• diyaloglar hemen hemen hiç bir vampir filminde göremeyeceğiniz kadar entellektüel, oyunculuklar çok çok iyi, görüntü yönetimi ve müzik kullanımı başarılı, senaryo orjinal; daha ne olsun jim jarmusch yine yeteneğini konuşturmuş.
  • içinde vampirler içeren bolca göndermeye sahip entel filmi. film çok sıra dışı. vampirler dünyamıza tamamen uyum sağlamışlardır.

--- spoiler ---

filmin amacı aksiyon veya gerilim değildir. filmde aşırı zeki vampirlerimizin uzun süreli yaşamları sonucu gelişecek ruh halini bize yansıtmaya çalışmışlardır. şimdi başkahramanlarımız dünyamıza tamamen uyum sağlamışlardır. kendileri aşırı zeki ve bilgililerdir. hafızaları da aşırı gelişmiş olmakla beraber çok coollardır. oyuncu seçimi filmde genel olarak başarılıdır. filmin havası oldukça karanlıktır. izleyenin içini karartmaya yetmektedir. filmin müzikleri de filmin havasına uygun olarak seçilmiş ve oldukça çalışılmış olduğu bellidir. genelde metal müzik hakim. baş kahramanımız da metal müzik yapmaktadır. filmde bir sürü gönderme mevcuttur. sırf eve ve adam bile güzel gönderilmiştir. şeyh pire gönderme olsun çeşitli müzisyenlere olsun isimlerini bilmesek de filmi durdurup araştırınca insanın yüzüne güldürmeye yeter seviyededir ama entellik seviyenize göre durdurmazsanız da gülebilirsiniz bilemiyorum şimdi. filmin kalitesini düşüren kardeşin eve gelmesi olayı mevcuttur. bu boktan sahneleri koyarak senaristler kendi ayaklarına sıkmışlardır. hem kurguda yerleri yoktur. amaç aksiyon gibi durmaktadır ama 3 lü grup falan yapsalar daha bir aksiyonlu olurdu boşa uğraşmışlar. sonrasında film mallaşıyor. en son uzun bir yolculuk yapıyolar saçma bir ölüm sahnesi duygusal bir sahne. en son sahne de filmin ismini verdikleri sahne sanırım. 2 tane insan(zombi) sevgili öpüşmektedir. bizim vampir elemanlarda iyice acıkmışlardır ve açlıklarını bir şekilde gidermeleri gerekmektedir ve bu aşıkları gözlerine kestirirler. filmin isminde ise sadece aşıklar yaşamaktadır dediğine göre bu elemanları öldürmemişlerdir fakat bunu bize göstermeyen yönetmen muhtemel filmin ismine bakıp bize yorumlatmak istiyor. nolurdu sanki elemanları ısırışını çekse bi bok kaybetmezdi ama adam yönetiyor sonuçta bize laf demek düşmez. bu arada son bir söylemek istiyorum. ava senin gelmişini ve geçmişini seveyim.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

lübnan’lı hatunu dinledikten sonra,

eve- cok yetenekli kadin cok meşhur olacak
    adam- o kadar iyi ki meşhur olmamalı

minvalinde birşeyler konuşuyorlar az meşhur olan cok kişinin duvarına posteri asmayan fevkalade filmler gibi.
    iste bu filmde öyle bir film o kadar iyi.

--- spoiler ---
  • varoluş sancılarımı pekiştirdi.

--- spoiler ---
    eve'in adam'in dolanıklık teorisi anlatmasını neden sevdiğini anladım. benim de en sevdiğim sahnelerden biri adam'in entanglement theory anlattığı sahne oldu. şöyle diyor:

"when you separate an entwined particle and you move both parts away from the other, even at opposite ends of the universe, if you alter or affect one, the other will be identically altered or affected."

--- spoiler ---
  • (bkz: tom hiddleston) seviliyorsun be
  • adem ve havva'ya dair. film müzikleri için tık
  • gelmiş geçmiş bütün sanat ürünlerinin kanını son damlasına kadar emerek tüketen vampirler ve buna karşılık ölü olduklarının bile farkına varmadan yaşayan zombileri barındıran bolca fotografik sahne ve dinlenilesi müziklerle dolu dingin bir film. aksiyon dolu, giriş gelişme sonuç olarak ilerleyen filmlerden hoşlanıyorsanız sevebileceğinizi düşünmüyorum ama yok görsel şölen izleyeyim, topluma iğneleyici göndermeler yapılırken (bkz: eargasm) yaşayayım diyorsanız izleyin derim.
  • aşka dair değildir sadece. hayata, kitaplara, felsefeye, tarihe, müziğe dair her şeyi toplayıp, fas'ın dar sokakların'da büyülenerek yürümeye devam ederiz.

bir sone güzelliğindedir.

bence engel tanımaz gerçek bir aşkla
    sevmiş olanlar.
    aşk demem aşka
    değişik durumlarda değişip duruyorsa,
    ya da meyil duyuyorsa bırakmaya ilk fırsatta.
    aşk dediğin fırtınaya bakar ve titremez asla;
    ah, hayır! her daim duracak bir işarettir,
    bir yıldızdır, dönenen teknelere rehberdir,
    boyu posu ölçülse de bilinmez değeri nedir.
    zamanın oyuncağı olmaz; gül dudaklı
    ve yanaklı aşkı götürebilir sallasa zaman orağını;
    değişmez aşk kısa da sürse saatler ve haftalar,
    aşk dediğin kıyamete dek yaşar.
    eğer yanlışım varsa ve bu bana kanıtlanırsa,
    demek hiç yazmamışım, kimse sevmemiş asla..
  • büyük sinema insanı jim jarmush'un''vampir filmi çekilecekse ben çekerim arkadaşım'' dediği film.eline sağlık üstad. üzerine uzun uzun yazı yazmaya gerek yok. felsefe, edebiyat, müzik daha ne olsun.
  • shakespeare'le kanka olup bavulunda elif şafak taşıyan vampirin maceralarını anlatan film. hadi biraz da doğu diyelim. doğu. vaaov kubbe. minare. minaret. bu filmleri bize çekmiyorlar abi.
hesabın var mı? giriş yap