şükela:  tümü | bugün
 • özgür yetiştirilmiş (free range) tavukların, organik yemlerle beslendiği çiftliklerde üretilen yumurtalar. son zamanlarda marketlerde bir sürü markanın organik yumurtaları görülebiliyor.

  tadı gerçekten güzel. fiyatları da normal yumurtaların 2-3 katı sanıyorum şimdilik.
 • arkadaş tamam anladık organik, zaten kutuya da yazmışsınız bunu.

  ama bilader, sırf organik olduğunu vurgulamak için de tavuğun g.tünden çıktığı gibi paketlemek nedir? şunu bir suya tutun, el aman..!
 • tahmin edildiği kadar organik olmayan yumurta türü.

  sorun bakalım o "özgür" yetiştirilen civcivler kaç günde tavuk olup, yumurtlamaya başlıyorlarmış?
 • organik spermle birlikte kullanıldığı takdirde organik nesiller üretmeyi sağlar.
 • bu yalana kanmak icin tam bir vicdan masturbatoru olmak gerekli. bir tavuga kac metrekare alan dusecek, tavuk gunde kac saat havalanacak, tavuklarin giris kapilarinin darligi, kumeslerin havalandirmasi ve sicakligi... bir suru etken var ve turkiye'de bunlarin hicbiri icin yasal bir duzenleme yok. ustelik iskartaya cikan hayvanin kesilmekten baska sansi yok. yani olene dek gunes gorup, yiyip icerek yasama sansi birakilmiyor hayvanlara.

  "- 'free range' tavuklar* ve 'kafes' tavukları aynı üretme çiftliğinden gelir.

  - bu üretim çiftliklerinde civcivler bir günlükken gagaları lazerle ya da sıcak bıçakla kesilir.

  - civcivler kabaca elle sınıflandırılır ve erkek civcivler yumurtlama ve yemek için işe yaramaz olsun diye ya gazla öldürülür ya da karıştırma makinesine atılır.

  - pek çok free range tavuk hala, bazen "gezinmelerine izin veren", çoğunlukla dışarı çıkmadıkları ya da çıkamadıkları küçük açık kapılı bir kapalı ortamda, sıkışık koşullarda tutuluyor.

  - free range tavuklar, 18 ay sonra yumurtlayamadıkları zaman 'bitmiş' olarak sınıflandırılıyor ve katlediliyor; geri kalan yaşamlarını sonuna kadar yaşamalarına izin verilmiyor.

  - hem free range hem de kümes tavukları tüylerini dökmesi için zorlanabiliyor. (bir başka yumurtlama döngüsüne vücutlarını şoklamaları için kasten aç bırakılıyorlar.)"

  http://veganturkiye.blogspot.com/…-susu-mu-gda.html
 • 2 günde bir kümesimden alıp yediğim şahane gıda. ahanda bu da kümesim.
  http://imgim.com/8104incig2103396.jpg
 • yumurtada dış güzelliğe önem veririm. dolayısıyla organik olmuş, tiptronik olmuş çok umrumda değil. yeter ki boklu olmasın. böyle cillop gibi olsun. "yumurta gibi" deyiminin hakkını versin.
 • geçen bir markette tanınmış bir yumurta markasının 30'lu normal bir koli yumurtasının 7,5 tl'ye satılırken aynı markada 10'lu paketin 9,5 tl'ye satıldığına şahit olduğum yumurta türü. gerçekten söyledikleri gibiyse eyvallah ama üç aşağı beş yukarı aynı yumurtayı bu şekilde satıyorlarsa kazığın çapı epey büyük.
 • tavuk götünden halka...