• oha, şu aracın bi başlığı nasıl olmaz sözlükte?

neyse, kolları sıvayalım. eski sözlükçülerden kim kaldı?

opel corsanın "c" kasasına ısuzudan alınan 1.7 dizel motorun konmuş halidir. standart hali 75 bgdir ama dizel olduğundan ve hacmi büyük olduğundan torku fazladır. 3 kapılıdır, arkada cam-koltuk vs yok; hepsine sonradan eklenmiş. 2005teki ticari araçlarla ilgili vergi düzenlemesinden sonra hem bunların "ticari"den "hususi"ye çevrilme olayı kalkmış ve bu sebeplerden dolayı malesef 1.7 olanlar getirilmemiş.

2 kronik sorunu var. mazot pompası, yerinin dandikliğinden ötürü "beyin"e mazot kaçırıyor ve beyni yakıyor. çözümü beyni üst kısımda uygun bi yere taşımak. 2. kronik arızası ise direksiyon kutusu. çözülemeyecek sorunlar değil yani. hatta aldığınız araçta büyük ihtimalle bu sorunlar çözülmüştür.

3 sene önce 10 bin tl altına bulabildiğiniz 3 kapılı corsalar şimdilerde 20 bin bandından gidiyor.

sebebi de modifiyeye açık olmasındandır. sağlam ısuzu motoru normalde 400 bin -500 bin km gittiğinden modifiyede sınırlar zorlansa bile pek arıza vermez.

51lik düz boru, katalizör iptali, wastegate iptali, büyük turbo, büyük enjektörler, büyük intercooler, hard yazılım vs. vs. ile 150-160 hp ve ölçülemeyen tork elde etmeniz mümkün. hatta bi ara facebook grubunda "s2000e nasıl sapladım" muhabbetileri dönüyordu ve videolar havada uçuşuyordu.

bu kadar modifiyeye rağmen son hızı 200 küsür kmdir; şanzıman oranları nedeniyle. gene facebook gruubndan dönen bi geyik vardı; "bilmemkim abi insignia şanzımanını corsaya oturtmaya çalışıyor" diye *

