çok çok değerli bir ilim adamıydı allah onun gibilerin sayısını arttırsın, mekanı cennet olsun inşallah.
  • marmara üniversitesi ilahiyat fakültesi'nde dinler tarihi alanında profesör.

tv programlarında yahudi ve hristiyanlık tarihini kutsal kitaplar ışığında tane tane, sakin ama kendini dinleten üslup ile anlatan bir araştırmacı.
    (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=g4v9ysve4ju)
  • 1950 bilecik doğumlu akademisyen. sadece türkiye'de değil dünya çapında yahudi tarihini en iyi bilenlerden biri. dinler tarihi hocası. tevrat ve kur'an ayetleri ışığında tüm yahudilik tarihini (aslında biraz da tektanrıcılık tarihini) tane tane anlatır. muzip bir hali var gibidir ama nedense ilgi alanının ciddiyetinden midir bilinmez her espri girişiminden sonra konuşması kesilir, devam etmesi için illa bir iki saniyelik boşluk oluşur. hasılı kendi kendini baltalar. ama yapsındır, başarılı veya başarısız... espri iyidir, girişimi de iyidir.
  • ömer hocayı yeni keşfetmiştim.dinler tarihi konusunda oldukça bilgiye sahip türkiye’nin en kaliteli insanları arasında yer alacak oldukça donanımlı biriydi .vefat haberini aldım üzüldüm. .son zamanlarda sağlık sorunları olduğunu duymuştum.
    izlediğim videolarda bana çok şey kattı.
    allah rahmet eylesin.
  • hayret yazilmamis ama su an dinler tarihi konusunda ulkenin en yetkin isimlerinden meshur kursat demirci hoca'nin "tekvin'deki yaratılış kıssalarının çivi yazılı kaynaklardaki yaratılış kıssalarıyla mukayesesi " baslikli doktora tezinin danismanidir.

ogrencisine bakarak ne buyuk bir bilim insani oldugu anlasilabilir. mekani cennet olsun.
hesabın var mı? giriş yap