şükela:  tümü | bugün
 • pkk ile devletin görüşme kaydı'ndan anlaşıldığı üzere mit'in, pkk'nın ve sanırım birkaç tarafın daha toplanıp kürt sorununu konuştuğu görüşmeler. en az beş tane olmuş bunlardan (kayıttaki görüşme beşincisi) (edit: o spesifik görüşmenin başlığı: 12-13 mayıs 2011 oslo anlaşması).

  edit: tabii bu görüşmeler gerçekten oslo'da yapılmış olmayabilir. şu oslo görüşmeleri'nden esinlenerek bu görüşmelere verilmiş bir kod ad olması da bir ihtimal:

  http://en.wikipedia.org/wiki/oslo_accords
  http://tr.wikipedia.org/wiki/oslo_barış_anlaşması
  (bkz: oslo barış anlaşması)

  veya daha da muhtemel olarak: oslo görüşmeleri bu wikipedia sayfalarında yazdığı gibi sadece ilki 1993'te ikincisi 1995'te yapılıp bitmiş anlaşmalar değil, hala süregelen ve sadece israil ve filistin'i değil, bütün ortadoğu'yu (pkk ve türkiye'den taraflar dahil) içeren bir görüşmeler serisi olabilir.
 • aslında birçok ülke, her ne sebeptendir bilinmez düşmanları ile oslo'da görüşürler. o yüzden oldukça önemlidir oslo görüşmeleri. şimdilerde el kaide ile bile oslo'da görüşüldüğü konuşulmaktadır. baştan gizli gizli yapılan görüşmeler aynı pkk ile devletin görüşme kaydı'nda olduğu gibi bir şekilde kamuoyuna servis edilir. neden oslo?

  (bkz: oslo barış anlaşması)
  (bkz: düşmanla konuşmak)
 • bu gun itibariyle selahattin demirtaş tarafından “bu görüşmeleri ben de dahil kck-pkk-bdp bünyesinde sadece 11 kişi biliyordu” şeklinde bir açıklamayla gündeme gelen ve kafaları karıştıran görüşme. adam üçümüzde aynı kaba pisliyoruz diyor, bizimde allaha şükür, pkkyı kınarsanız size pkk uzantısı gözüyle bakmayız diyen bir başbakanımız var .yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış.
 • kolombiya hükumeti ile kolombiya'nın "ayrılıkçı & bölücü sol örgütü" farc arasında önümüzdeki ekim ayında başlayacak olan mit-pkk görüşmelerin bir benzeri olan buluşma.

  ayrılıkçı terör örgütü farc, bu görüşmeler kapsamında ekimden itibaren başlamak üzere kolombiya devletine ateşkes teklif etmiş lakin devlet başkanı santos bu teklifi reddetmiş fakat farc "öyle ya da böyle bu reddiyeler barış görüşmelerini akamete uğratmayacak" demiş. işin ilginç tarafı kolombiya hükumeti ile farc'ın yapacağı barış görüşmelerinin oslo'da yapılacak olması. tesadüf işte (bkz: oslo görüşmeleri)

  demek ki norveç'in oslo kentinde yapılan "meşru devlet - terörist örgüt" gibi randevuların son halkası olan ve ekimde başlayacak olan bu görüşme "farc'ın farkı" değil batılı güçlerin farkıymış.

  gerçi kolombiya devlet başkanı juan manuel santos bugün farc'ın defterini dürse, yarın meksika devlet başkanı felipe calderon gibi uyuşturucu kartelleriyle mücadele etmek zorunda kalacak. allah kolaylık versin

  (bkz: alfonso cano/#26054233)
 • öncelikle şunu bilmek gerek, bu görüşmeler sonucunda, üzerinde uzlaşılan mutabakat metinlerine taraflar imza atmaz, metine imzayı sadece arabulucu veya denetçi ülke atar.. bu imza da şu anlama gelir; "taraflar bizim gözetimimizde bu metin üzerinde anlaşmışlardır, biz de şahidiz.."
  uluslararası bir kaidedir bu..

  o nedenle başbakanın "o belgede bizim imzamız yok, bunlar yalan söylüyor" diye yarın yapacağı açıklama belgenin gerçekliğine zerre gölge düşürmez.. aksine doğruluğunu ispatlar..
 • hüseyin çelik tarafından "günaydın" diye karşılanan görüşmelerdir.
 • medyamız tarafından pek rağbet edilmemiştir. zati haber haşmetli başbakanımızı rahatsız edecek cinstendir. o yüzden aman ha sakın taşımayın gündeme.
 • obama amcanın emridir