şükela:  tümü | bugün
 • brezilyalı, modern mimarlığın öncülerinden yaşayan tek mimar. brezilyadaki ulusal tiyatro binası ve katedrali hoştur.
 • (bkz: brasilia)
 • 1907 yılında brezilya - rio de janeiro da doğmuştur. ulusal güzel sanatlar akademisinden mezun olduğu 1934 yılını takiben, önce lucio costa adlı mimarın yanında daha sonra da le corbusier nin de içinde bulunduğu bir mimarlar topluluğuyla brezilya sağlık ve eğitim bakanlıklarını yapmıştır. bu çalışma niemeyer'i gelecekte yapacağı müthiş prejelere hazırlık niteliğindedir.1942 de niemeyer, işlerine brezilya tarzı barok bir mimariyle devam etmiştir. 1956da yine lucio costa tarafından kurulmuş nova cap'ın başına geçmiştir.bu kuruluşun amacı lucio costanın brezilyanın yeni başkenti brasilia için düşündüğü mimari projeleri hayata geçirmektir. niemeyer,kısa sürede şehrin önemli birçok binasını yeniden modern bir sembolizmle tasarlamayı başarmıştır. 1964 yılına kadar brezilyada çalışmalarına devam ettikten sonra komunist parti mensubu olmasından dolayı fransa'ya sığınmak zorunda kalmıştır. kendisi burada fransız komunist partisinin binası,l'humanite ana binası ve le havre şehrinde le volcan adlı bir kültür merkezi gibi birçok işe imza atmıştır. kendisi kilise projesi yapan bir komünisttir, ödüllü olduğu halde amerikaya vize alamayan bir mimardır,tüyler ürperten enerjisine,idealizmine ve yaratıcı gücüne hayran olunacak bir insan evladıdır ayrıca.
 • brezilyada ozellikle rioda yaptıgı eserlerle insanı kendine hayran bırakır dunyanın en guzel kentlerinden birine mimar olarak katkıda bulunması hayran olunası bi davranıştır cunku geri kalan butun brezilyalı mimarlar plajda takılmayı tercih etmişlerdir veya rodizio'larda da olabilir, farketmez
 • ne kadar önemli bir ödül olduğu tartışılabilir ancak bir de helalinden pritzker'i vardır niemeyer'in.
 • bu aralik ayinda 100 yasina basacak olan ve hala isinin basinda proje cizen mimar sahsiyet
 • mimar olmayanlari bile etkileyebilecek, arastirmalara sebebiyet verecek yasayan bir efsanedir. 2007 yilinda hakkinda "a vida e um sopro" adinda bir belgesel cekilmistir.
  http://www.imdb.com/title/tt1023136/
 • çocukluğumun ismet paşasıdır. aslında hata bendenizin değil, mimar dedemin. gündüz beyle geçirilen gündüz mesailerinden birinde kendisi bir oscar niemeyer kitabı vermişti. ilk paragrafı bitirmişti beni zira ilk paragrafında niemyer'den bahsedilmiyordu. "peygamberler kendi toprakları dışında da tanımıştırlardır" minvalinden bir sözle başlayan osvcar niemeyer kitabı, "düşününce mimarları, mimarlığın peygamberi le corbusier"dir diyor ve ikinci paragrafta oscar niemeyer'e geçiyordu. ilahi dede, bacak kadar olmadı bir karış daha uzun çocuğa bu mu okutulur...
 • son olarak, kendi ismini taşıyan, avrupa'daki en büyük eseri olduğunu söylediği kültür merkezinin inşaatına başlanmıştır. tüm bunları yaparken 102 yaşında olmasının yanında, zamana ayak uydurma konusunda -ki bu lafın neredeyse daima içi boş olarak kullanıldığına inanan birini- bile hayran bırakabilecek bir mimar, bir nevi kahraman.