• genç nüfusun çok az olduğu bilecik'in ilçesi. kış aylarında okumak veya çalışmak için, yaz aylarında ise tatil yapmak için osmaneli'ye dönmemektedir bu gençler. tatil yapacak veya çalışılacak uygun bir yer yoktur çünkü burada. ayrıca eskiden şehrin ortasından geçen ankara-istanbul yolu şehre biraz hareket verirken, bu yolun şehir dışına taşınması ilçeyi iyice hayalet şehre dönüştürmüştür.
  • yaz sonunda tum evlerin onunde ates yakıp, kazanlarla domates salcası yapılan domates bollugu yanında sebze meyve sıkıntısı yasanmayan, insanları sıkıntıdanmıdır bilinmez yabancılara cok fazla yardımcı olan, istanbula 3 saat medeniyete uzak olan ilce. okullarında bilgisayar laboratuarı hazır olup henuz bir tane bile bilgisayar olmamakla birlikte ortaokula devam eden ogrencilerin hic bilgisayar gormedikleri orada ogretmenlik yapan kardesim tarafından tespit edilmistir. bilgisayar dersi müfredatında yer alan fare nedir, klavye nedir, mayın tarlası nasıl oynanır sorularının cevapları kitap yardımı ile ogrencilere anlatılmaktadır.
  • 10 bin civarında nüfusu olan küçük ama şirin bir bilecik ilçesi. bilecik'e göre iklimi baya yumuşaktır.
  • insanların birbirine "akraba" diye hityap ettiği ilçe
  • karpuzu meşhur olan ve bilecik'e bağlı bir ilçedir. yıllar önce buranın savcısı olan bir akrabamız, belediye başkanı, babam ve ben, orada olduğumuz her akşam merkezdeki çay bahçesinde oturup konuşmuşluğumuz vardır. e tabi yıllar öncesinin vermiş olduğu narinliğe dayanamayan bu aciz bedenim, her gece bu pek muhterem zatların sıkıcı konuşmasına dayanamayıp uyuya kalmış ve belediye başkanının 'eki eki nasıl da uyudu çocuk' şenlenmesiyle uyanmışlığım vardır.

ayrıca ilçede bir de yüzme havuzu vardı. zamanındaki gençlik halinin vermiş olduğu cahillikle haftanın belli günleri kadınlara belli günlerde erkeklere açık olmasının nedenini anlayamamıştım. belediye başkanıyla çay bahçesinin masasında oturup sohbet etmenin verdiği yetkiyle gidip çıp çıp yüzmüştüm. hızlı tren projesinden önce tren garı çok güzel bir yerdi ve ağaçların üzerinde ahşap oturma yerleri olan şahane bir çay bahçesine sahipti, umarım başına bir hal gelmemiştir.

bir de buranın kavunu ve özellikle de karpuzu meşhurdur. bir gece yine belediye başkanı ile evlere dağılırken yol üzeri sergisi olan bir yere uğradık, oranın sahibi olan amcayı uyandırdı da karpuz almıştı kendine, yazık amcanın o saatte uyanıp, koca yeri açmasına çok üzülmüştüm. üstüne, 'bu saatte kapatmayın, bak yol üstü buralar gelip geçenler alırlar, sonra para yok diye yakınıyorsunuz' diye hallenmişti.
  • tarihi osmanlı evleri muhteşem kızılçam ormanlarıyla kaplı dağ ve köyleri gezilip görülmeye değerdir ağarlığı yirmi kiloyu geçen karpuzları olur ki tadı nefistir küçük şirin bir bilecik ilçesidir. evliya çelebi mode on.
  • ilce mezarligi duvarindaki ozenle yapilmis kavun, karpuz resimleriyle beni benden alan sirin bi ilcemiz*.. kesin cok derin bi anlami var ama ben cozemedim..
  • şöyle de bi türkülü videosu var

http://www.youtube.com/watch?v=pdxaqhinzqa
  • para dedektifinden öğrendiğime göre artık kendi karpuzunu kendi çekirdeğinden değil amerikadan ithal edilen tohumla yapılan ilçe. domates ve armut da aynı kaderi palaşıyormuş.

sanırım tüm ülke aynı şekilde kendi tohumumuzla değil fabrikasyon olarak üretilmiş yabancı tohumla tarım yapıyor. haliyle bunun fiyatı artıyor euro dolar kuruna göre yemeklerin fiyatı artıyor. sonra niye benim patatesim 6 tl diye dolanıyor anadolu çomarı. üniversiteler mimar mühendis fabrikasına dönmüş bir üniversite de çıkıp tohum üretmiyor.

şimdi tespit sıçıcam ama gölgesinde oturduğu ağacın gövdesine sigarasını söndüren. boş bulduğu yere izmaritini atan pezevenkler fabrikasyon tohummuş zartmış zortmuş önemsemez. bok yesinler. sözlüğün %80 böyle olduğunada eminim bok yiyin bok.
  • eski adı `lefke` olan, akşam 6 dan sonra sokaklarında in cin top oynayan, yıllar öncesi tarihi kilisesi ahır olarak kullanıldıktan sonra, bir şekilde nasıl olduysa artık kıymeti anlaşılmış ve koruma altına alınmış, tarihi evleri insanı büyüleyen, sakarya nehri kıyısında, doğayla iç içe şirin bir `bilecik` ilçesi. istanbul, bursa, kocaeli gibi illere birkaç saat uzaklıkta olmasına rağmen medeniyete uzak kalmış bir yer.
hesabın var mı? giriş yap