• halkalı toplu konutları'nda bulunan bir lise.
  • aslinda bir donem ardi ardina acilan süper liselerdendi. özellikle de ilk acildigi yillarda- istanbulun tepe noktalarindan biri olan, halkali adli güzide semtimizde oldugundan -kis aylarinda- sehirde tek bir damla su yokken deli gibi kar yagar, tüm okul -ögrencilerden cok da okul kadrosu- radyoda "okullar tatil" aciklamasi icin haybeye beklenirdi. sene sonuna kadar güc bela anlaşilan ve yüzlerce kez araba ve sofor degistirilir ama gene de hicbir zaman evlere aksam birakilan cocuklar okula getirilmek üzere alinamaz, evlerin önünde bosa beklenirdi...
    (bkz: ne gunlerdi onlar her sey bir ekoldu)
  • halkali toplu konutlarda bulunan, idarecilerinin girdigim sene istanbul'un en iyi 3. lisesi olmalari ile ovunmelerini unutmadigim, fakat sonralari yine zat-i sahaneleri tarafindan istanbul'un vasat okullari seviyesine cekilmis, resmen belli bir ideolojiye asker yetistirme amacli, ingilizce ogretmenlerinin kendilerini diger ogretmenlerden ustun gordugu, eski super, simdilerde yari klasik yari super lise
  • her ne kadar pekçok kişi tarafından bilinmese de hocalarla ilişkilerin sağlam olduğu ve ingilizce hocalarının kendilerini üstün görmelerinin su götürmez bir gerçek olduğu eğitim yuvasıdır
  • bünyesinde hem süper lise, hem de düz lise bulunduran okul.
    ilk mezunlarından olmam dolayısıyla bomboşken okumaya başladığım için, okulun üst kat koridorlarında futbol oynamışlığım dahi vardır.
    etrafındaki gökdelenlerin yangın merdivenlerine tırmanıp öğle yemeği için hazırlanan ekmek arası birşeyleri manzara eşliğinde yemek çok keyifliydi.
    ilk yıllarında kaliteli eğitime verdiğine inandığım, ve fakat sonra sonra ortaokuldan 5.0 ortalamayla liseye gelen insanlar döneminde giderek kötüleştiğini duyduğum istanbulun ilk açılan süper liselerinden birisi.
    ilk yıllarındaki kalitesine delil olarak, üniversiteyi kazandırma oranlarına bakılabilir.
  • bu okul super lise olarak degil deneme lisesi olarak baslamisti egitime. o zamanlar ( 1992 ) super liseler yeni basliyordu adina da deneme lisesi deniyordu bu sebepten. ust katta normal ogrenciler okurdu alt katta da deneme ogrencileri. okullarimizdan yaz tatilinde aldigimiz telefonlarla ogrenmis ve yonlendirilmistik bu liselere . turkiye deki alti deneme lisesinden biriydi. muduru biraz tuhaf bir adamdi adi osman di yanilmiyorsam. ne kadar ovunse yeri olan en super ingilizce ogretmeni selami aydin da oradaydi. simdi erzurum ataturk universitesi nde doktor. o zamanin sartlarina gore o kadar iyi bir okuldu ki hepimiz cok iyi yerlere geldik hayatta. evet mutevazilige gerek yok. cevheri iyi isleyen bir okuldu. simdi bozulmus diye duyuyorum. uzuluyorum. keske hep eskisi gibi kalabilseydi. yahoo da 1992 1996 donemi ogrencileri icin grubu mevcut. http://groups.yahoo.com/group/ocf1992-1996/
  • google earth'ten 41 02' 44.28''n, 28 48'03.46''e koordinatlarından görüntüsüne ulaşılabilecek eğitim kurumu.
  • eski yeni tüm mezunlarının aslında ne kadar da birbirlerine düşkün, geveze, sosyal ve paylaşacak ne kadar çok şeyi olduğunun yahoo grubundan anlaşılabileceği okul.. ayrıca anlaşılıyor ki, her ne kadar okumayan kimsenin adını bile söyleyemeyeceği bir okul olsa da, ocf öğrencileri arasında tuhaf bir bağlılık oluşturmuş. tabi yıllar sonra farkediliyor bu durumun önemi mirim..
  • hayatımın belki de en iyi tercihidir. 1996-1999 yıllarında enfes bir nesile yuva olmuştur. unutulmaz anıları yaşatmızdır bizlere.

3,5 yıldır karşısında oturuyorum ne zaman canım sıkılsa pencereden bakıp huzur bulurum.
hesabın var mı? giriş yap