evet, temizini ve oynanmamışını bulmak artık zor diyebiliriz. 3-5 seneye ortada bile kalamayabilir.
  • 1 hafta kadar önce aldığım arabam. hırpalanmamışını bulmak zor. benimki nispeyen oynanmamış bir araç şu an memnunum bakalım ilerleyen zamanda editlerim.
  • dizel motor modifiyesini türkiyeye getiren araçtır.
  • bundan 2 sene önce bir arkadaştan alıp kullandım sattım.arkadaşımda bir amcadan almıştı boya ve değişen bir parçası yoktu belki de türkiye'deki en temiz 1.7 olabilir.
    araç motor modifiyesine f/p olarak çok uygun. 5.000 tl gibi bir rakama 160-180 hp 300 tork civarı bir güce yükseliyor.
    fakat ne durur ne de yol tutar,düz yolda gazlayabilirsiniz sadece bir de çevreyi kirleten o duman yok mu en kötü tarafıda o.
    çok fazla kronik sorunu vardır; direksiyon kolonu,direksiyon pompası,direksiyon beyni illa ki sıkıntı çıkarır.mazot beyni ve pompa da bilinen kronik sorunlarındandır.cam krikoları çok çabuk bozulur.üst kapak fazla yüklemeye gelmez çatlar.
    kendi aracım egzoz(kat iptal değil),yazılım,egr ve westgate iptali ile dynoda 130 bg vermişti.yüksek güçler için turbo ile oynamak gerekli, genellikle k03 hybridlenerek kullanılıyor fakat boost 3.000 devir gibi geliyor ve şehiriçi için araç alt devirler çok cansız kalıyor.fazla basınç açılırsa üst kapak saplamaları yetersiz kalıyor ve belli bir süre sonra üst kapak su koyveriyor.
  • 1 yılı aşkın süredir kullandığım, ilk arabam olma özelliğini taşıyan ve bu sebeple bendeki yeri her zaman özel olacak otomobil.
    borca, krediye girmeden araba aradığım bir dönemde, yakın arkadaşımın yardımı ile aldım bu aslan parçasını. hakkında bilgim olmaması bir yana, arabayı, noter işlerini halledip üzerime aldıktan sonra gördüm. arkadaşa güvenmek böyle bir şey işte.
    şu ana kadar yaptığım bakımları haricinde, baş ağrıtacak bir sıkıntı çıkarmadı. umarım böyle de devam ederiz. yakıt konusunda fena değil, tek kapı olmasını bekar olduğumdan sorun etmiyorum, abs, klima, hava yastığı, donanım olarak beni idare eden özellikleri. aktif olarak her gün işe gidip gelmek için kullanıyorum. sürüş keyfi de olan bir araç.
    tabiki de bu saydıklarım benim için, fiyat performans değerlendirmesi yaptığımdan tatmin edici. diğer yazarların yaptığı yorumlarda da belirttikleri gibi, üzerinde çok oynama yapılan bir araç, algı da o yönde olduğundan, trafikte ara ara taciz yaşayabiliyorum. bu çıkarımı, bir arkadaşımın " abi, onlar biliyor ya arabayı,o yüzden oynuyorlar seninle " yorumundan yaptım.
    ekonomik ortam, 2. el piyasasındaki uçuk fiyat politikası ve dolandırıcı oranı düşünüldüğünde, aracıma iyi bakmayı ve götürdüğü yere kadar birlikte yol almayı planlıyorum.
  • ülkenin ekonomik durumundan dolayı insanların ucuza alıp yazılım, motor ve egzoz siteminde değişiklikler yaparak 150-200 bg arası güç alabildiği araç. motorda dayanıklı ve sağlam olduğu için bu güçleri kaldırıyor. fakat arabanın ne alt yapısı bu güce müsait ne de frenleri bu yüzden bu kadar doldurulmasını sağlıklı değil. birde katalizör iptali sonrasında araba fabrika bacası gibi kara duman atıyor arkasında giderken önünüzü göremiyorsunuz.
    tanım : düz yol gazcısı arabası.
  • (bkz: tofaş şahin)

artık tofaş marka otomobillerin üretilmiyor oluşu ve corsa 1.7'lerin çoğu yönden tofaş şahin'lere benzemesi sebebiyle "yeni tofaş şahin" ünvanını kazanan araçtır. biraz daha açıklamak gerekirse;

parçası ucuzdur, daha önce bir çok kişi tarafından denendiği için modifiyesi kolaydır, bilinir. ( modifiyeden kastımız düz boru, yazılım vs. )

az yakar. ( şahin/doğan ikilisi aslında çok az yakmıyor ancak hem döneminin az yakanlarından hem de tüplü kullanımda yeterince verimliydi. )

yeni kasasında bu 3 kapılı ticari modellerinin bildiğim kadarıyla üretilmemesinden; yaşı ve km'leri yükselmiş olduğundan fiyatı ucuzdur, rahat ulaşılabilir. bir miktar daha fazla parası olan apaçi kardeşlerimiz e36 kasa 3 serisine, daha da fazla parası olan kardeşlerimiz ise s2000'e geçiş yaparlar. ( üzgünüm e36, üzgünüm s2000. sizleri çok severiz ama çok yanlış ellere düştünüz. )

not: hep bir doğan'ım olsun istemişimdir. umuyorum bir gün çevremdekileri ikna edeceğim ve hayallerimdeki temiz, orjinal doğan'ıma sahip olacağım.
  • turbo ,pompa büyütüp downpipe egzos yazılım yapınca hızlı giden araba ama durmuyor vites oranından dolayı son hızı da düşük mazot pompası beynide kronik sorunlu içine mazot alıyor bozuluyor sonra uğraş dur piyasada zaten ellenmemişini bulmak samanlıkta iğne bulmak gibi öyle bi araç.
  • 1.4 benzinli motorunu seçmek daha makuldür üzmez.
hesabın var mı? giriş yap