şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kendi koltuğunu yatırsa hem psikolojisi hem beli hem de uykusuzluğu kısmen rahatlayacak, etrafına ve özelikle önündekine de huzur ve rahat verecek lavuktur. kendisine bir tabure üzerinde 12 saat dik gitme cezası verilerek akıllanması beklenebilir.
 • haklı lavuktur. gerekirse dizlerle set yapılır ama o koltuk gereğinden fazla indirttirilmez. elbetteki bahsi geçen koltuk yatırma olayı edeplice yapılırsa sorun olmaz. ama ''bu benim hakkım. koltuk nereye kadar yatabiliyorsa indiririm sana ne?'' insanları en uygun şekilde yok edilmelidir. nasıl lan o koltukla sen s.kimin üstüne kadar yatabiliyor olsan indircek misin?

  - aga televizyonumu sürekli son ses tutuyorum.
  - ...
  - öyle tutunca hem insanlardan ''bugün çocuğun doğum günü var. kusra bakmayın biraz fazla ses çıkarsa'' diye müsade almak zorunda kalmıyorum. hem de ''bu gece de bu lavuk bizi uyutmıcak galiba'' gibi düşüncelere olanak vermiyorum.
  - evet
 • az-cok her yatırana kılsa gercekten de lavuktur lakin muhtemelen benim gibi otobüste koltugunu her yatırana degil, sonuna kadar yatıranlara kızan kisidir.

  koltuk benim degil mi? yatırırım kimse de uyaramaz diye dusunenlerle karsilastiginda olaylar su sekilde de seyredebilir;

  koltugunu hunharca ve tek kelime etmeden sonuna dek yatıran kisi (varan istanbul-izmir 97 veya 98) tarafımdan kibarca uyarıldıktan sonra;
  - bu koltuk bu kadar yatabildigine gore bende yatırırım
  tarzında bir cevap alınır. sol el koltugun bas nahiyesini tutarak sag el on koltugun ayar cubugunu cekerek kendisi yatıyorken koltugu kaldirilir. kendisi de noooluyo ya diye diklendiginde
  - bu koltuk bu kadar kalkabiliyorsa bende kaldiririm denir. yanıbasimizda biten muavine durumu izah ederek ama benim koltugumu yatirmama izin verilmiyor diye bu sefer zalimden magdura donmus ses tonuyla beni sikayet eder. muavinin oturdugu ondeki koltuk, benim arkamda oturan kisiden izin alarak kendi koltugumu yatırabildigim olcude yatırılır. kalan yolculuk paralel paralel huzur icinde eda edilir.
  (bkz: based on a true story)
 • adapazarından antalyaya giderken
  -koltuğu biraz yatırsam sorun olur mu? soruma
  -yo yo önemli değil.
  cevabını verdikten sonra koltuğumu 3 cm yerine 5 cm yatırdığım için 2 saat arkamdan konuşan lavuktur.
  o 2 saat dünya kupası maçını izledikten sonra uyumuştum zaten..
 • koltuğunuzu insan gibi izin alarak yatırmak yerine haşırt diye sonuna kadar indirip burnuna sokarsanız; bir de lavuk diye hitap ederseniz, sizi koltuk şekline sokması çok mümkün olan kişidir. ayrıca bu olaydan ekstra rahatsızlık duyanlar genelde o boşluğa sığamayan iri kıyım-kalıplı arkadaşlar olduklarından sürprizlerle kaşılaşmanız çok olasıdır.

  --x tarafından otobüs hareket eder etmez koltuk tamamen arkaya yatırılır--
  y-pardon koltuğunuzu biraz öne alabilir misiniz?
  x-almam. almıyorum. almayacam.
  y-ya kardeşim biraz çek, ikimiz de rahat edelim.
  x-sikerim sükerim sokarım. heyt lan lavuk! koltuk bu yatırırım. siktir oradan ben ad...
  (küt)
  y(muavine)-hocam bakar mısın? plastik su bardağımı buruşturdum da, ön koltuğa düştü. onu bi çöpe atalım.
 • en ön sırada oturmayan lavuktur.
 • benim de dahil olduğum grubun mensubu kişi.

  otobüs yolculuğunda koltuğu yatıracak kadar medeniyetsizlerle karşılaşanlara tavsiyem, itiraz ederek bir yere varamazsınız. ama koltuğu gerek dizlerinizle, gerekse ellerinizle bıkmadan dürtün.

  öndeki lavuk bir süre sonra mesajı alıp, medeniyet alemine geri dönüyor.

  denenmiş ve başarıya ulaşılmış bir formül.
 • bu adama lavuk diyen kısa boyludur. halden anlamıyordur. tamam benim o koltuğu yatırma hakkım var diyorsun da, sen yatırdığında arkada dizlerini milim oynatamayan bir adam var. aynı otobüs, aynı bilet, aynı haklar. niye sen rahatsın da o adam değil? seçme olanağı olmayan bir özelliği yüzünden mi?

  bu adama lavuk diyenler konser vb. bir etkinlikte önüne uzun birisi geldiğinde hiç çekinmeden söylenirler aynı zamanda.
 • sırf koltuğunu yatirabildigi kadar yatıran andavala denk gelmemek için artık hep en önden koltuk alan lavuktur.
 • o koltuğun yatmaması gerekiyor olsa zaten koltuğu o şekilde yapmazlar. bilmem nereme kadar yatsa o kadar yatıracak mısın diyenlere de koltuk açısı cevap veriyordur herhalde. bundan şikayetçi olanları benim kafam almıyor. adam ister yatırır ister yatırmaz kardeşim. vermiş parasını almış koltuğunu kime ne? sen de yatır sen de rahatla. niye haksız yere homurdanıp keyfini kaçırıyorsun ki?
  `herkes kendi koltuğunu yatırsa otobüsün içi miss gibi olur`